Vláda USA blokuje zahraničním studentům příspěvky ze záchranného balíku

Americká vláda blokuje většině zahraničních studentů mimořádné příspěvky z dvoubilionového záchranného balíku, který schválil Kongres pro boj s pandemií. Napsala to dnes agentura AP. Přístup k penězům nemají ani studenti, kteří žijí v USA bez povolení.

studium
doporučujeme

Ministryně školství Betsy DeVosová vydala v úterý nařízení, jak rozdělit víc než šest miliard dolarů (přes 150 miliard korun), které mají pomoci studentům vyrovnat se s nečekanými náklady vyvolanými epidemií. Zatímco dřív se předpokládalo, že univerzity budou mít dostatek volnosti, jak peníze rozdělit, nové rozhodnutí podle agentury AP stanoví, že finance dostanou jen studenti s oprávněním federální pomoc dostávat. Tedy nikoli cizinci a ilegální migranti.

Na amerických vysokých školách studuje asi milion posluchačů ze zahraničí a 400.000 studentů, kteří pobývají v USA bez platného povolení. Ilegální pobyt jim podle americké ústavy neupírá právo na vzdělání.

Dvoubilionový záchranný balík schválený Kongresem přesně nespecifikuje, jak mají univerzity s uvolněnými prostředky naložit. Většina vysokých škol podle AP předpokládala, že peníze rozdělí mezi potřebné bez ohledu na jejich status a státní příslušnost. Princetonská univerzita, ale i některé další, kvůli údajně diskriminačnímu rozhodnutí DeVosové celou pomoc odmítla.

Ministerstvo školství se odvolává na federální zákony, podle nichž mají právo na federální pomoc jen američtí studenti a přesně vymezené skupiny cizinců. Podle kritiků ministerského rozhodnutí ale toto ustanovení pro nynější krizovou situaci neplatí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazílie má 631 nových úmrtí s covidem-19, méně než v sobotu

13.07.2020 07:33 Brazílie eviduje 631 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19 a přes 24.800 dalších potvrzených…

Soud v USA povolil první federální popravu po 17 letech

13.07.2020 07:26 Americký odvolací soud povolil vykonání první federální popravy po 17 letech. S odvoláním na…

Na výsadkové lodi U.S.S. Bonhomme Richard vypukl požár

12.07.2020 23:37 Na jedné z lodí amerického vojenského námořnictva zakotvených na základně v kalifornském San Diegu…

Důchodkyně se nechce nakazit. Vzala karton a zařídila se po svém

12.07.2020 21:53 Aktualizováno Všichni se chceme nějakým způsobem bránit riziku nákazy, zejména pokud spadáme do rizikové skupiny.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy