Světový internet zasáhl výpadek. Problémy měl Amazon, Reddit a mnoho dalších

Část internetu dnes krátce zasáhl výpadek, který se týkal mimo jiné internetových stránek některých velkých médií. Na vině byly technické potíže v americké společnosti Fastly, která je poskytovatelem cloudových služeb. Ukázalo se tak, jak zásadní význam má hrstka podobných firem, které zajišťují provoz části internetové infrastruktury, uvedla agentura AP.

Eurozpravy.cz

Uživatelé se nemohli dostat například na stránky americké agentury Bloomberg, britského ekonomického listu Financial Times (FT), britských novin The Guardian, amerických The New York Times (NYT), ale i sociální sítě Reddit, televize CNN či některých webů skupiny Amazon. Výpadek podle serveru televize CNBC zasáhl také internetové stránky britské vlády gov.uk, stejně jako weby Insider a The Verge.

Společnost Fastly, která má sídlo v San Francisku, nahlásila technické problémy krátce před polednem středoevropského času. Na svém webu postupně vydala několik aktualizací a později uvedla, že už zná příčinu a pracuje na odstranění závady. Zhruba po dvou hodinách firma oznámila, že problémy odstranila, někteří uživatelé ale i pak ještě nějakou dobu hlásili dílčí potíže. Problém byl podle Fastly v konfiguraci některých služeb, což naznačuje, že šlo čistě o interní záležitost.

Problém s fungováním internetu ale i tak ovlivnil i všechny hlavní trhy v USA, kde se obchoduje s takzvanými futures. Jejich ceny prudce klesly, jakmile se o potížích začalo mluvit. Výpadek se totiž objevil skoro přesně měsíc po hackerském útoku na největší americkou síť produktovodů společnosti Colonial Pipeline, která pak musela kvůli tomu zastavit provoz. Když se ukázalo, že za dnešním výpadkem internetových služeb jsou potíže u poskytovatele cloudových služeb, futures ztráty smazaly. Futures na akcie Fastly přechodně ztrácely asi tři procenta, po zahájení obchodování na burze v New Yorku ale už skoro tři procenta přidávaly.

"Výpadky mohou potkat i ty největší a nejsofistikovanější firmy. Ty se ale dokážou i poměrně rychle zotavit," poznamenal expert na internetovou infrastrukturu ve společnosti Kentik Doug Madory. Technické potíže ve firmě označil za vážné, protože Fastly patří k největším firmám svého druhu na světě a výpadek internetových služeb měl globální dosah.

Lidé, kteří se chtěli přihlásit například k webu CNN, dostali odezvu, že jde o neznámou doménu. Na potíže u společnosti Fastly ukázal i web Down Detector, který monitoruje provoz na internetu a zachycuje problémy.

Potíže s platformou Reddit nahlásilo více než 20.000 uživatelů, problémy se stránkami Amazon pak více než 2000 lidí. Uživatelé, kteří k některým webům zasaženým výpadkem přistupovali z Británie nebo z některých částí Severní Ameriky, dostávali chybové hlášení 503 o nepřístupnosti služby. Například z Prahy ale byly některé weby přístupné, fungoval The Guardian i třeba Bloomberg.

V Asii byly potíže znát například v Hongkongu nebo Singapuru. V Číně, kde úřady webové stránky většiny zahraničních médií blokují, se na diskusních platformách jako Weibo o výpadku příliš nemluvilo.

Témata: EZ

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 00:01 NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Související:

Právě se děje