Vše směřovalo k tomuto bodu: Írán útočí na Izrael po měsících neustále rostoucího napětí

Napětí mezi Íránem a Izraelem se stupňuje už od dubna, kdy Teherán vypálil první salvu raket. Od té doby proběhlo hned několik izraelských útoků proti předním činitelům Hizballáhu a Hamásu, které Íránce opět vyprovokovaly k akci. A v úterý započal zcela nový íránský útok proti Izraeli.

Izraelské obranné síly (IDF) varovaly před raketami vypálenými z Íránu proti izraelskému území. Podle dostupných informací je cílem oblast metropole Tel Avivu. Cíli zřejmě budou tři izraelské letecké základny a sídlo zpravodajské služby na sever od města. Jednotlivé objekty byly evakuovány během úterního odpoledne. Napříč celou zemí zní protiletecký poplach.

Informace o možném íránském zapojení do konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem přicházejí zejména od smrti lídra palestinského teroristického hnutí Hasana Nasralláha. „Budeme jednat způsobem, který nepřítel bude litovat,“ zdůraznil mluvčí íránské diplomacie Násir Kanání.

Teheránu se nelíbí především zintenzivnění izraelských útoků proti libanonskému území. Obecně je Írán známá svou podporou palestinského Hizballáhu, analytici ale dosud nepovažovali za pravděpodobné, že by zaútočil přímo na Izrael.

To potvrdil pro EuroZprávy.cz i expert na blízkovýchodní politiku Gokhan Bacik. „Nejsem si jistý, zda Írán dokáže v určitém okamžiku financovat velký boj. Zdá se, že Írán se brání očekáváním,“ vysvětlil.

Jenže v úterý večer přicházejí informace o novém útoku, který by měl dokonce překonat ten z letošního dubna. Tehdy íránská armáda proti izraelskému území vypálila stovky raket a bezpilotních letounů.

Bílý dům před tímto přístupem Íránce varoval. „Přímý vojenský útok z Íránu proti Izraeli přinese vážné následky (pro Írán),“ stojí v jeho prohlášení. Jeden z vysoce postavených úředníků dodal, že útok přijde „během následujících dvanácti hodin“.

Teherán zuří zejména poté, co Izraelci v Bejrútu zlikvidovali několik vysoce postavených členů Hizballáhu. Toto hnutí je ve většině západního světa označováno jako teroristické, nicméně v arabském světě je chápáno úplně jinak. Jako nechvalně známá zástupná síla Íránu působí už od roku 1985, kdy vznikl.

Íránský útok přichází v době, kdy se Teherán angažuje na Blízkém východě prostřednictvím zástupných sil a navíc získává velkou podporu od Moskvy. Íránci Rusům dodávají balistické rakety výměnou za další technologie v čele s moderními letouny, jelikož íránské letectvo výrazně zaostává.

Už dříve ale pro EuroZprávy.cz promluvil Paul Salem z Middle East Institute, který popsal velké kapacity íránské armády. „Iron Dome s americkou podporou může sundat hodně íránských raket a dronů,“ nastínil Salem. „Ale pokud (Írán) vypustí tisíc raket, a ne tři sta, a vypustí většinu z nich z Libanonu,“ uvedl, tak jim to nepotrvá „několik hodin, jako z Íránu, tedy alespoň dronům“.

Upozornil, že pokud Írán „chce, tak rozhodně zahltí izraelskou a americkou obranu“. „Izrael bude zraněný, ale má enormní ofenzivní a odvetné kapacity. Především v letectvu, které může jít kdekoliv a Írán a Hizballáh proti tomu nemají obrany,“ popsal. Írán a Hizballáh jsou si vědomy, že Izraelci „dokážou zničit většinu Libanonu a můžou zaútočit kdekoliv v Íránu chtějí“.

Napětí na Blízkém východě je neobvykle vysoké od chvíle, kdy byl na konci července při návštěvě Teheránu zabit politický vůdce Hamásu Ismail Haníja. Stalo se tak jen několik hodin poté, co při izraelském náletu v libanonské metropoli Bejrútu zahynul prominentní představitel Hizballáhu Fuád Šukr.

Zejména s odvoláním na smrt Haníji Teherán přislíbil, že jeho smrt přímo na íránském území pomstí. Chystanou odvetu potvrdil také Hizballáh v reakci na smrt Šukra. „Za jakýkoli akt agrese proti nám z jakékoli strany tvrdě zaplatí,“ adresoval izraelský premiér varování oběma stranám. 

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

Více souvisejících

Írán Izrael

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy