Severní Korea má nejméně jedno tajné jaderné zařízení

New York - Severní Korea disponuje nejméně jedním utajovaným jaderným zařízením, tvrdí zpráva, kterou Radě bezpečnosti OSN předala skupina odborníků. Ti se navíc domnívají, že komunistický stát musel při budování jaderného komplexu v Jongbjonu využít zahraniční pomoc, informuje v pondělí agentura AFP.

Zpráva je založena na svědectví amerického vědce Siegfrieda Heckera, který loni v listopadu navštívil jaderný komplex v Jongbjonu.

„Podle jeho zprávy musely centrifugy, které jsou nyní v Jongbjonu, již dříve fungovat někde jinde, než byly přesunuty sem,“ uvádí zpráva, kterou odborníci předložili Radě bezpečnosti OSN.

Podle odborníků je pravděpodobné, že komunistický stát začal utajované zařízení budovat již v 90. letech minulého století, aniž by vzbudil podezření mezinárodního společenství.

Zpráva také tvrdí, že Severní Korea zřejmě při budování jaderného zařízení využila zahraniční pomoc. „Zařízení funguje nejméně od 90. let a bylo vyrobeno s cizí pomocí,“ tvrdí ve zprávě nejmenovaný diplomat.

Zprávu odborníků, kteří mají monitorovat účinnost sankcí uvalených na Severní Koreu kvůli jejímu jadernému programu, nyní projedná Rada bezpečnosti OSN.

Podle agentury AFP by Rada bezpečnosti OSN na základě zprávy mohla zpřísnit sankce. Odborníci doporučili zavést deset opatření, například rozšířit zákaz dovozu materiálů a součástek do Severní Koreje.

Severní Korea v minulosti jednala s USA, Čínou, Japonskem, Ruskem a Jižní Koreou o svém jaderném odzbrojení, rozhovory však v roce 2008 opustila. Od té doby provedla druhý jaderný test a obnovila také provoz jaderného komplexu v Jongbjonu, který byl zastaven v roce 2005 v rámci dohody podepsané na takzvaných šestistranných rozhovorech výměnou za ekonomickou pomoc.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Íránské rakety dopadají na Izrael

Írán vypálil na Izrael stovky raket. V Tel Avivu došlo k teroristickému útoku

Írán vypálil více na Izrael stovky, informovaly Izraelské obranné síly. Jejich počte se liší, některá média uvádějí 200 raket, jiná hovoří až o 500. Varovné sirény zazněly nejen v Tel Avivu, ale také v Jeruzalémě a na jihu země. Uvedl to server Times of Israel. Zemí také hýbou teroristické útoky, které si vyžádaly nejméně 8 mrtvých.

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael stahuje obyvatele do bombových krytů

Izraelské Velitelství domácí fronty vydalo v úterý večer nové pokyny pro obyvatele centrální části Izraele, vyzývající k pobytu v blízkosti bombových krytů nebo jiných chráněných objektů, dokud nebude situace vyřešena. 

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

včera

včera

včera

Mark Rutte: Kdo je novým generálním tajemníkem NATO a jaké ho čekají výzvy?

Mark Rutte, bývalý premiér Nizozemska, se dnes stal generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), čímž nahradil svého předchůdce, Nora Jense Stoltenberga, který tuto pozici zastával po deset let. Rutteho příchod do čela NATO je významným momentem nejen pro samotnou Alianci, ale i pro celou evropskou a globální bezpečnostní politiku. Kdo je Mark Rutte a proč byl zvolen právě on do této klíčové role?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy