Senát USA se mění v bitevní pole. Demokraté a republikáni mobilizují kvůli impeachmentu

Americký Senát se může brzy změnit v bitevní pole, na němž se o osud prezidenta Donalda Trumpa, a možná i o výsledek prezidentských voleb v příštím roce, střetnou republikáni s opozičními demokraty. Do horní kongresové komory, kde mají republikáni převahu, se procedura impeachmentu pravděpodobně přesune v lednu. Už teď ale podle amerických médií obě strany zbrojí ve snaze získat pro blížící se boj co nejsilnější munici.

Donald Trump čelí dvěma obviněním, která podle všeobecného očekávání tuto středu schválí Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty - ze zneužití moci a z obstrukcí vůči Kongresu. Po Novém roce dostane slovo Senát, který v úloze konečného soudce o impeachmentu rozhodne. Vzhledem k poměru sil a jednotné republikánské frontě málokdo pochybuje o tom, že ústavní žalobu na prezidenta odmítne.

"Bude to spravedlivý soud, v němž pravda vyjde najevo," komentoval pro agenturu AP proceduru šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Scénář senátní schůze je předmětem strategických úvah Bílého domu i obou parlamentních stran. Trump dává najevo odhodlání uspořádat v Senátu okázalý soud, který ho nejen zbaví obvinění, ale dá mu ve všech směrech za pravdu, uvedla televize Fox News. Mnozí republikáni ale varují před zdlouhavým jednáním, které by mohlo prezidentský tábor poškodit. Harmonogram schůze, stejně jako při minulé ústavní žalobě na prezidenta Billa Clintona, by měli dojednat šéfové obou senátních frakcí, republikán McConnell a demokrat Chuck Schumer.

Stěžejním problémem je seznam předvolaných svědků. Zatímco hlavní verdikt o ústavní žalobě schvaluje dvoutřetinová většina senátorů, ke schválení svědků stačí většina prostá. Demokraté mají v Senátu 47 mandátů, republikáni 53. Mohou si tak dovolit jen zaváhání dvou svých senátorů.

Republikáni by chtěli předvolat jako svědka Huntera Bidena, syna Joea Bidena, pravděpodobného Trumpova protikandidáta v příštích prezidentských volbách. Rodina Bidenových se ocitla uprostřed takzvané ukrajinské kauzy, na níž demokraté postavili proces ústavní žaloby. Trump obviňuje Joea Bidena, někdejšího viceprezidenta, že chtěl Kyjev přinutit k zastavení trestního stíhání svého syna podezřelého na Ukrajině z korupce. Získáním informací poškozujících Bidena staršího chce údajně prezident posílit své vyhlídky na obhajobu mandátu. Pokusil se tak podle demokratů zatáhnout cizí stát do volebního boje, což americké zákony zakazují.

Demokraté by zase na lavici svědků rádi viděli personálního šéfa Bílého domu Micka Mulvaneyho nebo bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona. Oba by mohli vnést světlo do podezření, že prezident v ukrajinské kauze zneužil svého postavení. Podle informací listu The New York Times by chtěli demokraté během senátní schůze dostat z Bílého domu i veškeré dokumenty, které dosud prezident během procedury impeachmentu vydat odmítal.

Podle návrhu demokratů by senátní soud s Trumpem měl začít první lednové pondělí. Předběžné procedurální záležitosti by měly být vyřízeny týž den, tedy 6. ledna, a hned 7. ledna by měl začít vlastní proces. Projednávání, do minuty pečlivě rozpočítané, by podle demokratů mělo trvat 126 hodin čistého času.

Republikánské vedení Senátu se chce ale dlouhému procesu vyhnout a předvolávání svědků možná nakonec zablokuje. Pokud se republikánům podaří v Senátu shromáždit aspoň 51 hlasů, mohou veškeré požadavky demokratů ignorovat. Sám McConnell ovšem přiznává, že konečné rozhodnutí bude na prezidentovi.

Související

Více souvisejících

Senát USA Donald Trump Impeachment USA (Spojené státy americké) Prezident USA Mitch McConnell Joe Biden

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy