Ostuda při impeachmentu: Senátoři pospávají, luští křížovky a hrají si s točítky

Senátní proces s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který se nese ve znamení mnohahodinových sezení, je zkouškou trpělivosti a výdrže senátorů.

Federální Kongres Spojených států amerických

Americká média si povšimla, že několik senátorů včetně republikána Jima Rische přemohla únava, takže během slyšení usnuli.

Republikánská senátorka Marsha Blackburnová si zase četla knihu. Kritiku na twitteru odmítla a poukázala na to, že zaneprázdněné matky zvládají více věcí najednou.

Republikána Randa Paula zase novináři podle televize NBC News viděli nad křížovkou.

V Senátu, který proces vede jako soudní orgán, mají nyní slovo zástupci Sněmovny reprezentantů. Ti předkládají argumenty, proč by horní komora Kongresu měla Trumpa zbavit moci. Senátoři, kteří zastávají role porotců, během slyšení nesmí mluvit a nesmí používat ani mobily, počítače či jiná elektronická zařízení, což se očividně projevuje na jejich soustředění.

Americká rozhlasová stanice NPR poznamenala, že po čtyřech hodinách čtvrtečního projevu zástupců sněmovny bylo zřejmé, že republikána Rische vystoupení demokratů nezaujalo, spíše naopak. "Oči zavřené, nakloněný ke straně a zřejmě dřímající," uvedla NPR. Ospalost podle zpravodajky USA Today krátce zvítězila i nad demokratickou senátorkou Kirsten Gillibrandovou či šéfem senátních republikánů Mitchem McConnellem.

"Pro senátory je těžké mlčet a tak dlouho sedět. Na tohle nejsme stavěni," řekl o situaci v plénu republikánský senátor John Cornyn.

Unavené senátory je podle novinářů možné vidět protahovat se nebo pohrávat si s protistresovými míčky nebo prstovými točítky, známými pod anglickým názvem fidget spinner. S tímto přístrojem se podle televize NBC News bavil mimo jiné republikán Richard Burr.

Energii si mohou senátoři během slyšení doplnit také jinými způsoby. Jedním z nich je mléko, které je vedle vody jediným povoleným nápojem v plénu. Možnost pít mléko je precedens z ledna 1966, kdy podle CNN předsedající schůze na dotaz kolegy konstatoval, že senátní pravidla nezakazují senátorům během projevu popíjet mléko.

Proč se zrovna tento nápoj stal jednou z mála povolených položek menu během jednání, známo přesně není. Republikánský senátor Bill Cassidy, který je lékařem, k tomu řekl, že praxe vychází z 50. let, kdy senátoři k úlevě při žaludečních vředech dostávali napít mléka, neboť léčba tehdy nebyla k dispozici.

Pozornost na začátku procesu pitím mléka vyvolal republikán Tom Cotton, který nejprve vypil jednu sklenici a poté druhou, což vyvolalo mezi novináři pochybnosti o skutečném obsahu. Cotton zájem využil k narážce na šéfa sněmovního výboru pro kontrolu zpravodajských služeb Adama Schiffa, který je v procesu hlavním zástupcem Sněmovny reprezentantů. Cotton uvedl, že si dal mléko s čokoládou, ale že si tam měl spíše přidat vodku, čímž by získal alternativu ke koktejlu White Russian (Bílý Rus), do kterého se místo mléka dává kávový likér kahlúa.

"Ale kongresman Adam Schiff by mě pravděpodobně obvinil z tajné spolupráce," napsal na twitteru Cotton s odkazem na kauzu, kdy Trump čelil vyšetřování z možné spolupráce s Ruskem, která se ale neprokázala.

Vedle mléka mají senátoři volný přístup také k bonbonům, kterými je naplněn jeden ze stolků zákonodárců. Je to rovněž tradice, která pochází z 60. let. Stůl se sladkostmi, jak se mu říká, nyní opatruje republikán Pat Toomey. V šuplíku Toomeyho stolu si senátoři mohou kdykoli vzít něco sladkého na zub. Zvláště oblíbené jsou podle NPR čokolády s mandlemi nebo výrobky s burákovým máslem.

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 00:01 NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Související:

Právě se děje