Volební souboj v USA bude tvrdý. Nepodceňuji Trumpovu hru, řekl Biden

Kandidát demokratů na post šéfa Bílého domu Joe Biden v rozhovoru s televizí CBS prohlásil, že nynější prezident Donald Trump stále může vyhrát volby, jelikož se to snaží uhrát na zpochybnění výsledků. Interview Trumpa se stejnou televizí Bílý dům zveřejnil nesestříhané minulý týden poté, co prezident z natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky.

Joe Biden

"Jsem jeden z těch lidí, nebo konkurentů, pro které to neskončí, dokud nezazvoní zvonec, " uvedl v rozhovoru odvysílaném v neděli Biden s tím, že očekává "tvrdý souboj". Demokrat odpovídal v pořadu 60 Minutes na dotaz reportérky Norah O'Donnellové, zda si myslí, že ho Trump stále může porazit. "Máme dobrý pocit z toho, jak si teď stojíme," uvedl prezidentský kandidát a vzápětí doplnil, že Trumpovu "hru" nepodceňuje.

Republikánský prezident se podle Bidena snaží "tak nějak zpochybnit volby". Tyto snahy mají podle demokrata za cíl přimět lidi, aby přemýšleli, zda se k nim postavit stejně a zda vůbec má smysl jít hlasovat.

Trump se opakovaně nechal slyšet, že rozšířené korespondenční hlasování povede k rozsáhlým podvodům, přestože podle expertů jsou volební podvody velmi neobvyklé.

"Co mne opravdu potěšilo je obrovská volební účast ve státech, které umožňují předčasné hlasovaní," uvedl prezidentský kandidát demokratů. V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy přes 58 milionů voličů, což je víc, než kolik hlasovalo předčasně ve volbách v roce 2016.

Biden aktuálně v celonárodních průzkumech nad Trumpem vede a stejná je situace podle CNN také téměř ve všech klíčových státech. Bidenova kampaň na úterý do programu prezidentského kandidáta zařadila návštěvu Georgie a v pátek by jeho kandidátka na viceprezidentku senátorka za Kalifornii Kamala Harrisová měla navštívit Texas. Podle CNN Biden výhru ani jednom z těchto států nepotřebuje, aby si zajistil potřebný počet nejméně 270 volitelů, ale jeho kampaň věří, že by návštěvy mohly posílit demokraty v souběžných volbách do Senátu a Sněmovny reprezentantů.

"Doufám, že mne bude hodně lidí volit kvůli tomu, jaký jsem," uvedl Biden. "Ale myslím si, že rozdíl mezi Donaldem Trumpem a mnou je asi tak velký, jak jen může být, pokud jde o naše hodnoty a pohled na svět," dodal.

Biden v rozhovoru také hájil řadu svých návrhů, které Trumpova kampaň a republikáni kritizují ve snaze vykreslit Bidena jako příliš liberálního, píše CNN.

Biden uvedl, že korporace a lidé, kteří vydělají více než 400.000 dolarů (9,2 milionu korun) ročně, by měli platit vyšší daně. Nikdo s nižším příjmem by ale podle něj neplatil "ani o cent víc". "To je záruka a slib," řekl.

Nesestříhaný záznam interview mezi Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes Lesley Stahlovou Bílý dům zveřejnil již minulý týden poté, co Trump z natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti reportérky. Ta se prezidenta zeptala, zda je připraven na "těžké otázky" a některé z Trumpových odpovědí například ohledně systému zdravotního pojištění či pandemie covidu-19 odmítla, nebo je označila za nepravdivé. Prezident se zdál být takovým přístupem stále více rozladěný a od začátku se novinářky opakovaně ptal, zda by podobné dotazy pokládala i jeho volebnímu sokovi Bidenovi.

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Další útok akustickou zbraní? Ambasáda v Kolumbii hlásí případy …

13.10.2021 15:02 Velvyslanectví Spojených států v Kolumbii zaznamenalo několik případů záhadného onemocnění…

Související:

Právě se děje

reklama