Ostuda při impeachmentu: Senátoři pospávají, luští křížovky a hrají si s točítky

Senátní proces s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který se nese ve znamení mnohahodinových sezení, je zkouškou trpělivosti a výdrže senátorů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Federální Kongres Spojených států amerických
doporučujeme

Americká média si povšimla, že několik senátorů včetně republikána Jima Rische přemohla únava, takže během slyšení usnuli.

Republikánská senátorka Marsha Blackburnová si zase četla knihu. Kritiku na twitteru odmítla a poukázala na to, že zaneprázdněné matky zvládají více věcí najednou.

Republikána Randa Paula zase novináři podle televize NBC News viděli nad křížovkou.

V Senátu, který proces vede jako soudní orgán, mají nyní slovo zástupci Sněmovny reprezentantů. Ti předkládají argumenty, proč by horní komora Kongresu měla Trumpa zbavit moci. Senátoři, kteří zastávají role porotců, během slyšení nesmí mluvit a nesmí používat ani mobily, počítače či jiná elektronická zařízení, což se očividně projevuje na jejich soustředění.

Americká rozhlasová stanice NPR poznamenala, že po čtyřech hodinách čtvrtečního projevu zástupců sněmovny bylo zřejmé, že republikána Rische vystoupení demokratů nezaujalo, spíše naopak. "Oči zavřené, nakloněný ke straně a zřejmě dřímající," uvedla NPR. Ospalost podle zpravodajky USA Today krátce zvítězila i nad demokratickou senátorkou Kirsten Gillibrandovou či šéfem senátních republikánů Mitchem McConnellem.

"Pro senátory je těžké mlčet a tak dlouho sedět. Na tohle nejsme stavěni," řekl o situaci v plénu republikánský senátor John Cornyn.

Unavené senátory je podle novinářů možné vidět protahovat se nebo pohrávat si s protistresovými míčky nebo prstovými točítky, známými pod anglickým názvem fidget spinner. S tímto přístrojem se podle televize NBC News bavil mimo jiné republikán Richard Burr.

Energii si mohou senátoři během slyšení doplnit také jinými způsoby. Jedním z nich je mléko, které je vedle vody jediným povoleným nápojem v plénu. Možnost pít mléko je precedens z ledna 1966, kdy podle CNN předsedající schůze na dotaz kolegy konstatoval, že senátní pravidla nezakazují senátorům během projevu popíjet mléko.

Proč se zrovna tento nápoj stal jednou z mála povolených položek menu během jednání, známo přesně není. Republikánský senátor Bill Cassidy, který je lékařem, k tomu řekl, že praxe vychází z 50. let, kdy senátoři k úlevě při žaludečních vředech dostávali napít mléka, neboť léčba tehdy nebyla k dispozici.

Pozornost na začátku procesu pitím mléka vyvolal republikán Tom Cotton, který nejprve vypil jednu sklenici a poté druhou, což vyvolalo mezi novináři pochybnosti o skutečném obsahu. Cotton zájem využil k narážce na šéfa sněmovního výboru pro kontrolu zpravodajských služeb Adama Schiffa, který je v procesu hlavním zástupcem Sněmovny reprezentantů. Cotton uvedl, že si dal mléko s čokoládou, ale že si tam měl spíše přidat vodku, čímž by získal alternativu ke koktejlu White Russian (Bílý Rus), do kterého se místo mléka dává kávový likér kahlúa.

"Ale kongresman Adam Schiff by mě pravděpodobně obvinil z tajné spolupráce," napsal na twitteru Cotton s odkazem na kauzu, kdy Trump čelil vyšetřování z možné spolupráce s Ruskem, která se ale neprokázala.

Vedle mléka mají senátoři volný přístup také k bonbonům, kterými je naplněn jeden ze stolků zákonodárců. Je to rovněž tradice, která pochází z 60. let. Stůl se sladkostmi, jak se mu říká, nyní opatruje republikán Pat Toomey. V šuplíku Toomeyho stolu si senátoři mohou kdykoli vzít něco sladkého na zub. Zvláště oblíbené jsou podle NPR čokolády s mandlemi nebo výrobky s burákovým máslem.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

To nejhorší ve válečných zónách teprve přijde, varuje OSN

03.04.2020 18:39 Země zmítané válečnými konflikty mají to nejhorší teprve před sebou. S odkazem na současnou…

Na Floridě zakotvily výletní lodě. Čtyři pasažéři zemřeli na COVID-19,…

03.04.2020 17:13 Aktualizováno Pasažéři dvou velkých výletních lodí, které dlouhé týdny marně usilovaly o povolení kotvit u…

Koronavirus: Starosta New Yorku vyzval k zakrývání úst a nosu

03.04.2020 17:02 Aktualizováno Starosta New Yorku Bill de Blasio vyzval obyvatele města, aby si na veřejnosti zakrývali nos a ústa…

Bill Gates: Koronavirus můžeme zvládnout za pár týdnů. Důležité jsou tři…

03.04.2020 16:45 Když před třemi lety vystoupil na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově vedle politiků i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy