Volební komisaři mají strach. Agresivita příznivců Trumpa roste, demonstrují i jeho odpůrci

Ve Spojených státech ve čtvrtek večer dál demonstrovali příznivci prezidenta Donalda Trumpa i jejich odpůrci, kteří požadují řádné sečtení všech hlasů odevzdaných v prezidentských volbách.

Agresivita příznivců Trumpa roste, demonstrují i jeho odpůrci
doporučujeme

Podle agentury AP mají na mnoha místech volební komisaři strach, a to nejen kvůli rozzuřeným demonstrantům, ale i kvůli výhrůžkám, které dostávají. 

Protesty se soustřeďuj do klíčových států, které rozhodnou o budoucím prezidentovi USA. Výsledek hlasování zatím není znám v Pensylvánii, Georgii, Severní Karolíně, Nevadě, Arizoně a na Aljašce.

Zatímco na Aljašce se očekává vítězství republikánského prezidenta Trumpa, v Arizoně už agentura AP a stanice Fox News přisoudily vítězství jeho demokratickému vyzyvateli Joeovi Bidenovi. V ostatních státech žádné z médií odhad kvůli těsnému souboji zatím nezveřejnilo.

Trump se už několikrát označil za vítěze voleb. Výhru se mu podle něj snaží demokraté ukrást. O zmanipulování voleb jsou přesvědčeni také lidé, kteří přicházejí protestovat před místa, kde se hlasy sčítají.

Příznivci i odpůrci současného prezidenta se shromáždili například ve Phoenixu v Arizoně. "Pokouší se volby ukrást, ale Amerika ví, co se stalo a vyráží do protiútoku," řekl shromážděným v arizonské metropoli moderátor pravicového rádia Alex Jones.

Demonstranti z obou táborů se sešli na řadě míst také v Pensylvánii, kde se rozhoduje o dvacet volitelích, jejichž zisk by za současných statistik znamenal Bidenovo celkové vítězství. Trumpovi příznivci u sebe měli vlajky a transparenty s nápisy jako "Hlasování končí ve volební den" či "Promiň, ale volební místnosti jsou zavřené".

"Nemůžeme dovolit, aby sčítací komisaře zastrašovali," řekl agentuře Reuters sedmdesátník Bob Posuney, Trumpův odpůrce, který přišel k filadelfské sčítací místnosti v tričku s nápisem "Započítejte každý hlas".

Filadelfská policie v noci na dnešek zadržela podle místních médií dva muže, které podezřívá z pokusu o ozbrojený útok na kongresové centrum, v němž se volební lístky sčítají. Zajistila u nich také zbraně.

Kromě Pensylvánie a Arizony se menší protesty konaly také v hlavním městě Washingtonu a v Georgii, Milwaukee či Nevadě. Poslední ze jmenovaných je se svými šesti voliteli dalším z klíčových států, které by mohly rozhodnout o vítězství jednoho z prezidentských kandidátů. Také zde pokračuje sčítání hlasů a podle agentury AP je i zde tlak na sčítací komisaře mimořádný.

"Můžu vám říci, že se o mě moje žena a moje matka bojí," řekl agentuře AP Joe Gloria, sčítací komisař okresu Clark, jehož součástí je i Las Vegas. Kvůli údajným nesrovnalostem v tomto okrese přitom kampaň prezidenta Trumpa podala žalobu k soudu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šíření covidu v USA opět nabralo na síle, počty nakažených i mrtvých jsou…

04.12.2020 20:45 Aktualizováno Ve Spojených státech se nadále zrychluje šíření koronaviru a statistiky dosahují bezprecedentních…

Američtí zdravotníci pod náporem nemocných prosí guvernéry o pomoc

04.12.2020 19:25 Epidemie covidu-19 ve Spojených státech po týdnech nepříznivého vývoje nejeví známky zpomalování a…

Republikány rozdělují fámy o spiknutí před volbami v Georgii

04.12.2020 17:19 Americký prezident Donald Trump si ani měsíc po konci hlasování nepřestává stěžovat na …

Úřady vyšetřovaly kvůli korupci dva lidi z okolí Trumpa, zjistil list New…

04.12.2020 16:05 Vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti ohledně možných úplatků v Bílém domě výměnou za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama