Kongres USA řeší přechod na virtuální schůze, demokraty znepokojuje taktika Trumpa

Poslanci Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu přemítají o formách budoucí parlamentní práce, protože schůze plánovaná na 20. duben se vzhledem k prudkému šíření nákazy očividně neuskuteční.

Federální Kongres Spojených států amerických

Zejména demokraté jsou podle agentury AP znepokojeni taktikou prezidenta Donalda Trumpa, který pořádá každodenní "koronavirové" briefingy a staví se do role hlavního bojovníka zápasu s virem.

Poslanci uvažují o možnostech virtuálních schůzí a vzdáleného či zprostředkovaného hlasování. "Opakovaně zaznívají doporučení, jak by dálkové hlasování mělo vypadat a zejména jakou formou lze bezpečně provést virtuální, dálkové slyšení," řekl novinářům demokratický poslanec z Kalifornie Ami Bera. "Tak by se mohla veřejnost přesvědčit, že kromě denních briefingů Bílého domu pracuje i Kongres," konstatoval.

Poslanci mají důležitý program, musejí projednat a odhlasovat naléhavé zákony o pomoci podlomené americké ekonomice a o omezeních, která mají živelné šíření nákazy zablokovat, připomíná AP. Nejdřív se ale musejí dohodnout na formách své práce a přijmout fakt, že budou ve zvýšené míře odkázáni na moderní technologie. Průměrný věk kongresmanů je přitom 60 let a mnozí jsou i o deset let starší.

Poslední hlasování ve sněmovně se konalo 27. března, kdy se počet přítomných snížil natolik, aby vzdálenost mezi poslanci byla bezpečná. Někteří seděli i na balkoně vymezeném hostům. Po hlasování sál spěšně opustili a nehodlají se tam v nynějších podmínkách vrátit. Trápí je ale nutnost kontrolovat výdaje z balíku obří finanční pomoci amerických firmám, který v březnu schválili ve výši 2,2 bilionu dolarů (téměř 55 bilionů korun).

Virtuální fungování sněmovny komplikují obavy z hackerů, ale například i košatá výmluvnost mnohých zastupitelů, která by mohla ohrozit průběh videokonferencí. Správní výbor sněmovny ve středu zaslal členům manuál, jak tyto komunikační platformy používat.

Problémy budou i se schvalováním, kromě hlasování na dálku se zvažuje takzvané "proxy voting", tedy hlasování přes pověřeného prostředníka přítomného v sále. Takovou proceduru už Kongres v minulosti vyzkoušel, mimo jiné po teroristických útocích v září 2001. Hlasování přes prostředníka by ale byla novinka a mohlo by být napadeno soudně, uvedla televize Fox News.

Uvažuje se také o hlasování s využitím videokonference nebo o umístění hlasovacích aparátů, využívaných při volbách v některých amerických státech, do kanceláří kongresmanů. "Je přece možné hlasovat z kuchyně, když to není napořád," přesvědčoval váhající republikánský poslanec Fred Upton.

Kritici upozorňují, že osobní hlasování na místě je v Kongresu letitou tradicí. "I Kongres bez žen byl tradicí, i hlasování bez černochů bylo v USA tradicí. Tradice se mění, a měnit by se měl i Kongres," reagoval na kritiku kalifornský poslanec Ro Khanna.

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Související:

Právě se děje

reklama