PŮVODNÍ ZPRÁVA | Válka v Libanonu se vyostřuje. Íránu se podle Bacika zapojení nevyplatí

Izrael spustil pozemní invazi do Libanonu a podle svých slov likviduje pozice militantů z Hizballáhu. Expert na Blízký východ Gokhan Bacik exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, co izraelské akce udělají se situací v regionu. Írán podle něj může zvažovat ozbrojenou podporu Hizballáhu, ale příliš se mu to nevyplatí.

Izrael v úterý spustil „omezenou“ pozemní invazi do Libanonu, Jeho cílem je údajně likvidace stanovišť bojovníků Hizballáhu na jihu země. Podle slov izraelské vlády je nutné tyto pozice zlikvidovat, aby se lidé, kteří kvůli ostřelování utekli ze severu Izraele, mohli vrátit zpět domů.

Hizballáh ale odmítá, že by se izraelské jednotky v Libanonu pohybovaly. „Všechna sionistická tvrzení o vstupu okupačních sil do Libanonu jsou lživá,“ prohlásil mluvčí organizace Mohamed Afif.

Izraelská armáda bojuje proti Hizballáhu, který je napříč většinou západních zemí označován jako teroristická organizace. Nyní ale Izraelci překročili hranice suverénního Libanonu a jejich tanky a pěchota se za podpory dělostřelectva s letectvem pohybují na libanonském území.

Dalo by se tedy hodnotit, že Izrael podniká protiteroristickou operaci. Jenže podle dostupných informací dochází i k úmrtím libanonských civilistů.

Podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z Univerzity Palackého v Olomouci v současné době už není snadné vysvětlil probíhající konflikt odkazem na mezinárodní právo.

„Vzhledem k tomu, že neexistuje shoda na úrovni Rady bezpečnosti OSN, každá strana (včetně svých spojenců) by události interpretovala ze svého výkladu mezinárodního práva. To, co nyní máme, je tedy de facto výklad mezinárodního práva,“ popsal pro EuroZprávy.cz.

Poslední dobou se zostřuje rétorika Íránu a Turecka. Politické vedení Teheránu proti Izraeli brojí dlouhodobě, v dubnu proti němu dokonce spustilo raketový útok poté, co izraelské síly zabily několik členů revolučních gard (IRGC) v syrském Damašku. Ankara odsoudila akce Izraelců v Pásmu Gazy a dokonce pohrozila vojenskou invazí.

Bacik by byl podle svých slov „za normálních okolností překvapen“, kdyby zasáhly – zejména Turecko. „Za normálních okolností by byl obvyklým kandidátem na zásah Írán, který se však potýká se složitými politickými a ekonomickými problémy,“ nastínil.

„Nejsem si jistý, zda Írán dokáže v určitém okamžiku financovat velký boj. Zdá se, že Írán se brání očekáváním,“ doplnil expert.

Připomněl, že i na Blízkém východě působí další velké mocnosti. „Tato část světa má hegemonní mocnosti, jako je Rusko. Rusko také mlčí. Rusko, Hizballáh a Írán jsou partnery v mnoha oblastech, například v Sýrii,“ vysvětlil.

Válka mezi Izraelem a Íránem tak nemusí být na pořadu dne. „Náklady by byly velmi vysoké. Jak jsem uvedl výše, Írán prochází složitými a strukturálními problémy,“ uvedl Bacik.

„Tvrdá izraelská reakce však může fatálně oslabit legitimitu íránského režimu. Přesto by však Írán mohl reagovat jinými formami. Jako příklad lze uvést například raketové útoky Hutíjů,“ dodal.

Válka ale přináší rozkoly v celém regionu, pokračoval Bacik. „Náklady by se neomezily pouze na Blízký východ. Více jižních zemí bude vůči Západu skeptických. To pravděpodobně ovlivní i válku na Ukrajině,“ upozornil.

„Na druhou stranu se však zdá, že Izrael bojuje s šíitskými mocnostmi. Například turecký Erdogan sice vyjádřil Libanonu soustrast, ale Nasralláhovo jméno nezmínil. To je normální, protože Nasralláh byl s Asadem proti Turecku,“ pokračoval expert.

Za zvláštní pokládá fakt, že kurdské skupiny jako PKK v severní Sýrii o Nasralláhově smrti mlčí. „To je normálně paradoxní. Boj skutečně vytváří v regionu mnoho negativní energie, nicméně kromě toho funguje i regionálně-pragmaticko-ideologická dynamika.“

Problémy dalece přesahují Palestinu. „Použijeme-li standardní metaforu osy Západ versus Rusko/Čína, šíitská část této osy Rusko/Čína je nyní pod palbou,“ uzavřel Bacik.

Související

Hizballáh

Jak dlouho příměří mezi Izraelem a Libanonem vydrží? Hizballáh drží prst na spoušti

Libanonské militantní hnutí Hizballáh se zavázalo pokračovat v odporu vůči Izraeli a monitoruje stahování izraelské armády z jižního Libanonu „s prstem na spoušti“. Přestože od středečního rána platí příměří, napětí v oblasti zůstává vysoké. Izraelské válečné letectvo ve čtvrtek zasáhlo zařízení, které podle izraelské armády sloužilo k uskladnění raket středního doletu, což bylo první porušení příměří. Uvedl to server The Guardian.

Více souvisejících

libanon Izrael Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy