Americký úřad povolil nouzové využití prvního dechového testu koronaviru

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal povolení k nouzovému použití prvního testu, který umí zjistit onemocnění covidem-19 z dechu. Vzorek je možné vyhodnotit do několika minut s vysokou přesností, uvádí se v prohlášení FDA.

Povolení bylo vydáno ve čtvrtek a FDA oznámil, že "jde o další případ rychlé inovace diagnostických metod covidu-19".

Nový test zvaný Breathalyzer vyvinula firma InspectIR. Výsledek lze získat do tří minut a zařízení o velikosti příručního zavazadla lze využívat v ordinacích lékařů, v nemocnicích i na testovacích místech. Jeden přístroj je schopen denně provést 160 testů.

Yvonne Maldonadová ze Stanfordovy univerzity, která pracuje na dalším dechovém testu, sdělila, že rozšíření testovacích metod pomůže přejít z pandemické do endemické fáze koronaviru. "Když si vzpomenete na začátek, první testy PCR byly hrozné. Byly velmi nepříjemné a vypadalo to, že tady budou napořád. Čím to (testování) bude snazší, tím lépe," citoval Maldonadovou deník The New York Times.

Dechová metoda se prověřovala na 2409 lidech, z nichž část měla symptomy nákazy virem. Dechová zkouška dokázala pozitivní případy vyhodnotit v 91 procentech, u negativních byla přesnost 99procentní.

Test využívá techniku chromatografie, která rozděluje složky vzorku a identifikuje je. Je schopná zachytit pět složek spojených s koronavirem a obsažených ve vydechované substanci. Pozitivní dechový test by se měl potvrzovat testem molekulárním, například PCR.

FDA uvedl, že negativní výsledek dechové zkoušky se musí posuzovat v kontextu se symptomy nebo kontakty testované osoby, protože stoprocentně nákazu nevylučuje. Úřad také nedoporučuje rozhodovat o léčbě výhradně na základě výsledku dechového testu.

Firma InspectIR chce každý týden vyrobit 100 přístrojů pro dechové testy.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

včera

včera

Evropská unie

Jak zachránit Evropskou unii? Italští politici mají recept, Macron se Scholzem se přou

Evropská unie čelí zásadním neshodám mezi Francií a Německem ohledně obchodních politik. Prezident Macron varuje před „smrtí EU“ a prosazuje protekcionismus, zatímco německý kancléř Scholz zdůrazňuje nutnost otevřenosti. Téma rozděluje i další státy, jako Maďarsko a Itálii. Dva přední italští politici se ve svých nových zprávách o stavu unijní ekonomiky kriticky opřeli do Bruselu a nutnosti zvýšit ekonomickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno 5. října 2024 23:28

31. ročník Cen Thálie Prohlédněte si galerii

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

5. října 2024 21:29

5. října 2024 20:10

Konvoj OSN

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

5. října 2024 18:51

5. října 2024 18:02

5. října 2024 17:49

Rusko údajně obsadilo na Ukrajině další vesnici

V sobotu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské síly převzaly kontrolu nad vesnicí Želanne Druhe v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy