Zdravotní krize způsobená pandemií COVID-19 odhalila částečné nedostatky v připravenosti Evropské unie. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil Evropský účetní dvůr (ECA).
Podle auditorů se i přesto, že dvě hlavní zdravotnické agentury EU – Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a Evropská agentura pro léky (EMA) – snažily reagovat efektivně, ukázalo, že EU nebyla plně připravena na řešení vážných krizí veřejného zdraví.
Auditoři poznamenali, že ECDC zpočátku podcenilo vážnost pandemie a nepředpokládalo, že virus se dostane do EU. První cílená opatření byla přijata až 12. března 2020, tedy tři dny po vyhlášení vnitrostátních omezení v Itálii.
"Zdravotnické agentury EU byly překvapeny rychlostí a intenzitou šíření pandemie COVID-19. Po čtyřech letech je nutné využít získané zkušenosti k lepší připravenosti na podobné situace v budoucnu," uvedl Joao Leao, člen EÚD odpovědný za tento audit.
Na začátku pandemie se počet nahlášených infekcí a úmrtí na COVID-19 značně lišil v závislosti na testovacích strategiích jednotlivých členských států. Auditoři poukázali na to, že spolehlivější metody, jako analýza koncentrace viru v odpadních vodách, mohly být využívány více. ECDC také někdy vydávalo hodnocení rizik a pokyny pozdě a některé země EU se jimi neřídily.
EMA se podle auditorů rychle přizpůsobila situaci, kontaktovala vývojáře vakcín a léčebných postupů a urychlila schvalovací procesy. Agentura také pomohla řešit nedostatek léků během pandemie, ale nedokázala podpořit klinické zkoušky v EU.
Evropská komise na základě těchto zkušeností přijala nová rozhodnutí a plány, včetně posílení mandátů ECDC a EMA, a revize farmaceutických právních předpisů EU. Byla také založena Evropská agentura pro připravenost a reakci na nouzové zdravotní situace (HERA), která má dohlížet na vývoj a distribuci léků a vakcín.
Auditoři však varovali, že některé pravomoci HERA se překrývají s pravomocemi ECDC, a doporučili úzkou spolupráci mezi těmito orgány, aby se předešlo duplicitní práci.
Regionální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hans Kluge se přesto neobává, že by virus způsobující onemocnění mpox, známé také jako opičí neštovice, byl jako nový koronavirus, protože úřady jsou schopné jeho šíření kontrolovat. Uvedl to server BBC.
"Musíme a můžeme společně bojovat proti mpoxu," uvedl Kluge na tiskové konferenci. "Rozhodneme se zavést systémy pro kontrolu a eliminaci mpoxu globálně, nebo upadneme do dalšího cyklu paniky a zanedbávání? To, jak zareagujeme nyní a v příštích letech, bude zásadní zkouškou pro Evropu i celý svět," zdůraznil.
Mpox je infekční nemoc, která se šíří při blízkém fyzickém kontaktu. Způsobuje horečky, bolesti svalů a výrazné kožní léze. Ačkoli má většinou mírný průběh, může být i smrtelný.
Minulý měsíc WHO vyhlásila stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu kvůli šíření dvou kmenů mpoxu v afrických zemích. Od července hlásí případy nákazy také Burundi, Keňa, Rwanda a Uganda, a nedávno byl virus detekován i ve Švédsku, Pákistánu a na Filipínách.
Největší obavy na celosvětové úrovni vyvolává kmen mpox clade 1, který se šíří snadněji a jehož případ byl minulý týden potvrzen ve Švédsku. Kluge uvedl, že v Evropě se každý měsíc hlásí přibližně 100 nových případů méně závažného kmene mpox clade 2.
Opičí neštovice (mpox) jsou virové onemocnění způsobené virem opičích neštovic, který patří do rodu Orthopoxvirus a je příbuzný viru, který způsobuje pravé neštovice (Variola virus).
Přestože opičí neštovice nejsou zdaleka tak nebezpečné jako pravé neštovice, které byly v 20. století zodpovědné za miliony úmrtí, představují vážnou hrozbu pro lidské zdraví, zejména v afrických zemích, kde je virus endemický. V posledních letech se však onemocnění objevilo i mimo Afriku, což vyvolalo celosvětovou pozornost a otázky týkající se jeho šíření a prevence.
Původním rezervoárem viru jsou hlodavci, zejména krysy a veverky. Přestože se virus nazývá "opičí neštovice", opice jsou pouze náhodnými hostiteli. Zvířata, která virus přenášejí, mohou nakazit člověka prostřednictvím kousnutí, škrábanců nebo kontaktu s tělními tekutinami nakažených zvířat. Přenos mezi lidmi je méně častý, ale může se vyskytnout prostřednictvím přímého kontaktu s tělními tekutinami, lézemi nebo kontaminovanými předměty, jako jsou oděvy nebo ložní prádlo.
Inkubační doba opičích neštovic je obvykle 7 až 14 dní, ale může se pohybovat od 5 do 21 dnů. Onemocnění začíná nespecifickými příznaky, které jsou podobné chřipce, a zahrnují horečku, bolesti hlavy, svalové bolesti, únavu a oteklé lymfatické uzliny.
Související
Dodávku raket do Ruska nenecháme bez odezvy, slibuje EU. Ošklivá propaganda Západu, reaguje Írán
EU poskytne ukrajinským studentům milion nových učebnic
EU (Evropská unie) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Čech v Polsku na benzince zapálil dva policisty. Měl u sebe drogy
před 47 minutami
PŘEHLEDNĚ: Jak se chovat při povodni a čím si naplnit evakuační zavazadlo?
před 1 hodinou
Velkou vodu očekává i Slovensko. Zvedne se i Dunaj v Bratislavě, tuší experti
před 1 hodinou
Češi odčinili blamáž s Gruzií výhrou nad Ukrajinou. Postaral se o ni dvěma góly Šulc
před 2 hodinami
Seznam.cz vrátil české autory do éry blogů. Jenže úplně špatně
před 3 hodinami
Zelenskyj potvrdil, že v Kurské oblasti probíhá ruská protiofenziva
před 3 hodinami
Nechoďte do lesů ani k potokům, varují turisty lesníci a vodohospodáři
před 3 hodinami
Znojemské vinobraní bude příští rok, hromadně se ruší dožínky. Organizátoři po celé ČR respektují výstrahu
před 4 hodinami
Zelenskyj označil mírový plán předložený Brazílií a Čínou za destruktivní
před 4 hodinami
Britské zdravotnictví na pokraji kolapsu. Starmer volá po radikální změně
před 4 hodinami
Do volného vesmíru poprvé v historii vystoupil neprofesionální astronaut
před 5 hodinami
Jak sledovat povodně? Pomohou weby AgriGIS a ČHMÚ
před 6 hodinami
Vystrčil se setkal se Zelenským. Řekl, kdy bude možný spravedlivý mír na Ukrajině
před 7 hodinami
Počasí: Meteorologové rozšířili výstrahu o nové varování
před 7 hodinami
Prudké změny počasí? Klimatická změna už hraje svou roli, varuje Honsová
před 7 hodinami
Hrozící povodně v Česku: České dráhy aktivují pohotovostní službu
před 7 hodinami
Reportáž: Ohrožen povodněmi je i Velký Týnec na Olomoucku. Kolem domů přibývají pytle s pískem
před 8 hodinami
Když budeme v ohrožení, spojíme se s Čínou, varuje Rusko
před 8 hodinami
BIS ve výroční zprávě poukázala na největší hrozby pro Česko
před 9 hodinami
ISIS ještě neřekl poslední slovo, útočí stále. S islámem má jen pramálo společného
Islámský stát ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Stále vládne schopností spouštět útoky po celém světě, nejčastěji však v Sýrii a Iráku. Brutálním aktivitám ISIS se ale za poslední roky nevyhnuly ani západní země.
Zdroj: Jakub Jurek