Experti považují dosažení kolektivní imunity v USA za nepravděpodobné

Mezi vědci a odborníky na veřejné zdraví je nyní silná shoda na tom, že Spojeným státům se přinejmenším v dohledné době nepodaří dosáhnout stavu kolektivní imunity vůči koronaviru SARS-CoV-2. Experti se za zpomalující vakcinace přiklání k závěru, že virus v USA nevymizí, nýbrž bude dalších několik let "zvladatelnou" hrozbou. V novém článku to uvádí deník The New York Times (NYT).

Kolektivní imunitou je myšlen stav, kdy je v dané společnosti vůči nákaze imunní tak vysoké procento lidí, že se infekce nedokáže šířit. V případě koronaviru může být imunita výsledkem očkování nebo prodělané nákazy, není ovšem jasné, jak vysoký podíl lidí s ochranou je potřebný na zastavení infekce. Na začátku epidemiologové hovořili o 60 až 70 procentech, později se ale začaly objevovat vyšší odhady.

V USA má aktuálně očkování proti covidu-19 za sebou 32 procent populace a například děkan fakulty veřejného zdraví na Brownově univerzitě Ashish Jha se domnívá, že "nějakou imunitu" už by mohlo mít kolem 60 procent obyvatel. V zemi s více než 330 miliony obyvatel nicméně stále přibývají desetitisíce případů nákazy denně, zatímco tempo očkování už déle než dva týdny klesá. Kolem poloviny dubna Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) hlásilo v průměru přes 3,3 milionu podaných dávek za den, dnes byl tento ukazatel pod 2,5 miliony.

Přetrvávající neochota části Američanů nechat se očkovat a šíření nových mutací koronaviru nyní podle NYT experty vede k předpovědi, že kolektivní imunita bude USA ještě dlouho unikat. "Místo toho dochází k závěru, že... virus se s největší pravděpodobností stane zvladatelnou hrozbou, která se bude v USA vyskytovat po další roky a bude stále způsobovat hospitalizace a úmrtí, jen ve výrazně menší míře," píše list.

"Je nepravděpodobné, že virus zmizí," řekl evoluční biolog Rustom Antia působící na Emoryho univerzitě ve státě Georgia. "Chceme ale udělat všechno pro to, abychom zvýšili šanci, že se z něj stane nepříliš nebezpečná infekce," uvedl.

Pro omezení závažnosti očekávaných "vln" infekce je podle odborníků klíčové pokračovat v imunizaci obyvatel, zejména starších lidí a skupin s jinými rizikovými faktory. Vysoká proočkovanost v těchto segmentech populace může i po uvolnění karanténních opatření držet bilance hospitalizací a úmrtí na relativně nízkých hodnotách.

Posun v uvažování odborné veřejnosti odráží i vyjádření vládního epidemiologa Anthonyho Fauciho, který ohledně boje proti covidu-19 radí americkému prezidentovi Joeu Bidenovi. "Přestali jsme výraz kolektivní imunita používat v klasickém významu," řekl NYT. "Říkám: 'Na tohle na chvilku zapomeňte. Když naočkujete dostatek lidí, infekcí ubyde.'," dodal.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že asi 30 procent dospělých obyvatel USA stále vakcíny proti covidu-19 odmítá anebo je v tomto směru rezervovaných. Při nedávném dotazování, o jehož výsledcích dnes informoval web Axios, uvedlo 14 procent respondentů, že si vakcínu nenechají podat, dalších 21 procent údajně s rozhodnutím vyčkává.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy