New York bude po neočkovaných zaměstnancích státu vyžadovat pravidelné testy

Na pracovníky státu New York, kteří nebudou očkovaní proti covidu-19, se bude od druhého zářijového týdne vztahovat povinnosti chodit každý týden na testy na koronavirus. Oznámil to dnes místní guvernér Andrew Cuomo, jehož plán následuje kroky starosty New Yorku Billa de Blasia a guvernéra Kalifornie Gavina Newsoma.

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti zase nařídilo všem svým zaměstnancům nosit v práci roušky.

Ve Spojených státech tak nadále přibývají nařízení spojená s očkováním a zakrýváním dýchacích cest, zatímco v zemi čtvrtým týdnem rostou denní počty nákaz koronavirem. V úterý podle The New York Times úřady napříč USA nahlásily 108.775 infekcí, což je v grafu deníku nejvyšší denní hodnota od 5. února. Stát Louisiana v pondělí oznámil rekordní přírůstek v podobě 7592 infekcí a podobně jako další jižní regiony zažívá prudký nárůst počtu hospitalizací spojených s covidem-19.

Nákazy jsou na vzestupu i v New Yorku a místní činitelé se snaží zabránit větším komplikacím podporou proočkovanosti populace. "Je to chytré, je to spravedlivé a je to v zájmu všech," řekl dnes Cuomo o novém režimu pro státní zaměstnance. Ten má podle agentury AP vstoupit v platnost po americkém svátku práce, který připadá na 6. září.

Po tomto termínu prý začnou státní instituce po svých pracovnících vyžadovat potvrzení o očkování na covid-19, případně pravidelné testování na virus SARS-CoV-2. Cuomo také oznámil zpřísnění podmínek pro zdravotníky pracující ve státem provozovaných nemocnicích. Ti prý nově nebudou mít ve věci na výběr a požadavek dokončené vakcinace nebudou moci obejít pravidelným testováním.

Podobná pravidla oznámili v pondělí kalifornský guvernér Newsom a newyorský starosta de Blasio. Jejich plány se vztahují na statisíce pracovníků veřejné sféry včetně učitelů a policistů v nejlidnatějším americkém městě, jakož i na zhruba dva miliony lidí pracujících ve státních a soukromých zdravotnických zařízeních Kalifornie. Nařízení týkající se očkování zároveň v USA přichází i na úrovni škol nebo soukromých podniků.

Další kapitolou je pak postup federální vlády, která dlouho dávala najevo neochotu nařizovat očkování ve svých složkách. Tento týden se ale situace mění a prezident Joe Biden v úterý uvedl, že jeho administrativa projednává zavedení vakcinačního požadavku. Podle médií se očekává, že ve čtvrtek představí pravidla pro federální zaměstnance podobná těm ohlášeným v New Yorku a Kalifornii. Mezitím se ministerstvo pro záležitosti veteránů stalo první složkou federální vlády, která svým pracovníkům očkování nařizuje, přičemž opatření se týká zdravotníků v nemocnicích pod jeho správou.

Nové nařízení ministerstva vnitřní bezpečnosti o nošení roušek ve vnitřních prostorách navazuje na úterní změnu doporučení amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). To uvedlo, že v částech USA se "značným" nebo "vysokým" přenosem koronaviru by měli uvnitř nosit roušky i plně očkovaní lidé. Do jedné z těchto dvou kategorií minulý týden spadalo více než 60 procent amerických okresů. CDC nové doporučení pro plně očkované vysvětlovalo novými poznatky o schopnosti koronavirové mutace delta šířit se i skrze očkované jedince.

Související

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

Více souvisejících

New York USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy