Kongres USA řeší přechod na virtuální schůze, demokraty znepokojuje taktika Trumpa

Poslanci Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu přemítají o formách budoucí parlamentní práce, protože schůze plánovaná na 20. duben se vzhledem k prudkému šíření nákazy očividně neuskuteční.

Zejména demokraté jsou podle agentury AP znepokojeni taktikou prezidenta Donalda Trumpa, který pořádá každodenní "koronavirové" briefingy a staví se do role hlavního bojovníka zápasu s virem.

Poslanci uvažují o možnostech virtuálních schůzí a vzdáleného či zprostředkovaného hlasování. "Opakovaně zaznívají doporučení, jak by dálkové hlasování mělo vypadat a zejména jakou formou lze bezpečně provést virtuální, dálkové slyšení," řekl novinářům demokratický poslanec z Kalifornie Ami Bera. "Tak by se mohla veřejnost přesvědčit, že kromě denních briefingů Bílého domu pracuje i Kongres," konstatoval.

Poslanci mají důležitý program, musejí projednat a odhlasovat naléhavé zákony o pomoci podlomené americké ekonomice a o omezeních, která mají živelné šíření nákazy zablokovat, připomíná AP. Nejdřív se ale musejí dohodnout na formách své práce a přijmout fakt, že budou ve zvýšené míře odkázáni na moderní technologie. Průměrný věk kongresmanů je přitom 60 let a mnozí jsou i o deset let starší.

Poslední hlasování ve sněmovně se konalo 27. března, kdy se počet přítomných snížil natolik, aby vzdálenost mezi poslanci byla bezpečná. Někteří seděli i na balkoně vymezeném hostům. Po hlasování sál spěšně opustili a nehodlají se tam v nynějších podmínkách vrátit. Trápí je ale nutnost kontrolovat výdaje z balíku obří finanční pomoci amerických firmám, který v březnu schválili ve výši 2,2 bilionu dolarů (téměř 55 bilionů korun).

Virtuální fungování sněmovny komplikují obavy z hackerů, ale například i košatá výmluvnost mnohých zastupitelů, která by mohla ohrozit průběh videokonferencí. Správní výbor sněmovny ve středu zaslal členům manuál, jak tyto komunikační platformy používat.

Problémy budou i se schvalováním, kromě hlasování na dálku se zvažuje takzvané "proxy voting", tedy hlasování přes pověřeného prostředníka přítomného v sále. Takovou proceduru už Kongres v minulosti vyzkoušel, mimo jiné po teroristických útocích v září 2001. Hlasování přes prostředníka by ale byla novinka a mohlo by být napadeno soudně, uvedla televize Fox News.

Uvažuje se také o hlasování s využitím videokonference nebo o umístění hlasovacích aparátů, využívaných při volbách v některých amerických státech, do kanceláří kongresmanů. "Je přece možné hlasovat z kuchyně, když to není napořád," přesvědčoval váhající republikánský poslanec Fred Upton.

Kritici upozorňují, že osobní hlasování na místě je v Kongresu letitou tradicí. "I Kongres bez žen byl tradicí, i hlasování bez černochů bylo v USA tradicí. Tradice se mění, a měnit by se měl i Kongres," reagoval na kritiku kalifornský poslanec Ro Khanna.

Související

Americký předseda sněmovny Mike Johnson mluví k tisku poté, co sněmovna schválila velký balíček pomoci pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan a také hlasovala pro zákaz TikTok v Kapitolu (Washington D.C., 20. dubna 2024).

USA poskytnou další vojenskou pomoc Kyjevu. Díky, Ameriko, reagoval Zelenskyj

Spojené státy americké nejspíš poskytnou další vojenskou pomoc Ukrajině, která přes dva roky čelí ruské agresi. Sněmovna reprezentantů v sobotu schválila balík v hodnotě 61 miliard dolarů. Schválení pomoci předcházely měsíce sporů mezi demokraty a republikány. Návrh čeká ještě projednání v Senátu, kde by měl hladce projít. 
Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

Více souvisejících

Kongres USA USA (Spojené státy americké) Demokratická strana (USA) Donald Trump prezident čr Bílý dům USA Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy