Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš zdůraznil, že jejich odchod do opozice neznamená, že budou automaticky blokovat veškeré vládní návrhy. Podle něj chtějí být lepší opozicí a nadále sledovat, jak se rozvíjejí projekty, na kterých ve vládě pracovali, například zákon o podpoře bydlení.

Bartoš také uvedl, že i když část členů a voličů nesouhlasila se vstupem Pirátů do vlády, během svého působení dosáhli významných úspěchů. Za tři roky se podle něj snažili zlepšovat život lidí, a v oblastech, které považovali za nevhodné, kladli odpor. Jako klíčová témata zmínil podporu rodin s dětmi, digitalizaci, boj proti korupci a nezávislost médií.

Poslankyně Klára Kocmanová doplnila, že nyní budou Piráti pečlivě kontrolovat, zda vláda dodržuje své předvolební sliby a plní programové prohlášení, na jehož přípravě se podíleli. Uvedla, že Piráti budou podporovat smysluplné vládní kroky a pokračovat v prosazování vlastních návrhů.

Odchod Pirátů z vlády byl vyvolán po návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání Ivana Bartoše z funkce ministra pro místní rozvoj. Piráti vstupovali do vlády společně s hnutím STAN, které v ní nadále zůstává. Vládní většina nyní bez Pirátů čítá 104 poslanců z 200. 

Související

Zdeněk Hřib

Pirátskou palubu po zvolení Hřiba opouští i jedna z výrazných tváří

Piráti si v sobotu vybrali nový kurs, když zvolili předsedou strany náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba. Po téměř patnácti letech přestal být stranickým šéfem Ivan Bartoš, bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj. Jednou z konsekvencí volby nového předsedy je odchod některých členů ze strany. 

Více souvisejících

Česká pirátská strana Ivan Bartoš (Piráti)

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy