V káhirské soudní síni se dnes objevili dva bývalí egyptští prezidenti. Husní Mubarak poprvé svědčil v opakovaném procesu s Muhammadem Mursím. Soud se týká organizace hromadného útěku z věznice v roce 2011, který si vyžádal lidské životy. Mursí v této kauze dostal v květnu 2015 trest smrti. Toto rozhodnutí ale odvolací soud v listopadu 2016 zrušil a nařídil nový proces.
Devadesátiletý Mubarak, který byl po téměř 30 letech ve funkci sesazen během povstání v roce 2011, vstoupil do soudní síně s hůlkou v ruce doprovázen svými dvěma syny. Na sobě měl tmavě modrý oblek a k tomu padnoucí kravatu, popsala agentura AP. Po fyzické i psychické stránce vypadal dobře, i když jeho řeč byla chvílemi pomalejší. Slyšení se uskutečnilo za přísných bezpečnostních opatření na jižním předměstí Káhiry.
Mubarak vypovídal asi hodinu a půl. Soudce se ho vyptával na desítky otázek souvisejících s bezpečnostní situací během povstání. Exprezident hovořil chraplavým hlasem, který postupně sílil, v určitých chvílích ale vypadal podrážděný a odpovídal, že nemá žádné informace či nezná detaily, uvedla agentura Reuters.
What's fascinating is also seeing ousted dictator Hosni Mubarak & his 2 sons Gamal & Alaa @AlaaMubarak_ arriving in court WALKING and NOT in his usual ya haram wheelchair in his pathetic bid to build up sympathy pic.twitter.com/oTpxeKXMSR
— SaadAbedine (@SaadAbedine) 26. prosince 2018
Soudce se bývalého prezidenta mimo jiné ptal na údajnou infiltraci zahraničních radikálů. Mubarak mu odpověděl, že tehdejší šéf zpravodajských služeb ho 29. ledna 2011 informoval o stovkách lidí, kteří se dostali do Egypta z palestinského Pásma Gazy a jejichž cílem bylo podpořit Muslimské bratrstvo. "Řekl mi, že jde o ozbrojené skupiny, které se dostaly ve velkém přes hranice, bylo to asi 800 lidí," prohlásil bývalý prezident. Jaká byla role těchto skupin již ale neupřesnil.
Mursí z nyní zakázaného Muslimského bratrstva byl prvním demokraticky zvoleným prezidentem po revoluci v roce 2011, která otřásla Egyptem v rámci takzvaného arabského jara. Zemi ale vedl podle zásad islamistů, což vedlo k četným protestům liberálních Egypťanů.
Po vlně protivládních demonstrací v létě 2013 svrhl Mursího vojenský puč, který vedl současný prezident Abdal Fattáh Sísí. Současný režim tvrdě zakročil proti Muslimskému bratrstvu. Teď je skupina v Egyptě řazena k teroristickým organizacím, tisíce jejích členů a stoupenců jsou ve vězení a při procesech s nimi padají vysoké tresty.
Mursí je obviněn a souzen v několika kauzách. Za spiknutí s palestinským hnutím Hamás s cílem destabilizovat Egypt dostal v červnu 2015 trest 25 let vězení, což se v Egyptě považuje za doživotí. Trest smrti mu byl vyměřen za organizaci hromadného útěku z vězení. V tomto případu byl ale nařízen opakovaný proces. Kauza se týká útěku více než 20.000 vězňů z egyptských věznic. Byl mezi nimi právě i Mursí a další členové Muslimského bratrstva a stal se během povstání proti Mubarakovi v roce 2011.
Související
Zemřel egyptský exprezident Husní Mubarak, bylo mu 91 let
Egyptský soud osvobodil syny exprezidenta Mubaraka, čelili závažnému obvinění
Husní Mubarak , Muhammad Mursí , Egypt
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák