Covid: Počet nakažených v USA dál roste, některé státy zavádí nová opatření

Počet potvrzených nákaz ve Spojených státech v úterý znovu narostl o nejvyšší číslo od počátku šíření koronaviru. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) ráno ohlásila 136.325 nových případů, přičemž dosud bylo v jejím přehledu maximem necelých 128.500 z minulé soboty.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Hlášeno je také přes 1400 nových úmrtí spojovaných s covidem-19, počet hospitalizovaných s touto nemocí je podle deníku The New York Times na dosud nejvyšší hodnotě.

Tempo, jakým v USA přibývají potvrzené infekce koronavirem, jde v posledních dnech prudce nahoru, přičemž nárůst je podle dostupných údajů výraznější než zvyšování intenzity testování.

NYT už eviduje průměrný přírůstek z posledního týdne nad hranicí 120.000 případů, zatímco před měsícem byl údaj méně než poloviční.

NYT i JHU už v zemi s přibližně 330 miliony obyvatel zaznamenaly na 240.000 úmrtí s covidem-19. Úterní bilance v podobě 1420 mrtvých byla v grafu JHU nejvyšší od poloviny srpna, kdy začaly přírůstky v tomto ohledu klesat po letních maximech.

Iniciativa The COVID Tracking Project, která sčítá údaje z jednotlivých amerických států, zároveň hlásila rekordní vytíženost nemocnic v souvislosti s epidemií. V úterý údajně pacienti s covidem-19 obsadili 61.964 lůžek. Při předchozích dvou vrcholech epidemie bylo maximum vždy těsně pod 60.000.

"Rychlost nárůstu hospitalizací kvůli covidu je asi nejzlověstnějším poznatkem z aktuálních trendů, který možná ohlašuje dlouhé a tragické období vysokých a rostoucích (počtů) úmrtí, navzdory nejnovějším pokrokům v léčbě," komentoval vývoj bývalý šéf amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Scott Gottlieb.

Pod tlakem jsou zejména nemocnice v několika státech na americkém středozápadě, kde jsou v posledních týdnech statistiky v přepočtu na obyvatele nejhorší. V Severní Dakotě, kde žije necelých 800.000 lidí, aktuálně každý den přibude na 1300 známých nakažených, místní úřady v úterý ohlásily 30 nových úmrtí spojených s covidem-19.

Podle agentury AP ale nová vlna epidemie, která zatím nejeví žádné známky zpomalování, zasahuje větší část USA než ty předchozí. Rekordní denní bilance nákaz v úterý oznámili v Illinois a Wisconsinu, ale také v Texasu, který se stal prvním státem s celkovou bilancí převyšující milion nakažených.

"Virus se šíří převážně nekontrolovaným způsobem napříč velkou většinou země," hodnotil expert na infekční choroby z Vanderbiltovy univerzity Wiliam Schaffner. Jedním z mála důvodů k optimismu je neustále se zlepšující znalost covidu-19 a dostupnost účinných léků, z čehož pramení vyšší úspěšnost léčby než na jaře, píše AP.

Guvernéři v řadě států nicméně s rostoucí naléhavostí apelují na obyvatelstvo, aby hrozbu koronaviru i téměř deset měsíců po začátku jeho šíření v USA brali vážně. Lídr Wisconsinu Tony Evers lidem doporučil minimalizovat vycházení a vyzval firmy, aby umožnily zaměstnancům pracovat z domova, případně vyžadovaly po zákaznících nošení roušek. Zavádění nařízení v tomto směru mu dlouhodobě komplikuje republikány ovládaný státní legislativní sbor.

V několika jiných státech přichází tvrdší kroky. Guvernér Minnesoty Tim Walz zakázal provoz barů a restaurací po 22:00.

Guvernérka Iowy Kim Reynoldsová zase avizovala opatření přikazující používání roušek na větších sešlostech uvnitř budov. Plošné nařízení v tomto směru přišlo na začátku týdne v Utahu, který podobně jako Minnesota a Iowa registruje prudký růst denních počtů nákaz.

K zakrývání obličeje na veřejnosti vyzývá občany po celých USA také nastupující prezident Joe Biden. Boj proti koronaviru označil i ve svém prvním projevu po ohlášení volebního vítězství za prioritu příští administrativy. Americký prezident Donald Trump se naopak v posledních dnech k epidemii nevyjadřuje. V závěru kampaně si opakovaně stěžoval, že média tématu věnují příliš velkou pozornost.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama