Washington obvinil šest Rusů z hackerských útoků

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo šest údajných příslušníků ruské vojenské rozvědky z účasti na sérii hackerských útoků, která zasáhla cíle od poslední zimní olympiády až po francouzské prezidentské volby roku 2017. Podle agentury Reuters je to uvedeno ve dnes publikovaném písemném obvinění. Spojené státy šestici spojují i s útoky na americké firmy a nemocnice nebo ukrajinský energetický systém.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Podle technologického magazínu Wired americká vláda mužům připisuje některé z nejvíce finančně poškozujících hackerských útoků v dějinách. Obvinění prý patřili ke skupině známé jako Sandworm, jejíž údajní členové dosud nikdy nečelili obviněním a nebyli v souvislosti s uvedenými incidenty ani jmenováni.

Ministerstvo spravedlnosti USA tak nyní učinilo ve více než padesátistránkovém dokumentu, který předložilo federálnímu soudu v Pittsburghu, píše agentura AP. Má se jednat o bývalé a současné pracovníky vojenské tajné služby GRU, kterou americké úřady spojují i s krádeží interní komunikace Demokratické strany před minulými prezidentskými volbami.

Nová obvinění se voleb roku 2016 netýkají, byť míří proti stejné jednotce, která je spojována s pokusem ovlivnit boj o Bílý dům. Místo toho prokurátoři popisují mezinárodní sérii útoků s úmyslem prosazovat ruské geopolitické zájmy. Ruské rozvědčíky viní z operace, která dočasně vyřadila z provozu páteřní počítačový systém zimní olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu, kde kvůli dopingové aféře nemohli startovat ruští sportovci. GRU podle USA stála i za útokem namířeným proti straně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona těsně před jeho zvolením v roce 2017.

"Žádná země nevyužívá své kybernetické prostředky tak zákeřně a nezodpovědně jako Rusko, (které) svévolně způsobuje bezprecedentní škody ve snaze dosáhnout malých taktických zisků," uvedl náměstek amerického ministra spravedlnosti John Demers.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední, co pacienti s covidem před smrtí uvidí? Lékař netradičním videem…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno K netradičnímu apelu na veřejnost se uchýlil Kenneth Remy, lékař z Missouri Baptist Medical Center…

Ministr spravedlnosti USA zpochybnil tvrzení o volebním podvodu

01.12.2020 21:49 Americké ministerstvo spravedlnosti podle svého šéfa Williama Barra nezaznamenalo důkazy o…

Dezinformacím o vakcíně na covid se navzdory snahám sociálních sítí daří

01.12.2020 17:50 Po devíti měsících pandemie má lidstvo na dohled vakcínu proti nemoci covid-19, za přílivu…

"Kdo nevolí, nejí." Madurův režim nutí lidi k účasti ve volbách i hrozbou…

01.12.2020 14:34 Venezuelská vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura se snaží přimět obyvatele k účasti na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama