Vše směřovalo k tomuto bodu: Írán útočí na Izrael po měsících neustále rostoucího napětí

Napětí mezi Íránem a Izraelem se stupňuje už od dubna, kdy Teherán vypálil první salvu raket. Od té doby proběhlo hned několik izraelských útoků proti předním činitelům Hizballáhu a Hamásu, které Íránce opět vyprovokovaly k akci. A v úterý započal zcela nový íránský útok proti Izraeli.

Izraelské obranné síly (IDF) varovaly před raketami vypálenými z Íránu proti izraelskému území. Podle dostupných informací je cílem oblast metropole Tel Avivu. Cíli zřejmě budou tři izraelské letecké základny a sídlo zpravodajské služby na sever od města. Jednotlivé objekty byly evakuovány během úterního odpoledne. Napříč celou zemí zní protiletecký poplach.

Informace o možném íránském zapojení do konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem přicházejí zejména od smrti lídra palestinského teroristického hnutí Hasana Nasralláha. „Budeme jednat způsobem, který nepřítel bude litovat,“ zdůraznil mluvčí íránské diplomacie Násir Kanání.

Teheránu se nelíbí především zintenzivnění izraelských útoků proti libanonskému území. Obecně je Írán známá svou podporou palestinského Hizballáhu, analytici ale dosud nepovažovali za pravděpodobné, že by zaútočil přímo na Izrael.

To potvrdil pro EuroZprávy.cz i expert na blízkovýchodní politiku Gokhan Bacik. „Nejsem si jistý, zda Írán dokáže v určitém okamžiku financovat velký boj. Zdá se, že Írán se brání očekáváním,“ vysvětlil.

Jenže v úterý večer přicházejí informace o novém útoku, který by měl dokonce překonat ten z letošního dubna. Tehdy íránská armáda proti izraelskému území vypálila stovky raket a bezpilotních letounů.

Bílý dům před tímto přístupem Íránce varoval. „Přímý vojenský útok z Íránu proti Izraeli přinese vážné následky (pro Írán),“ stojí v jeho prohlášení. Jeden z vysoce postavených úředníků dodal, že útok přijde „během následujících dvanácti hodin“.

Teherán zuří zejména poté, co Izraelci v Bejrútu zlikvidovali několik vysoce postavených členů Hizballáhu. Toto hnutí je ve většině západního světa označováno jako teroristické, nicméně v arabském světě je chápáno úplně jinak. Jako nechvalně známá zástupná síla Íránu působí už od roku 1985, kdy vznikl.

Íránský útok přichází v době, kdy se Teherán angažuje na Blízkém východě prostřednictvím zástupných sil a navíc získává velkou podporu od Moskvy. Íránci Rusům dodávají balistické rakety výměnou za další technologie v čele s moderními letouny, jelikož íránské letectvo výrazně zaostává.

Už dříve ale pro EuroZprávy.cz promluvil Paul Salem z Middle East Institute, který popsal velké kapacity íránské armády. „Iron Dome s americkou podporou může sundat hodně íránských raket a dronů,“ nastínil Salem. „Ale pokud (Írán) vypustí tisíc raket, a ne tři sta, a vypustí většinu z nich z Libanonu,“ uvedl, tak jim to nepotrvá „několik hodin, jako z Íránu, tedy alespoň dronům“.

Upozornil, že pokud Írán „chce, tak rozhodně zahltí izraelskou a americkou obranu“. „Izrael bude zraněný, ale má enormní ofenzivní a odvetné kapacity. Především v letectvu, které může jít kdekoliv a Írán a Hizballáh proti tomu nemají obrany,“ popsal. Írán a Hizballáh jsou si vědomy, že Izraelci „dokážou zničit většinu Libanonu a můžou zaútočit kdekoliv v Íránu chtějí“.

Napětí na Blízkém východě je neobvykle vysoké od chvíle, kdy byl na konci července při návštěvě Teheránu zabit politický vůdce Hamásu Ismail Haníja. Stalo se tak jen několik hodin poté, co při izraelském náletu v libanonské metropoli Bejrútu zahynul prominentní představitel Hizballáhu Fuád Šukr.

Zejména s odvoláním na smrt Haníji Teherán přislíbil, že jeho smrt přímo na íránském území pomstí. Chystanou odvetu potvrdil také Hizballáh v reakci na smrt Šukra. „Za jakýkoli akt agrese proti nám z jakékoli strany tvrdě zaplatí,“ adresoval izraelský premiér varování oběma stranám. 

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Izrael

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy