Republikáni se přiznali k rozmístění zavádějících volebních schránek v Kalifornii

Na podivné volební schránky poprvé upozornili členové kalifornské volební komise. Ty měly být dle obdržených hlášení rozmístěny hned v několika volebních okrscích. Všechny se nacházely v blízkosti úřadů Republikánské strany. Ta se k jejich vlastnictví přiznala, rozpor se zákonem však popírá.

Volby v USA, ilustrační foto
doporučujeme

Hlášení o podivných schránkách na volební lístky se začala objevovat již koncem minulého týdne. Kalifornská volební komise údajně obdržela hlášení o zhruba 50 schránkách rozmístěných po několika volebních okrscích napříč státem. Dle deníku New York Times  zde schránky stojí již minimálně dva týdny.

Všechny se přitom nacházely v blízkosti kanceláří příslušníků místní Republikánské strany v republikánských okrscích. Pár z nich bylo umístěno před obchody se střelivem. V neděli se k této skutečnosti vyjádřil státní tajemník Alex Padilla, který uvedl, že žádná z volebních uren nebyla autorizována státní samosprávou.

Padilla navíc uvedl, že se jedná o čin na hraně zákona. Místní státní zástupce za Demokratickou stranu Xavier Becerra již potvrdil, že úřady pracují na jejich odstranění. Občané by si navíc prostřednictvím online sledovacího systému měli zkontrolovat, zda je jejich lístek řádně započten.

V reakci na tato hlášení se k jejich instalaci přihlásila místní Republikánská strana. Dle ní se však nejedná o podvod. Republikáni prý tak jen následovali zákon z roku 2016, dle nějž je v podstatě jakákoli skupina či společnost oprávněna k tzv. „ballot harvesting“ neboli ke shromažďování a odevzdání volebních lístků skrze předem určené příslušníky třetí strany.

,,Co je špatného na tom, pokud kongregace, firma nebo jakákoli jiná skupina svým farníkům, společníkům nebo kolegům poskytne možnost své lístky odevzdat na bezpečném místě lidem, kterým věří, raději než někomu, kdo zrovna zaklepe u dveří,“ uvedla strana na twitteru.

Mluvčí Republikánské strany Hector Barajas pro New York Times uvedl, že urny stahovat nehodlají, naopak hodlají jejich počet navýšit. ,,Neexistuje žádný zákon nebo regulace, které by soukromým organizacím zakazovaly rozmístit vlastní volební urny,“ řekl. ,,Klidně bychom mohli použít Santův pytel, asi tak zákon demokraté sepsali,“ dodal. 

Padilla pověřil státní příslušníky, aby schránky a jejich bezpečnost blíže prověřili. Zároveň voliče vyzval, aby lístky odevzdali buďto osobně na jednom z vytyčených volebních míst nebo je vhodili do nejbližší autorizované schránky, kde si je převezmou státem pověření volební příslušníci. Lístky pocházející z nelegitimních volebních schránek se dle Padilly řádně započtou, pokud je volební komise obdrží.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův zeť Kushner odjede jednat do Saúdské Arábie a Kataru

30.11.2020 09:07 Poradce a zeť amerického prezidenta Jared Kushner zamíří tento týden do Saúdské Arábie a Kataru.…

Joe Biden si při hře se psem přivodil nepatrnou zlomeninu zánártí

30.11.2020 07:40 Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí…

Záhada kvádru v Utahu se prohlubuje, objekt z pouště zmizel

30.11.2020 07:33 Záhadný lesklý kvádr, který byl spatřený v odlehlé poušti na jihovýchodě Utahu před dvěma týdny, je…

Joe Biden představil svůj tým pro komunikaci, jsou v něm pouze ženy

30.11.2020 07:25 Nově zvolený americký prezident Joe Biden představil svůj komunikační tým, který tvoří pouze ženy.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama