Kongres USA řeší přechod na virtuální schůze, demokraty znepokojuje taktika Trumpa

Poslanci Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu přemítají o formách budoucí parlamentní práce, protože schůze plánovaná na 20. duben se vzhledem k prudkému šíření nákazy očividně neuskuteční.

Federální Kongres Spojených států amerických
doporučujeme

Zejména demokraté jsou podle agentury AP znepokojeni taktikou prezidenta Donalda Trumpa, který pořádá každodenní "koronavirové" briefingy a staví se do role hlavního bojovníka zápasu s virem.

Poslanci uvažují o možnostech virtuálních schůzí a vzdáleného či zprostředkovaného hlasování. "Opakovaně zaznívají doporučení, jak by dálkové hlasování mělo vypadat a zejména jakou formou lze bezpečně provést virtuální, dálkové slyšení," řekl novinářům demokratický poslanec z Kalifornie Ami Bera. "Tak by se mohla veřejnost přesvědčit, že kromě denních briefingů Bílého domu pracuje i Kongres," konstatoval.

Poslanci mají důležitý program, musejí projednat a odhlasovat naléhavé zákony o pomoci podlomené americké ekonomice a o omezeních, která mají živelné šíření nákazy zablokovat, připomíná AP. Nejdřív se ale musejí dohodnout na formách své práce a přijmout fakt, že budou ve zvýšené míře odkázáni na moderní technologie. Průměrný věk kongresmanů je přitom 60 let a mnozí jsou i o deset let starší.

Poslední hlasování ve sněmovně se konalo 27. března, kdy se počet přítomných snížil natolik, aby vzdálenost mezi poslanci byla bezpečná. Někteří seděli i na balkoně vymezeném hostům. Po hlasování sál spěšně opustili a nehodlají se tam v nynějších podmínkách vrátit. Trápí je ale nutnost kontrolovat výdaje z balíku obří finanční pomoci amerických firmám, který v březnu schválili ve výši 2,2 bilionu dolarů (téměř 55 bilionů korun).

Virtuální fungování sněmovny komplikují obavy z hackerů, ale například i košatá výmluvnost mnohých zastupitelů, která by mohla ohrozit průběh videokonferencí. Správní výbor sněmovny ve středu zaslal členům manuál, jak tyto komunikační platformy používat.

Problémy budou i se schvalováním, kromě hlasování na dálku se zvažuje takzvané "proxy voting", tedy hlasování přes pověřeného prostředníka přítomného v sále. Takovou proceduru už Kongres v minulosti vyzkoušel, mimo jiné po teroristických útocích v září 2001. Hlasování přes prostředníka by ale byla novinka a mohlo by být napadeno soudně, uvedla televize Fox News.

Uvažuje se také o hlasování s využitím videokonference nebo o umístění hlasovacích aparátů, využívaných při volbách v některých amerických státech, do kanceláří kongresmanů. "Je přece možné hlasovat z kuchyně, když to není napořád," přesvědčoval váhající republikánský poslanec Fred Upton.

Kritici upozorňují, že osobní hlasování na místě je v Kongresu letitou tradicí. "I Kongres bez žen byl tradicí, i hlasování bez černochů bylo v USA tradicí. Tradice se mění, a měnit by se měl i Kongres," reagoval na kritiku kalifornský poslanec Ro Khanna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pod Trumpem se houpe židle. Pokud neobhájí úřad, čeká ho řada soudů

24.10.2020 10:40 V případě, že se Donaldu Trumpovi nepodaří obhájit úřad, přijde tím i o imunitu, která ho doposud…

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise postavilo proti zvolení Trumpa

24.10.2020 09:34 Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil…

Pokud lidé nezačnou nosit roušky, v USA zemřou statisíce lidí, zjistila…

24.10.2020 08:33 Počet lidí zemřelých v USA v souvislosti s covidem-19 by mohl do února dosáhnout hranice půl…

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

23.10.2020 21:42 Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskusí kolem snahy jeho syna Huntera…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama