Izrael spustil pozemní invazi do Libanonu a podle svých slov likviduje pozice militantů z Hizballáhu. Expert na Blízký východ Gokhan Bacik exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, co izraelské akce udělají se situací v regionu. Írán podle něj může zvažovat ozbrojenou podporu Hizballáhu, ale příliš se mu to nevyplatí.
Izrael v úterý spustil „omezenou“ pozemní invazi do Libanonu, Jeho cílem je údajně likvidace stanovišť bojovníků Hizballáhu na jihu země. Podle slov izraelské vlády je nutné tyto pozice zlikvidovat, aby se lidé, kteří kvůli ostřelování utekli ze severu Izraele, mohli vrátit zpět domů.
Hizballáh ale odmítá, že by se izraelské jednotky v Libanonu pohybovaly. „Všechna sionistická tvrzení o vstupu okupačních sil do Libanonu jsou lživá,“ prohlásil mluvčí organizace Mohamed Afif.
Izraelská armáda bojuje proti Hizballáhu, který je napříč většinou západních zemí označován jako teroristická organizace. Nyní ale Izraelci překročili hranice suverénního Libanonu a jejich tanky a pěchota se za podpory dělostřelectva s letectvem pohybují na libanonském území.
Dalo by se tedy hodnotit, že Izrael podniká protiteroristickou operaci. Jenže podle dostupných informací dochází i k úmrtím libanonských civilistů.
Podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z Univerzity Palackého v Olomouci v současné době už není snadné vysvětlil probíhající konflikt odkazem na mezinárodní právo.
„Vzhledem k tomu, že neexistuje shoda na úrovni Rady bezpečnosti OSN, každá strana (včetně svých spojenců) by události interpretovala ze svého výkladu mezinárodního práva. To, co nyní máme, je tedy de facto výklad mezinárodního práva,“ popsal pro EuroZprávy.cz.
Poslední dobou se zostřuje rétorika Íránu a Turecka. Politické vedení Teheránu proti Izraeli brojí dlouhodobě, v dubnu proti němu dokonce spustilo raketový útok poté, co izraelské síly zabily několik členů revolučních gard (IRGC) v syrském Damašku. Ankara odsoudila akce Izraelců v Pásmu Gazy a dokonce pohrozila vojenskou invazí.
Bacik by byl podle svých slov „za normálních okolností překvapen“, kdyby zasáhly – zejména Turecko. „Za normálních okolností by byl obvyklým kandidátem na zásah Írán, který se však potýká se složitými politickými a ekonomickými problémy,“ nastínil.
„Nejsem si jistý, zda Írán dokáže v určitém okamžiku financovat velký boj. Zdá se, že Írán se brání očekáváním,“ doplnil expert.
Připomněl, že i na Blízkém východě působí další velké mocnosti. „Tato část světa má hegemonní mocnosti, jako je Rusko. Rusko také mlčí. Rusko, Hizballáh a Írán jsou partnery v mnoha oblastech, například v Sýrii,“ vysvětlil.
Válka mezi Izraelem a Íránem tak nemusí být na pořadu dne. „Náklady by byly velmi vysoké. Jak jsem uvedl výše, Írán prochází složitými a strukturálními problémy,“ uvedl Bacik.
„Tvrdá izraelská reakce však může fatálně oslabit legitimitu íránského režimu. Přesto by však Írán mohl reagovat jinými formami. Jako příklad lze uvést například raketové útoky Hutíjů,“ dodal.
Válka ale přináší rozkoly v celém regionu, pokračoval Bacik. „Náklady by se neomezily pouze na Blízký východ. Více jižních zemí bude vůči Západu skeptických. To pravděpodobně ovlivní i válku na Ukrajině,“ upozornil.
„Na druhou stranu se však zdá, že Izrael bojuje s šíitskými mocnostmi. Například turecký Erdogan sice vyjádřil Libanonu soustrast, ale Nasralláhovo jméno nezmínil. To je normální, protože Nasralláh byl s Asadem proti Turecku,“ pokračoval expert.
Za zvláštní pokládá fakt, že kurdské skupiny jako PKK v severní Sýrii o Nasralláhově smrti mlčí. „To je normálně paradoxní. Boj skutečně vytváří v regionu mnoho negativní energie, nicméně kromě toho funguje i regionálně-pragmaticko-ideologická dynamika.“
Problémy dalece přesahují Palestinu. „Použijeme-li standardní metaforu osy Západ versus Rusko/Čína, šíitská část této osy Rusko/Čína je nyní pod palbou,“ uzavřel Bacik.
Související
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
Netanjahu řekl, co je cílem útoků v Libanonu
libanon , Izrael , Izraelská armáda
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák