Uniklé dokumenty ukazují znepokojivé praktiky Facebooku

Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich převážnou část zveřejnil list The Wall Street Journal (WSJ). Obvinění vycházejí z interních dokumentů, což znamená, že na ně upozornili a k jejich zveřejnění přispěli zaměstnanci Facebooku, napsal server BBC. Společnost Facebook se proti obviněním ohradila a mimo jiné uvedla, že dokumenty, jež WSJ, použil, nejsou aktuální.

Z dokumentů, na něž odkazuje WSJ, mimo jiné vyplývá, že mnoho celebrit, politiků a vysoce postavených uživatelů mělo na sociální síti facebook odlišná pravidla ohledně toho, jaký obsah mohou zveřejňovat. Společnost Facebook v tomto případě připustila, že výtka ohledně systému kontroly (XCheck) je relevantní. Hájí se však tím, že tento systém byl navržen tak, aby obsahoval další krok, pokud si zveřejněný obsah žádal hlubší pochopení.

Americký hospodářský list dále poukázal na to, že zaměstnanci Facebooku pravidelně upozorňovali na aktivitu drogových kartelů a obchodníků s lidmi na sociální síti. Reakce společnosti byla údajně "slabá". V listopadu 2019 například odvysílal arabský kanál BBC reportáž o prodeji pomocníků v domácnosti prostřednictvím sociální sítě Instagram. Z interních dokumentů Facebooku vyplývá, že společnost už dříve o tomto problému věděla. Podle WSJ zasáhla teprve tehdy, když firma Apple pohrozila, že stáhne její produkty ze svého obchodu App Store

Kritici upozorňují, že Facebook nemá prostředky na to, aby moderoval veškerý obsah na své platformě a chránil 2,8 miliardy uživatelů. David Kirkpatrick, autor knihy The Facebook Effect, řekl v podcastu BBC Tech Tent, že podle něj nemá Facebook motivaci obsah mimo Spojené státy regulovat.

Co se týče práce s dezinformacemi, ta se loni z 83 procent zaměřovala na Spojené státy, připomněl Kirkpatrick statistiku WSJ. Facebook přitom z 90 procent působí mimo USA, uvedl. A má podle něj negativní dopad na politiku v zemích jako Filipíny, Polsko, Brazílie, Maďarsko či Turecko.

Facebook také čelí žalobě skupiny svých akcionářů. Ti mimo jiné tvrdí, že platba Facebooku ve výši pět miliard dolarů (108,4 miliardy Kč) americké Federální obchodní komisi (FTC) za vyřešení skandálu s daty 87 milionů uživatelů facebooku, které neoprávněně získala společnost Cambridge Analytica, byla tak vysoká proto, že měla ochránit Marka Zuckerberga před odpovědností. Společnost Facebook uvedla, že k probíhajícímu právnímu sporu nemá co říci.

Deník The New York Times tento týden naznačil, že se Facebook snaží do zpravodajských kanálů uživatelů dostat obsah, který společnosti straní. Noviny uvedly, že projekt Amplify byl navržen tak, aby "lidem ukazoval pozitivní příběhy o sociální síti". Facebook uvedl, že v jeho systémech řazení zpráv nedošlo k žádným změnám.

Další kritiku si společnost Facebook vysloužila za to, že si byla vědoma toho, že Instagram je pro mnoho náctiletých "toxickým" místem. Vyplynulo to z jejího průzkumu, jehož výsledky ale nezveřejnila. Dvaatřicet procent dospívajících dívek v něm uvedlo, že když jsou nespokojené se svým tělem, Instagram tento pocit ještě umocňuje. Televize Fox News tento týden uvedla, že člověk, který stojí za únikem tohoto dokumentu, odhalí svou identitu a bude spolupracovat s Kongresem.

Na základě knihy The Contrarian o investoru Peteru Thielovi, podporovateli bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, média tento týden též informovala o dohodě, které v říjnu 2019 při večeři v Bílém domě dosáhli Zuckerberg a Trumpův zeť Jared Kushner. Zuckerberg údajně přislíbil, že Facebook "se bude nadále vyhýbat faktické kontrole politických výroků". Trump se měl na oplátku vyhnout regulaci Facebooku.

Související

Více souvisejících

Facebook

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy