Motiv vánočního útoku v Nashvillu podle FBI nebyl politický

Muž, který se na konci loňského roku odpálil ve svém vozidle ve vylidněném centru Nashvillu, se potýkal s paranoiou a věřil "výstředním" konspiračním teoriím. Jeho čin však nebyl motivován společenskou nebo politickou ideologií, uvedl dnes podle agentury AP ve své zprávě Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

FBI
doporučujeme

Incident z vánočního období provázela řada nejasností a vyšetřovatelé si s ním nejprve nevěděli rady, protože u činu chyběl jednoznačný motiv a svými okolnostmi se vymykal podobným zločinům. Výbuch v centru Nashvillu sice poničil několik desítek budov, došlo k němu však brzy ráno na Boží hod, kdy byly ulice města vylidněné. Z automobilu, který nakonec explodoval i s podezřelým Anthony Quinnem Warnerem uvnitř, se přitom před výbuchem ozývala nahrávka s varováním, že je v autě výbušnina, jež se brzy odpálí.

Podle FBI si Warner vybral záměrně místo a čas tak, aby jeho útok měl značný dopad, ale nepřišel kvůli němu nikdo k újmě.

Policie 25. prosince přijela na místo činu kvůli varování ohledně střelby. Na místě stál obytný vůz, z něhož se do okolí ozývalo varování, že za 15 minut exploduje. Následně se záznam z dosud nejasných důvodů změnil na píseň Downtown od zpěvačky Petuly Clarkové, načež vůz skutečně vybuchnul. Poškodil asi 70 budov v okolí a zranil tři osoby.

Podle zprávy jednal Warner sám a jeho cílem bylo vzít si výbuchem život. K činu se údajně odhodlal částečně kvůli tomu, že trpěl paranoiou, věřil několika výstředním spikleneckým teoriím a bortily se mu jeho mezilidské vztahy. Několik lidí přitom podle AP vyšetřovatelům řeklo, že Warner věřil mimo jiné teoriím, podle nichž společnost ovládají ještěři, kteří umí nabrat lidskou podobu.

Původně se rovněž spekulovalo, že zda za činem nestály konspirační teorie ohledně škodlivého vlivu mobilní sítě páté generace. Výbuch totiž poškodil přilehlou ústřednu telekomunikační společnosti AT&T a vyřadil z provozu značnou část mobilní komunikace v oblasti. Vyjádření FBI však nic takového nenaznačuje a uvádí, že motiv činu nebyl politický.

Ačkoliv Warnerův motiv zůstává poměrně nejasný, jeho kroky v týdnech před výbuchem naznačují, že svou sebevraždu plánoval. Daroval například své auto a jeho příjemci řekl, že má rakovinu, ačkoliv není jasné, zda to byla pravda. Věnoval rovněž bez jakékoliv kompenzace svůj dům na předměstí Nashvillu ženě z Kalifornie. Svému zaměstnavateli pak řekl, že odchází do důchodu. Podle Warenova souseda útočník rovněž krátce před Vánoci při rozhovoru údajně prohlásil, že na něj "Nashville a svět nikdy nezapomenou".

Místní policie čelila ve dnech po útoku kritice poté, co se objevily zprávy o tom, že na Warena upozornila úřady již před rokem jeho tehdejší přítelkyně. Úřadům sdělila, že se muž věnoval výrobě domácích výbušnin ve svém obytném vozidle. Policisté tehdy navštívili Warenův dům, muže však nekontaktovali ani neprohlédli jeho vůz.

Témata: Nashville | FBI | USA | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

11.04.2021 10:05 Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022.…

Výroba Sputniku je stále nejasná. Brazilští experti musí na inspekci

10.04.2021 09:38 Zástupci brazilského úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa) se příští týden vydají do Ruska na…

Americká FDA nevidí příčinnost mezi krevními sraženinami a vakcínou od J&J

10.04.2021 08:41 Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zatím nespatřuje příčinnost mezi vakcínu proti…

Biden představil návrh svého prvního rozpočtu

09.04.2021 19:45 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes představila návrh rozpočtu na rok 2022, který stvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama