Kongres USA řeší přechod na virtuální schůze, demokraty znepokojuje taktika Trumpa

Poslanci Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu přemítají o formách budoucí parlamentní práce, protože schůze plánovaná na 20. duben se vzhledem k prudkému šíření nákazy očividně neuskuteční.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Federální Kongres Spojených států amerických
doporučujeme

Zejména demokraté jsou podle agentury AP znepokojeni taktikou prezidenta Donalda Trumpa, který pořádá každodenní "koronavirové" briefingy a staví se do role hlavního bojovníka zápasu s virem.

Poslanci uvažují o možnostech virtuálních schůzí a vzdáleného či zprostředkovaného hlasování. "Opakovaně zaznívají doporučení, jak by dálkové hlasování mělo vypadat a zejména jakou formou lze bezpečně provést virtuální, dálkové slyšení," řekl novinářům demokratický poslanec z Kalifornie Ami Bera. "Tak by se mohla veřejnost přesvědčit, že kromě denních briefingů Bílého domu pracuje i Kongres," konstatoval.

Poslanci mají důležitý program, musejí projednat a odhlasovat naléhavé zákony o pomoci podlomené americké ekonomice a o omezeních, která mají živelné šíření nákazy zablokovat, připomíná AP. Nejdřív se ale musejí dohodnout na formách své práce a přijmout fakt, že budou ve zvýšené míře odkázáni na moderní technologie. Průměrný věk kongresmanů je přitom 60 let a mnozí jsou i o deset let starší.

Poslední hlasování ve sněmovně se konalo 27. března, kdy se počet přítomných snížil natolik, aby vzdálenost mezi poslanci byla bezpečná. Někteří seděli i na balkoně vymezeném hostům. Po hlasování sál spěšně opustili a nehodlají se tam v nynějších podmínkách vrátit. Trápí je ale nutnost kontrolovat výdaje z balíku obří finanční pomoci amerických firmám, který v březnu schválili ve výši 2,2 bilionu dolarů (téměř 55 bilionů korun).

Virtuální fungování sněmovny komplikují obavy z hackerů, ale například i košatá výmluvnost mnohých zastupitelů, která by mohla ohrozit průběh videokonferencí. Správní výbor sněmovny ve středu zaslal členům manuál, jak tyto komunikační platformy používat.

Problémy budou i se schvalováním, kromě hlasování na dálku se zvažuje takzvané "proxy voting", tedy hlasování přes pověřeného prostředníka přítomného v sále. Takovou proceduru už Kongres v minulosti vyzkoušel, mimo jiné po teroristických útocích v září 2001. Hlasování přes prostředníka by ale byla novinka a mohlo by být napadeno soudně, uvedla televize Fox News.

Uvažuje se také o hlasování s využitím videokonference nebo o umístění hlasovacích aparátů, využívaných při volbách v některých amerických státech, do kanceláří kongresmanů. "Je přece možné hlasovat z kuchyně, když to není napořád," přesvědčoval váhající republikánský poslanec Fred Upton.

Kritici upozorňují, že osobní hlasování na místě je v Kongresu letitou tradicí. "I Kongres bez žen byl tradicí, i hlasování bez černochů bylo v USA tradicí. Tradice se mění, a měnit by se měl i Kongres," reagoval na kritiku kalifornský poslanec Ro Khanna.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst nakažených je masivní. Denně přibývá 100 000 případů, čísla jsou…

06.06.2020 18:38 Pandemie koronaviru není na ústupu ani zdaleka. Naopak, v posledních týdnech počet nakažených strmě…

V Buffalu byli obviněni policisté,kteří zranili 75letého demonstranta

06.06.2020 18:27 Z ublížení na zdraví obvinili dnes dva policisty z amerického města Buffalo, kteří tento týden při…

V Minneapolisu chtějí kvůli Floydovi zákaz škrtících chvatů

06.06.2020 17:39 V americkém Minneapolisu se radnice chystá policii zakázat užívání škrtících chvatů poté, co místní…

Trumpova vláda jednoho muže? Podle politologa by se na zákony a soudy moc…

06.06.2020 09:50 NÁZOR - Politolog Fareed Zakaria se neřadí k těm, kteří tvrdí, že Spojené státy za vlády prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy