Biden chce ve snaze zastavit koronavirus očkovat až 1,5 milionu lidí denně

Nová americká administrativa si původně vytyčila za cíl očkovat proti koronaviru 100 milionů lidí do 100 dní od nástupu k moci, prezident Joe Biden však v pondělí naznačil, že by chtěl brzy dosáhnout až 1,5 milionů vakcinací denně.

Ve Spojených státech v posledních dnech po řadě rekordních týdnů klesají denní počty nově infikovaných i zemřelých s koronavirem, experti se však stejně jako jinde na světě obávají dopadu nových a nakažlivějších variant viru.

"Myslím, že s boží milostí (...) budeme schopni dosáhnout 1,5 milionu (podaných dávek vakcín) denně," řekl Biden novinářům s tím, že původní cíl milionu injekcí za den je pro něj nutné minimum.

"Bude to logistická výzva, která přesahuje všechno, co jsme dosud v této zemi zkusili, ale myslím, že to dokážeme," dodal nový šéf Bílého domu s tím, že v létě už země bude směřovat k dosažení kolektivní imunity. Podle jeho plánu by již na jaře měl mít přístup k vakcíně kdokoli, kdo bude chtít.

Biden čelil hned po svém nástupu kritice, že jím stanovený cíl naočkovat 100 milionů lidí do 100 dní je málo ambiciózní. USA totiž již v době jeho inaugurace pomalu dosahovaly milionu podaných vakcín za den a někteří odborníci upozornili, že podobné tempo je ve více než 330milionové zemi příliš pomalé.

Podle listu The Washington Post obdrželo alespoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru přes 19,3 milionu Američanů, tedy necelých šest procent všech obyvatel země, přičemž státy zatím dostaly 41,4 milionu dávek. Největší podíl populace (11 procent) je naočkován na Aljašce, v osmi státech včetně nejlidnatější Kalifornie, je však naočkováno méně než pět procent obyvatel.

USA podle listu The New York Times zaznamenaly v pondělí téměř 1800 úmrtí s covidem-19 a dalších 155.677 potvrzených nálezů na koronavirus. Za poslední týden se v zemi objevilo průměrně asi 172.500 infikovaných denně. Tento údaj však oproti období před dvěma týdny klesl o 31 procent.

Od poloviny ledna rovněž soustavně klesá počet lidí hospitalizovaných kvůli těžkému průběhu nemoci, v amerických nemocnicích však kvůli covidu-19 stále leží bezmála 110.000 osob, uvádí iniciativa The Covid Tracking Project.

Od začátku pandemie se SARS-CoV-2 prokázal dohromady u 25,333.200 Američanů a s covidem-19 jich zemřelo přes 421.000. Biden v pondělí varoval, že před dosažením kolektivní imunity se počet obětí pandemie v USA zřejmě vyšplhá až k 660.000.

Související

Více souvisejících

Joe Biden očkování USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy