Covid: Počet nakažených v USA dál roste, některé státy zavádí nová opatření

Počet potvrzených nákaz ve Spojených státech v úterý znovu narostl o nejvyšší číslo od počátku šíření koronaviru. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) ráno ohlásila 136.325 nových případů, přičemž dosud bylo v jejím přehledu maximem necelých 128.500 z minulé soboty.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Hlášeno je také přes 1400 nových úmrtí spojovaných s covidem-19, počet hospitalizovaných s touto nemocí je podle deníku The New York Times na dosud nejvyšší hodnotě.

Tempo, jakým v USA přibývají potvrzené infekce koronavirem, jde v posledních dnech prudce nahoru, přičemž nárůst je podle dostupných údajů výraznější než zvyšování intenzity testování.

NYT už eviduje průměrný přírůstek z posledního týdne nad hranicí 120.000 případů, zatímco před měsícem byl údaj méně než poloviční.

NYT i JHU už v zemi s přibližně 330 miliony obyvatel zaznamenaly na 240.000 úmrtí s covidem-19. Úterní bilance v podobě 1420 mrtvých byla v grafu JHU nejvyšší od poloviny srpna, kdy začaly přírůstky v tomto ohledu klesat po letních maximech.

Iniciativa The COVID Tracking Project, která sčítá údaje z jednotlivých amerických států, zároveň hlásila rekordní vytíženost nemocnic v souvislosti s epidemií. V úterý údajně pacienti s covidem-19 obsadili 61.964 lůžek. Při předchozích dvou vrcholech epidemie bylo maximum vždy těsně pod 60.000.

"Rychlost nárůstu hospitalizací kvůli covidu je asi nejzlověstnějším poznatkem z aktuálních trendů, který možná ohlašuje dlouhé a tragické období vysokých a rostoucích (počtů) úmrtí, navzdory nejnovějším pokrokům v léčbě," komentoval vývoj bývalý šéf amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Scott Gottlieb.

Pod tlakem jsou zejména nemocnice v několika státech na americkém středozápadě, kde jsou v posledních týdnech statistiky v přepočtu na obyvatele nejhorší. V Severní Dakotě, kde žije necelých 800.000 lidí, aktuálně každý den přibude na 1300 známých nakažených, místní úřady v úterý ohlásily 30 nových úmrtí spojených s covidem-19.

Podle agentury AP ale nová vlna epidemie, která zatím nejeví žádné známky zpomalování, zasahuje větší část USA než ty předchozí. Rekordní denní bilance nákaz v úterý oznámili v Illinois a Wisconsinu, ale také v Texasu, který se stal prvním státem s celkovou bilancí převyšující milion nakažených.

"Virus se šíří převážně nekontrolovaným způsobem napříč velkou většinou země," hodnotil expert na infekční choroby z Vanderbiltovy univerzity Wiliam Schaffner. Jedním z mála důvodů k optimismu je neustále se zlepšující znalost covidu-19 a dostupnost účinných léků, z čehož pramení vyšší úspěšnost léčby než na jaře, píše AP.

Guvernéři v řadě států nicméně s rostoucí naléhavostí apelují na obyvatelstvo, aby hrozbu koronaviru i téměř deset měsíců po začátku jeho šíření v USA brali vážně. Lídr Wisconsinu Tony Evers lidem doporučil minimalizovat vycházení a vyzval firmy, aby umožnily zaměstnancům pracovat z domova, případně vyžadovaly po zákaznících nošení roušek. Zavádění nařízení v tomto směru mu dlouhodobě komplikuje republikány ovládaný státní legislativní sbor.

V několika jiných státech přichází tvrdší kroky. Guvernér Minnesoty Tim Walz zakázal provoz barů a restaurací po 22:00.

Guvernérka Iowy Kim Reynoldsová zase avizovala opatření přikazující používání roušek na větších sešlostech uvnitř budov. Plošné nařízení v tomto směru přišlo na začátku týdne v Utahu, který podobně jako Minnesota a Iowa registruje prudký růst denních počtů nákaz.

K zakrývání obličeje na veřejnosti vyzývá občany po celých USA také nastupující prezident Joe Biden. Boj proti koronaviru označil i ve svém prvním projevu po ohlášení volebního vítězství za prioritu příští administrativy. Americký prezident Donald Trump se naopak v posledních dnech k epidemii nevyjadřuje. V závěru kampaně si opakovaně stěžoval, že média tématu věnují příliš velkou pozornost.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Bílého domu přivezli vánoční strom. Média to okomentovala nevybíravým…

24.11.2020 14:08 První dáma Spojených států v pondělí podle tradice v Bílém domě převzala vánoční strom. Jedle…

Nástup Bidena. Írán doufá ve zrušení amerických sankcí, firmy navazují…

24.11.2020 12:39 Írán doufá v návrat zahraničních společností, pokud zvolený americký prezident Joe Biden zruší…

Trump pověřil svůj tým předáním moci Bidenovi, hodlá ale pokračovat v…

24.11.2020 11:02 Aktualizováno Donald Trump pověřil svůj tým, aby zahájil předání moci nově zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi.…

Argentinské vojsko musí naplnit kvótu pro transgenderové osoby

24.11.2020 10:00 Přinejmenším jedno procento příslušníků argentinského pozemního vojska budou muset tvořit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama