Do Afriky dorazí vakcína proti covidu-19 později, varují experti

Zatímco některé evropské státy očekávají, že očkování populace proti covidu-19 zahájí již v lednu nadcházejícího roku, hromadná vakcinace v Africe nejspíše začne minimálně s šestiměsíčním zpožděním.

Další problém by pro africké země mohlo představovat uskladnění vakcín, které si často vyžaduje velmi nízké teploty. Podle agentury Reuters na to dnes upozornilo africké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Zdravotní představitelé se v situaci, kdy bohatší státy podepsaly řadu bilaterálních dohod s farmaceutickými společnostmi o dodávkách očkovacího preparátu, obávají, že Afrika se ocitne na konci pomyslné fronty zájemců o vakcínu.

"Máme velké obavy, že jako kontinent nebudeme mít k vakcíně včas přístup," upozornil John Nkengasong, ředitel afrického CDC. "Podle mého názoru začneme s očkováním v Africe nejdříve v polovině příštího roku," upřesnil.

Nkengasong také upozornil, že Afriku, horký kontinent, kde jsou problémy s dodávkami elektřiny na denním pořádku, čekají i logistické výzvy. Podle šéfa afrického CDC se pro účely distribuce v Africe z nyní vyvíjených vakcín nejlépe hodí očkovací preparát společnosti AstraZeneca, protože má nižší požadavky na skladování.

V Africe se podle agentury Reuters, která čerpá z vlastních statistik, koronavirus zatím prokázal u více než 2,1 milionu lidí z celkové 1,3 miliardy. Míra úmrtí nemocných covidem-19 je tam však zatím nižší než jinde ve světě - v afrických zemích zatím zemřelo v souvislosti s koronavirem 50.000 lidí, což Reuters vysvětluje zavedením přísných uzávěr a nízkým věkovým průměrem obyvatel.

Mnoho afrických států vyjádřilo zájem zapojit se do celosvětového programu COVAX Světové zdravotnické organizace (WHO). Očekává se, i když zatím není nic jisté, že díky němu méně bohaté země v příštím roce obdrží vakcíny za nízké ceny nebo zdarma. Například Jihoafrická republika, na kterou připadá nejvíce potvrzených případů z celého kontinentu, si chce přes COVAX zajistit 10 procent vakcín pro svých 58 milionů obyvatel.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy