Audit odhalil, proč pandemie covidu napáchala v Evropě tolik škod

Zdravotní krize způsobená pandemií COVID-19 odhalila částečné nedostatky v připravenosti Evropské unie. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil Evropský účetní dvůr (ECA).

Podle auditorů se i přesto, že dvě hlavní zdravotnické agentury EU – Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a Evropská agentura pro léky (EMA) – snažily reagovat efektivně, ukázalo, že EU nebyla plně připravena na řešení vážných krizí veřejného zdraví.

Auditoři poznamenali, že ECDC zpočátku podcenilo vážnost pandemie a nepředpokládalo, že virus se dostane do EU. První cílená opatření byla přijata až 12. března 2020, tedy tři dny po vyhlášení vnitrostátních omezení v Itálii.

"Zdravotnické agentury EU byly překvapeny rychlostí a intenzitou šíření pandemie COVID-19. Po čtyřech letech je nutné využít získané zkušenosti k lepší připravenosti na podobné situace v budoucnu," uvedl Joao Leao, člen EÚD odpovědný za tento audit.

Na začátku pandemie se počet nahlášených infekcí a úmrtí na COVID-19 značně lišil v závislosti na testovacích strategiích jednotlivých členských států. Auditoři poukázali na to, že spolehlivější metody, jako analýza koncentrace viru v odpadních vodách, mohly být využívány více. ECDC také někdy vydávalo hodnocení rizik a pokyny pozdě a některé země EU se jimi neřídily.

EMA se podle auditorů rychle přizpůsobila situaci, kontaktovala vývojáře vakcín a léčebných postupů a urychlila schvalovací procesy. Agentura také pomohla řešit nedostatek léků během pandemie, ale nedokázala podpořit klinické zkoušky v EU.

Evropská komise na základě těchto zkušeností přijala nová rozhodnutí a plány, včetně posílení mandátů ECDC a EMA, a revize farmaceutických právních předpisů EU. Byla také založena Evropská agentura pro připravenost a reakci na nouzové zdravotní situace (HERA), která má dohlížet na vývoj a distribuci léků a vakcín.

Auditoři však varovali, že některé pravomoci HERA se překrývají s pravomocemi ECDC, a doporučili úzkou spolupráci mezi těmito orgány, aby se předešlo duplicitní práci.

Regionální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hans Kluge se přesto neobává, že by virus způsobující onemocnění mpox, známé také jako opičí neštovice, byl jako nový koronavirus, protože úřady jsou schopné jeho šíření kontrolovat. Uvedl to server BBC.

"Musíme a můžeme společně bojovat proti mpoxu," uvedl Kluge na tiskové konferenci. "Rozhodneme se zavést systémy pro kontrolu a eliminaci mpoxu globálně, nebo upadneme do dalšího cyklu paniky a zanedbávání? To, jak zareagujeme nyní a v příštích letech, bude zásadní zkouškou pro Evropu i celý svět," zdůraznil.

Mpox je infekční nemoc, která se šíří při blízkém fyzickém kontaktu. Způsobuje horečky, bolesti svalů a výrazné kožní léze. Ačkoli má většinou mírný průběh, může být i smrtelný.

Minulý měsíc WHO vyhlásila stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu kvůli šíření dvou kmenů mpoxu v afrických zemích. Od července hlásí případy nákazy také Burundi, Keňa, Rwanda a Uganda, a nedávno byl virus detekován i ve Švédsku, Pákistánu a na Filipínách.

Největší obavy na celosvětové úrovni vyvolává kmen mpox clade 1, který se šíří snadněji a jehož případ byl minulý týden potvrzen ve Švédsku. Kluge uvedl, že v Evropě se každý měsíc hlásí přibližně 100 nových případů méně závažného kmene mpox clade 2.
 
Opičí neštovice (mpox) jsou virové onemocnění způsobené virem opičích neštovic, který patří do rodu Orthopoxvirus a je příbuzný viru, který způsobuje pravé neštovice (Variola virus). 

Přestože opičí neštovice nejsou zdaleka tak nebezpečné jako pravé neštovice, které byly v 20. století zodpovědné za miliony úmrtí, představují vážnou hrozbu pro lidské zdraví, zejména v afrických zemích, kde je virus endemický. V posledních letech se však onemocnění objevilo i mimo Afriku, což vyvolalo celosvětovou pozornost a otázky týkající se jeho šíření a prevence.

Původním rezervoárem viru jsou hlodavci, zejména krysy a veverky. Přestože se virus nazývá "opičí neštovice", opice jsou pouze náhodnými hostiteli. Zvířata, která virus přenášejí, mohou nakazit člověka prostřednictvím kousnutí, škrábanců nebo kontaktu s tělními tekutinami nakažených zvířat. Přenos mezi lidmi je méně častý, ale může se vyskytnout prostřednictvím přímého kontaktu s tělními tekutinami, lézemi nebo kontaminovanými předměty, jako jsou oděvy nebo ložní prádlo.

Inkubační doba opičích neštovic je obvykle 7 až 14 dní, ale může se pohybovat od 5 do 21 dnů. Onemocnění začíná nespecifickými příznaky, které jsou podobné chřipce, a zahrnují horečku, bolesti hlavy, svalové bolesti, únavu a oteklé lymfatické uzliny.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

Bratislava

Velkou vodu očekává i Slovensko. Zvedne se i Dunaj v Bratislavě, tuší experti

Na extrémní srážky a následné povodně se připravuje i sousední Slovensko. Tamní experti očekávají, že nejkritičtější situace bude na řece Moravě a jejích přítocích, přičemž není vyloučeno dosažení třetího stupně povodňové aktivity. Na Dunaji se očekává maximálně druhý stupeň, napsala agentura TASR.

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Češi odčinili blamáž s Gruzií výhrou nad Ukrajinou. Postaral se o ni dvěma góly Šulc

Svěřenci kouče Ivana Haška neměli před úterním zápasem s Ukrajinou jinou možnost než vyhrát za tři body poté, co v sobotu naprosto nezvládli duel s Gruzií (1:4). Naštěstí právě pro trenéra, o jehož budoucnost se taky hrálo, nakonec český výběr dokráčel k výhře 3:2, kterou musela parta kapitána Tomáše Součka bránit až do poslední vteřiny za atmosféry, v rámci které byly slyšet z ochozů pražského Edenu především ukrajinští fanoušci. Hned o dva české góly se postaral Pavel Šulc ještě v první půli, aby na něj navázal v té druhé trefou z penalty kapitán Souček. To už bylo navýšení vedení na 3:1, přičemž Ukrajincům se duel podařilo ještě zdramatizovat.

před 2 hodinami

Seznam.cz

Seznam.cz vrátil české autory do éry blogů. Jenže úplně špatně

Česká internetová jednička Seznam.cz vrátil tuzemské amatérské i profesionální autory do éry blogů. Před necelými dvěma lety spustil platformu Seznam Médium, která nabízí zájemcům možnost publikovat své vlastní texty a skrze partnerský program si i přivydělat nějakou tu korunu. Až potud by se nejednalo o nic závadného. Ve chvíli, kdy takové texty ale začnou soupeřit s klasickými zpravodajskými weby, pro které platí přísná pravidla, však nastává zásadní problém.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

lesy

Nechoďte do lesů ani k potokům, varují turisty lesníci a vodohospodáři

Lesníci a vodohospodáři z Lesů ČR zůstávají v pohotovosti až do neděle kvůli extrémnímu počasí. Varují veřejnost před riziky, která přinášejí očekávané intenzivní srážky, zejména sesuvy půdy v svažitých oblastech, náhlé rozvodnění menších potoků a stromy, které mohou být vyvráceny z podmáčené půdy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Varování meteorologů

Počasí: Meteorologové rozšířili výstrahu o nové varování

Ve čtvrtek meteorologové rozšířili výstrahu před extrémními dešti a rizikem povodní o nové varování před silným větrem. Ten se očekává od pátečního večera do nedělního poledne na celém území kromě Plzeňského kraje. Dále se rozšířila územní platnost stávajících výstrah.

před 7 hodinami

Dagmar Honsová

Prudké změny počasí? Klimatická změna už hraje svou roli, varuje Honsová

Po tropických vedrech přišly prudké změny počasí s hrozbou povodní, teploty klesají k deseti stupňům. Meteoroložka Dagmar Honsová pro EuroZprávy.cz vysvětlila, že za tím stojí změny tlakových útvarů a chladný vzduch ze severozápadu. Klimatické změny zvyšují energii v atmosféře, což vede k častějším extrémním jevům.

před 7 hodinami

České Dráhy

Hrozící povodně v Česku: České dráhy aktivují pohotovostní službu

V reakci na varování českých meteorologů o extrémních srážkách, které by mohly zasáhnout v následujících čtyřech dnech, může dojít k problémům i v železniční dopravě. České dráhy (ČD) na základě této výstrahy aktivují pohotovostní službu, aby zmírnily dopady komplikací. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Rusko, Kreml

Když budeme v ohrožení, spojíme se s Čínou, varuje Rusko

Rusko a Čína podle mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Mariji Zacharovové nemají své partnerství zaměřené proti jiným zemím. Uvedla však, že obě mocnosti jsou připraveny „spojit svůj potenciál“, pokud budou čelit hrozbě ze strany Spojených států.

před 8 hodinami

Sídlo BIS

BIS ve výroční zprávě poukázala na největší hrozby pro Česko

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) bylo Rusko v roce 2023, stejně jako v předchozích letech, největší hrozbou pro bezpečnost České republiky. BIS se zaměřovala především na aktivity Ruska, kybernetické hrozby a rizika spojená s novými technologiemi. Zpráva rovněž upozornila na nedostatky ve státní připravenosti a hrozby ze strany Číny.

před 9 hodinami

ISIS ještě neřekl poslední slovo, útočí stále. S islámem má jen pramálo společného

Islámský stát ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Stále vládne schopností spouštět útoky po celém světě, nejčastěji však v Sýrii a Iráku. Brutálním aktivitám ISIS se ale za poslední roky nevyhnuly ani západní země. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy