Dva exprezidenti se střetli u soudu: Mubarak svědčil v procesu s Mursím

V káhirské soudní síni se dnes objevili dva bývalí egyptští prezidenti. Husní Mubarak poprvé svědčil v opakovaném procesu s Muhammadem Mursím. Soud se týká organizace hromadného útěku z věznice v roce 2011, který si vyžádal lidské životy. Mursí v této kauze dostal v květnu 2015 trest smrti. Toto rozhodnutí ale odvolací soud v listopadu 2016 zrušil a nařídil nový proces.

Devadesátiletý Mubarak, který byl po téměř 30 letech ve funkci sesazen během povstání v roce 2011, vstoupil do soudní síně s hůlkou v ruce doprovázen svými dvěma syny. Na sobě měl tmavě modrý oblek a k tomu padnoucí kravatu, popsala agentura AP. Po fyzické i psychické stránce vypadal dobře, i když jeho řeč byla chvílemi pomalejší. Slyšení se uskutečnilo za přísných bezpečnostních opatření na jižním předměstí Káhiry.

Mubarak vypovídal asi hodinu a půl. Soudce se ho vyptával na desítky otázek souvisejících s bezpečnostní situací během povstání. Exprezident hovořil chraplavým hlasem, který postupně sílil, v určitých chvílích ale vypadal podrážděný a odpovídal, že nemá žádné informace či nezná detaily, uvedla agentura Reuters.

What's fascinating is also seeing ousted dictator Hosni Mubarak & his 2 sons Gamal & Alaa @AlaaMubarak_ arriving in court WALKING and NOT in his usual ya haram wheelchair in his pathetic bid to build up sympathy pic.twitter.com/oTpxeKXMSR

— SaadAbedine (@SaadAbedine) 26. prosince 2018

Soudce se bývalého prezidenta mimo jiné ptal na údajnou infiltraci zahraničních radikálů. Mubarak mu odpověděl, že tehdejší šéf zpravodajských služeb ho 29. ledna 2011 informoval o stovkách lidí, kteří se dostali do Egypta z palestinského Pásma Gazy a jejichž cílem bylo podpořit Muslimské bratrstvo. "Řekl mi, že jde o ozbrojené skupiny, které se dostaly ve velkém přes hranice, bylo to asi 800 lidí," prohlásil bývalý prezident. Jaká byla role těchto skupin již ale neupřesnil.

Mursí z nyní zakázaného Muslimského bratrstva byl prvním demokraticky zvoleným prezidentem po revoluci v roce 2011, která otřásla Egyptem v rámci takzvaného arabského jara. Zemi ale vedl podle zásad islamistů, což vedlo k četným protestům liberálních Egypťanů.

Po vlně protivládních demonstrací v létě 2013 svrhl Mursího vojenský puč, který vedl současný prezident Abdal Fattáh Sísí. Současný režim tvrdě zakročil proti Muslimskému bratrstvu. Teď je skupina v Egyptě řazena k teroristickým organizacím, tisíce jejích členů a stoupenců jsou ve vězení a při procesech s nimi padají vysoké tresty.

Mursí je obviněn a souzen v několika kauzách. Za spiknutí s palestinským hnutím Hamás s cílem destabilizovat Egypt dostal v červnu 2015 trest 25 let vězení, což se v Egyptě považuje za doživotí. Trest smrti mu byl vyměřen za organizaci hromadného útěku z vězení. V tomto případu byl ale nařízen opakovaný proces. Kauza se týká útěku více než 20.000 vězňů z egyptských věznic. Byl mezi nimi právě i Mursí a další členové Muslimského bratrstva a stal se během povstání proti Mubarakovi v roce 2011.

Související

Husní Mubarak

Zemřel egyptský exprezident Husní Mubarak, bylo mu 91 let

Zemřel bývalý egyptský prezident Husní Mubarak. Bylo mu 91 let a v čele země stál jako její čtvrtý prezident 30 let, do revolučního roku 2011. O jeho úmrtí dnes informovala egyptská státní televize, Mubarak se podle ní nedávno podrobil chirurgickému zákroku, který následovaly komplikace. Egyptské úřady kvůli státníkově úmrtí vyhlásily třídenní smutek.

Více souvisejících

Husní Mubarak Muhammad Mursí Egypt

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy