Volby v USA se blíží: Biden obvinil Trumpa z rasismu a nezvládnutí pandemie, ten to odmítl

Kandidát demokratů Joe Biden v poslední předvolební debatě obvinil prezidenta Donalda Trumpa z rasismu a rozdmýchávání rasových nepokojů. Stávající šéf Bílého domu naopak uvedl, že žádný americký prezident kromě Abrahama Licolna neudělal víc pro Afroameričany než on sám, píše agentura AP.

Joe Biden
doporučujeme

Biden označil Trumpa za jednoho z "nejrastičtějších prezidentů, které jsme v novodobých dějinách měli". Doplnil přitom, že Trump "přilévá palivo do každého rasistického ohně". S odkazem na poslední debatu dodal, že prezident odmítl odsoudit krajně pravicovou skupinu Proud Boy a vyzval její přívržence, aby "ustoupili stranou a byli připraveni".

zdroj: YouTube

Trump se naopak označil za velkého zastánce černochů. Podle AP zároveň již poněkolikáté zopakoval, že žádný americký prezident kromě Abrahama Licolna, neudělal víc pro Afroameričany než on sám. Prezident také obvinil Bidena a někdejšího prezidenta Baracka Obamu, že se nevěnovali otázkám rasové spravedlnosti.

"Neudělali jste nic jiného než zákon o trestné činnosti, který uvrhl desítky tisíc černochů do vězení," řekl Trump na adresu Bidena, který byl za vlády Obamy viceprezidentem.

Biden uvedl, že se snažil změnit zákony o trestech za drogy, které neúměrně poškodily Afroameričany a že veřejnost zná jeho výsledky.

Trump následně hovořil o reformách trestního soudnictví, které podepsal a prohlásil: "Jsem nejméně rasistický člověk v této místnosti".

Biden obvinil Trumpa z nezvládnutí pandemie koronaviru

Biden v poslední předvolební debatě zkritizoval postup prezidenta Donalda Trumpa v řešení pandemie koronaviru. Trump naopak svůj postup hají a tvrdí, že nejhorší koronavirová krize v USA pominula, píše Reuters.

"Kdokoliv je odpovědný za tolik úmrtí by neměl zůstat prezidentem Spojených států," řekl Biden. Trump naopak uvedl, že tu nejhorší část pandemie má USA za sebou. 

Televizní duel v Nashvillu ve státě Tennessee agentura Reuters označila za jednu z posledních šancí prezidenta Trumpa ovlivnit kampaň, které dominuje pandemie, jež si v USA vyžádala na 221.000 mrtvých a zdevastovala ekonomiku.Do oficiálního termínu voleb zbývají méně než dva týdny.

Debata je rozdělena do šesti 15minutových bloků, boj s koronavirem byl prvním z nich.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden: USA jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra

24.11.2020 21:55 "Amerika je zpátky," prohlásil dnes na tiskové konferenci k oficiální nominaci lídrů svého…

Trump se po volbách uchýlil na twitter, kalendář má poloprázdný

24.11.2020 16:29 Od amerických prezidentských voleb uplynuly tři týdny a republikánský prezident Donald Trump,…

Do Bílého domu přivezli vánoční strom. Média to okomentovala nevybíravým…

24.11.2020 14:08 První dáma Spojených států v pondělí podle tradice v Bílém domě převzala vánoční strom. Jedle…

Nástup Bidena. Írán doufá ve zrušení amerických sankcí, firmy navazují…

24.11.2020 12:39 Írán doufá v návrat zahraničních společností, pokud zvolený americký prezident Joe Biden zruší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama