Podvody a korupce. Jak ke svému jmění přišla nejbohatší žena Afriky?

Nejbohatší žena Afriky a dcera bývalého angolského prezidenta Isabel dos Santosová nejspíš získala značnou část svého miliardového jmění díky korupci, podvodům a nevyváženým kontraktům se státními společnostmi uzavřenými během vlády jejího otce Josého Eduarda dos Santose.

Vyplývá to z více než 700.000 stran dokumentů, které zveřejnilo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ). Jsou mezi nimi například faktury, obchodní smlouvy nebo bankovní výpisy, napsal dnes server BBC.

Z listin podle BBC vyplývá, že exprezidentova dcera a její manžel dokázali pomocí podezřelých transakcí zajistit lukrativní kontrakty, kupovali pod cenou půdu i podíly ve výdělečných státních podnicích a vyváděli obrovské finanční částky z firem, které řídili. Dos Santosová, která už je v Angole stíhána za korupci a má v africké zemi zmražený majetek, veškerá obvinění odmítá. Podle ní jde o politický hon na čarodějnice.

ICIJ dala dokumentům spojeným s podnikáním dos Santosové přízvisko Luanda Leaks; zkoumali je novináři z celkem 37 mediálních organizací včetně deníků The Guardian a L´Espresso. Ti vytipovali v podnikatelské dráze angolské prominentky několik momentů, které jsou podle nich nanejvýš problematické.

Jedním z nich je například její angažmá ve státní ropné společnosti Sonangol, do jejíhož čela ji otec dosadil v roce 2016. Nový prezident Joao Lourenço ji však o rok později odvolal. Ještě krátce před svým odchodem schválila dos Santosová platby ve výši 58 milionů dolarů pro dubajskou konzultační firmu Matter Business Solutions, kterou vlastnil její přítel a řídil její kolega. Konzultační firma zaslala Sonangolu v den, kdy dos Santosová přišla o práci, přes 50 faktur.

Dalším z podezřelých kontraktů je podle BBC nákup podílu v portugalské energetické společnosti Galp, kterou firma dos Santosové v roce 2006 koupila právě od Sonangolu. Za podíl byznysmenka předem zaplatila pouze 15 procent kupní ceny a zbylých 63 milionů eur pokryla nízko úročená půjčka od Sonangolu. Nyní má její podíl ve společnosti Galp hodnotu více než 750 milionů eur.

Do transakcí byl podle ICIJ zapleten také manžel dos Santosové Sindika Dokolo, který figuroval například v dohodě s angolskou státní společností na těžbu diamantů Sodiam z roku 2012. Společně měli napůl koupit podíl ve švýcarské klenotnické společnosti De Grisogono, Sodiam ale do partnerství investoval 79 milionů dolarů, zatímco Dokolo pouhé čtyři miliony. Ty přitom mohl zaplatit z odměny za zprostředkování dohody ve výši pět milionů dolarů, kterou mu Sodiam předem vyplatil. Prezident dos Santos také dal Dokolovi přednostní právo na nákup angolských surových diamantů za velice nízké ceny, přičemž podle BBC stát zřejmě tratil až miliardu dolarů.

Šestačtyřicetiletá dos Santosová je nejstarší dcerou bývalého angolského prezidenta, který zemi vládl 38 let. Trvale žije v Británii a její jmění se odhaduje na dvě miliardy dolarů.

Isabel dos Santosová afrika

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy