PŮVODNÍ ZPRÁVA | Válka v Libanonu se vyostřuje. Íránu se podle Bacika zapojení nevyplatí

Izrael spustil pozemní invazi do Libanonu a podle svých slov likviduje pozice militantů z Hizballáhu. Expert na Blízký východ Gokhan Bacik exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, co izraelské akce udělají se situací v regionu. Írán podle něj může zvažovat ozbrojenou podporu Hizballáhu, ale příliš se mu to nevyplatí.

Izrael v úterý spustil „omezenou“ pozemní invazi do Libanonu, Jeho cílem je údajně likvidace stanovišť bojovníků Hizballáhu na jihu země. Podle slov izraelské vlády je nutné tyto pozice zlikvidovat, aby se lidé, kteří kvůli ostřelování utekli ze severu Izraele, mohli vrátit zpět domů.

Hizballáh ale odmítá, že by se izraelské jednotky v Libanonu pohybovaly. „Všechna sionistická tvrzení o vstupu okupačních sil do Libanonu jsou lživá,“ prohlásil mluvčí organizace Mohamed Afif.

Izraelská armáda bojuje proti Hizballáhu, který je napříč většinou západních zemí označován jako teroristická organizace. Nyní ale Izraelci překročili hranice suverénního Libanonu a jejich tanky a pěchota se za podpory dělostřelectva s letectvem pohybují na libanonském území.

Dalo by se tedy hodnotit, že Izrael podniká protiteroristickou operaci. Jenže podle dostupných informací dochází i k úmrtím libanonských civilistů.

Podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z Univerzity Palackého v Olomouci v současné době už není snadné vysvětlil probíhající konflikt odkazem na mezinárodní právo.

„Vzhledem k tomu, že neexistuje shoda na úrovni Rady bezpečnosti OSN, každá strana (včetně svých spojenců) by události interpretovala ze svého výkladu mezinárodního práva. To, co nyní máme, je tedy de facto výklad mezinárodního práva,“ popsal pro EuroZprávy.cz.

Poslední dobou se zostřuje rétorika Íránu a Turecka. Politické vedení Teheránu proti Izraeli brojí dlouhodobě, v dubnu proti němu dokonce spustilo raketový útok poté, co izraelské síly zabily několik členů revolučních gard (IRGC) v syrském Damašku. Ankara odsoudila akce Izraelců v Pásmu Gazy a dokonce pohrozila vojenskou invazí.

Bacik by byl podle svých slov „za normálních okolností překvapen“, kdyby zasáhly – zejména Turecko. „Za normálních okolností by byl obvyklým kandidátem na zásah Írán, který se však potýká se složitými politickými a ekonomickými problémy,“ nastínil.

„Nejsem si jistý, zda Írán dokáže v určitém okamžiku financovat velký boj. Zdá se, že Írán se brání očekáváním,“ doplnil expert.

Připomněl, že i na Blízkém východě působí další velké mocnosti. „Tato část světa má hegemonní mocnosti, jako je Rusko. Rusko také mlčí. Rusko, Hizballáh a Írán jsou partnery v mnoha oblastech, například v Sýrii,“ vysvětlil.

Válka mezi Izraelem a Íránem tak nemusí být na pořadu dne. „Náklady by byly velmi vysoké. Jak jsem uvedl výše, Írán prochází složitými a strukturálními problémy,“ uvedl Bacik.

„Tvrdá izraelská reakce však může fatálně oslabit legitimitu íránského režimu. Přesto by však Írán mohl reagovat jinými formami. Jako příklad lze uvést například raketové útoky Hutíjů,“ dodal.

Válka ale přináší rozkoly v celém regionu, pokračoval Bacik. „Náklady by se neomezily pouze na Blízký východ. Více jižních zemí bude vůči Západu skeptických. To pravděpodobně ovlivní i válku na Ukrajině,“ upozornil.

„Na druhou stranu se však zdá, že Izrael bojuje s šíitskými mocnostmi. Například turecký Erdogan sice vyjádřil Libanonu soustrast, ale Nasralláhovo jméno nezmínil. To je normální, protože Nasralláh byl s Asadem proti Turecku,“ pokračoval expert.

Za zvláštní pokládá fakt, že kurdské skupiny jako PKK v severní Sýrii o Nasralláhově smrti mlčí. „To je normálně paradoxní. Boj skutečně vytváří v regionu mnoho negativní energie, nicméně kromě toho funguje i regionálně-pragmaticko-ideologická dynamika.“

Problémy dalece přesahují Palestinu. „Použijeme-li standardní metaforu osy Západ versus Rusko/Čína, šíitská část této osy Rusko/Čína je nyní pod palbou,“ uzavřel Bacik.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu řekl, co je cílem útoků v Libanonu

V neděli izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil oblast na hranici s Libanonem, kde zdůraznil, že Izrael je připraven podniknout veškeré kroky k tomu, aby militantní hnutí Hizballáh zatlačil severně od řeky Lítání, která leží přibližně 30 kilometrů od izraelsko-libanonské hranice. 

Více souvisejících

libanon Izrael Izraelská armáda

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy