Do Afriky dorazí vakcína proti covidu-19 později, varují experti

Zatímco některé evropské státy očekávají, že očkování populace proti covidu-19 zahájí již v lednu nadcházejícího roku, hromadná vakcinace v Africe nejspíše začne minimálně s šestiměsíčním zpožděním.

Afrika, ilustrační foto
doporučujeme

Další problém by pro africké země mohlo představovat uskladnění vakcín, které si často vyžaduje velmi nízké teploty. Podle agentury Reuters na to dnes upozornilo africké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Zdravotní představitelé se v situaci, kdy bohatší státy podepsaly řadu bilaterálních dohod s farmaceutickými společnostmi o dodávkách očkovacího preparátu, obávají, že Afrika se ocitne na konci pomyslné fronty zájemců o vakcínu.

"Máme velké obavy, že jako kontinent nebudeme mít k vakcíně včas přístup," upozornil John Nkengasong, ředitel afrického CDC. "Podle mého názoru začneme s očkováním v Africe nejdříve v polovině příštího roku," upřesnil.

Nkengasong také upozornil, že Afriku, horký kontinent, kde jsou problémy s dodávkami elektřiny na denním pořádku, čekají i logistické výzvy. Podle šéfa afrického CDC se pro účely distribuce v Africe z nyní vyvíjených vakcín nejlépe hodí očkovací preparát společnosti AstraZeneca, protože má nižší požadavky na skladování.

V Africe se podle agentury Reuters, která čerpá z vlastních statistik, koronavirus zatím prokázal u více než 2,1 milionu lidí z celkové 1,3 miliardy. Míra úmrtí nemocných covidem-19 je tam však zatím nižší než jinde ve světě - v afrických zemích zatím zemřelo v souvislosti s koronavirem 50.000 lidí, což Reuters vysvětluje zavedením přísných uzávěr a nízkým věkovým průměrem obyvatel.

Mnoho afrických států vyjádřilo zájem zapojit se do celosvětového programu COVAX Světové zdravotnické organizace (WHO). Očekává se, i když zatím není nic jisté, že díky němu méně bohaté země v příštím roce obdrží vakcíny za nízké ceny nebo zdarma. Například Jihoafrická republika, na kterou připadá nejvíce potvrzených případů z celého kontinentu, si chce přes COVAX zajistit 10 procent vakcín pro svých 58 milionů obyvatel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafrická mutace koronaviru je nakažlivější o padesát procent

19.01.2021 07:39 Nová mutace koronaviru odhalená poprvé loni v říjnu v Jihoafrické republice nezpůsobuje závažnější…

Tunisané u příležitosti výročí pádu bin Alího vyšli do ulic. Policie…

17.01.2021 13:37 Tuniská policie použila slzný plyn, aby rozehnala násilné protesty, které se v několika městech…

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama