To nejhorší ve válečných zónách teprve přijde, varuje OSN

Země zmítané válečnými konflikty mají to nejhorší teprve před sebou. S odkazem na současnou pandemii způsobenou koronavirem to dnes podle agentury AFP prohlásil generální tajemník OSN António Guterres. Zopakoval také svou předchozí výzvu k celosvětovému klidu zbraní, aby se podařilo zabránit dalšímu šíření nemoci COVID-19.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

OSN
doporučujeme

"Existuje šance na dosažení míru, ale jsme od něj zatím daleko. Je ale urgentně potřeba. Příval COVID-19 nyní přichází na všechna bojiště," prohlásil Guterres, který vystoupil před novináře s informací, jak zatím postoupila jeho výzva ke klidu zbraní, kterou přednesl poprvé 23. března.

Podle generálního tajemníka s jeho apelem již vyslovil souhlas "značný počet znepřátelených stran", zejména v Kamerunu, Středoafrické republice, Kolumbii, Libyi, Barmě, na Filipínách, v Jižním Súdánu, v Sýrii, na Ukrajině a v Jemenu.

"Mezi prohlášeními a činy však zůstává hluboká propast," prohlásil Guterres s tím, že na některých místech se dokonce násilnosti vyhrotily.

Generální tajemník poděkoval asi 70 zemím a mnoha občanským i náboženským lídrům, včetně papeže Františka, kteří jeho výzvu již veřejně podpořili. Prohlásil však, že je zapotřebí ještě mnoho diplomatického úsilí.

AFP upozorňuje, že ve svém projevu nezmínil Radu bezpečnosti OSN. Ta od vypuknutí pandemie zatím ani jednou neprobírala současnou krizi a neschválila žádnou rezoluci týkající se koronaviru. Podle diplomatů za tím stojí především neshody USA a Číny z posledních týdnů.

Valné shromáždění OSN ve čtvrtek jako první orgán organizace prolomilo mlčenlivost a jednohlasně schválilo rezoluci, která vyzývá k mezinárodní spolupráci a mnohostrannému přístupu.

"Za těchto mimořádně těžkých okolností vyzývám zvláště všechny země, které mají vliv na válečné strany, aby udělaly vše možné, aby se příměří stalo realitou," prohlásil Guterres.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA na špici, Brazílie je co do nakažených druhá. Rusko hlásí rekord obětí

24.05.2020 20:45 Brazílie v počtu nakažených koronavirem opět překonala Rusko, a je tak nyní na druhém místě za…

Brazílie má druhý nejvyšší počet nakažených, překonala Rusko

24.05.2020 13:55 Brazílie v počtu nakažených koronavirem opět překonala Rusko, a je tak nyní na druhém místě za…

V USA zemřelo už přes 97 000 lidí s nemocí covid-19

24.05.2020 09:12 Aktualizováno Ve Spojených státech zemřelo už přes 97.000 lidí s nemocí covid-19, z toho na 1100 za poslední den,…

Brazílie eviduje nejméně 347 400 nakažených a 22.000 úmrtí. Testy na covid…

24.05.2020 08:47 Aktualizováno Brazílie oznámila za poslední den 16.508 nakažených koronavirem a 965 úmrtí s nemocí covid-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy