Covid: Počet nakažených v USA dál roste, některé státy zavádí nová opatření

Počet potvrzených nákaz ve Spojených státech v úterý znovu narostl o nejvyšší číslo od počátku šíření koronaviru. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) ráno ohlásila 136.325 nových případů, přičemž dosud bylo v jejím přehledu maximem necelých 128.500 z minulé soboty.

Hlášeno je také přes 1400 nových úmrtí spojovaných s covidem-19, počet hospitalizovaných s touto nemocí je podle deníku The New York Times na dosud nejvyšší hodnotě.

Tempo, jakým v USA přibývají potvrzené infekce koronavirem, jde v posledních dnech prudce nahoru, přičemž nárůst je podle dostupných údajů výraznější než zvyšování intenzity testování.

New Covid cases are accelerating faster than testing, and the national positivity rate is rising quickly, now at 9.5%. A surge of infection in most places risks becoming a torrent of infection in every place. pic.twitter.com/5AFYx7EMLR

— Scott Gottlieb, MD (@ScottGottliebMD) November 8, 2020

NYT už eviduje průměrný přírůstek z posledního týdne nad hranicí 120.000 případů, zatímco před měsícem byl údaj méně než poloviční.

NYT i JHU už v zemi s přibližně 330 miliony obyvatel zaznamenaly na 240.000 úmrtí s covidem-19. Úterní bilance v podobě 1420 mrtvých byla v grafu JHU nejvyšší od poloviny srpna, kdy začaly přírůstky v tomto ohledu klesat po letních maximech.

Iniciativa The COVID Tracking Project, která sčítá údaje z jednotlivých amerických států, zároveň hlásila rekordní vytíženost nemocnic v souvislosti s epidemií. V úterý údajně pacienti s covidem-19 obsadili 61.964 lůžek. Při předchozích dvou vrcholech epidemie bylo maximum vždy těsně pod 60.000.

The velocity of the rise in Covid hospitalizations is perhaps the most ominous observation from the recent trends; portending perhaps a long and tragic period of high and rising deaths despite the recent advances in care. https://t.co/QVItLZcuNZ

— Scott Gottlieb, MD (@ScottGottliebMD) November 11, 2020

"Rychlost nárůstu hospitalizací kvůli covidu je asi nejzlověstnějším poznatkem z aktuálních trendů, který možná ohlašuje dlouhé a tragické období vysokých a rostoucích (počtů) úmrtí, navzdory nejnovějším pokrokům v léčbě," komentoval vývoj bývalý šéf amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Scott Gottlieb.

Pod tlakem jsou zejména nemocnice v několika státech na americkém středozápadě, kde jsou v posledních týdnech statistiky v přepočtu na obyvatele nejhorší. V Severní Dakotě, kde žije necelých 800.000 lidí, aktuálně každý den přibude na 1300 známých nakažených, místní úřady v úterý ohlásily 30 nových úmrtí spojených s covidem-19.

Podle agentury AP ale nová vlna epidemie, která zatím nejeví žádné známky zpomalování, zasahuje větší část USA než ty předchozí. Rekordní denní bilance nákaz v úterý oznámili v Illinois a Wisconsinu, ale také v Texasu, který se stal prvním státem s celkovou bilancí převyšující milion nakažených.

"Virus se šíří převážně nekontrolovaným způsobem napříč velkou většinou země," hodnotil expert na infekční choroby z Vanderbiltovy univerzity Wiliam Schaffner. Jedním z mála důvodů k optimismu je neustále se zlepšující znalost covidu-19 a dostupnost účinných léků, z čehož pramení vyšší úspěšnost léčby než na jaře, píše AP.

Guvernéři v řadě států nicméně s rostoucí naléhavostí apelují na obyvatelstvo, aby hrozbu koronaviru i téměř deset měsíců po začátku jeho šíření v USA brali vážně. Lídr Wisconsinu Tony Evers lidem doporučil minimalizovat vycházení a vyzval firmy, aby umožnily zaměstnancům pracovat z domova, případně vyžadovaly po zákaznících nošení roušek. Zavádění nařízení v tomto směru mu dlouhodobě komplikuje republikány ovládaný státní legislativní sbor.

V několika jiných státech přichází tvrdší kroky. Guvernér Minnesoty Tim Walz zakázal provoz barů a restaurací po 22:00.

And third, capacity limits for receptions related to weddings, funerals, and similar events will be phased in, but will eventually have a 25-person cap. Receptions and similar events also must not take place between 10pm-4am. pic.twitter.com/plo6oo3xYz

— Governor Tim Walz (@GovTimWalz) November 10, 2020

Guvernérka Iowy Kim Reynoldsová zase avizovala opatření přikazující používání roušek na větších sešlostech uvnitř budov. Plošné nařízení v tomto směru přišlo na začátku týdne v Utahu, který podobně jako Minnesota a Iowa registruje prudký růst denních počtů nákaz.

K zakrývání obličeje na veřejnosti vyzývá občany po celých USA také nastupující prezident Joe Biden. Boj proti koronaviru označil i ve svém prvním projevu po ohlášení volebního vítězství za prioritu příští administrativy. Americký prezident Donald Trump se naopak v posledních dnech k epidemii nevyjadřuje. V závěru kampaně si opakovaně stěžoval, že média tématu věnují příliš velkou pozornost.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 54 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy