15 let od obří katastrofy. Po vlně cunami čtvrt milionu mrtvých

Napříč Asií si dnes lidé připomínají více než 230.000 obětí na životech, které si před 15 lety vyžádala vlna cunami v Indickém oceánu. Informovala o tom agentura Reuters. Severně od indonéského ostrova Sumatra udeřilo 26. prosince 2004 zemětřesení o síle 9,1 stupně. Ničivé vlny pak zasáhly pobřeží Indonésie, Srí Lanky, Thajska a devíti dalších států. Vlny byly místy vysoké až 17,4 metru. O život tehdy přišlo také osm Čechů.

Byla to katastrofa nevídaného rozsahu: Na druhý svátek vánoční, 26. prosince 2004 v 01.58 SEČ (07.58 tamního času) udeřilo u severozápadního pobřeží Sumatry zemětřesení o síle 9,1 stupně Richterovy stupnice.

Otřesy vyvolané posunem tektonických desek o dvacet metrů, uvedly do pohybu mohutné vlny tsunami, které se převalily přes pobřeží.

Vlny zasáhly 11 zemí, nejcitelněji Indonésii. Pustošily také Thajsko, Indii, Srí Lanku a další země.

"Někdy se mi zdá, že se blíží vlna. Stále mám strach," uvedla osmadvacetiletá Suvanní Malivanová, kterou cunami v thajské provincii Pchanggá připravila o oba rodiče a pět příbuzných. "Někdy se chci odstěhovat jinam, ale narodila jsem se tu. Má matka a otec zde zemřeli," doplnila.

Pietní akty se dnes uskuteční také v indonéské provincii Aceh, kde v mohutných vlnách přišlo o život na 125.000 lidí a zničeny byly celé vesnice. Oblast byla od té doby do značné míry zrekonstruována; v provincii, která patří k velmi rizikové zóně a která byla v roce 2004 prakticky srovnána se zemí, bylo postaveno zhruba 25.600 nových obytných, komerčních a vládních budov.

V Thajsku, kde zemřelo více než 5300 lidí včetně turistů, se dnes uskutečnil pietní akt, na němž zástupci úřadů hovořili o nutnosti informovat se a být připraven na možné živelní pohromy. "Vláda chce zvýšit bezpečnostní standardy, vybudovat povědomí napříč všemi sektory a chránit lidi před katastrofami," uvedl náměstek ministra vnitra Nipon Bunjamaní. Dodal, že 26. prosinec byl zapsán do kalendáře jako den prevence katastrof.

Thajští činitelé později položili věnec v provincii Pchanggá k uctění památky Bhúmiho Jensena, synovce krále Mahá Vatčirálongkóna, který byl v den cunami na vodním skútru. Uskutečnit by se měla také společná bohoslužba pro křesťanské, muslimské a buddhistické oběti. Večer si obyvatelé nejhůře zasažené thajské rybářské vesnice Ban Nam Khem připomenou nejméně 1400 lidí, kteří tam v cunami zahynuli.

Ceremoniály k uctění památky obětí přírodní katastrofy se uskuteční také v Indii, kde při cunami zemřelo 10.000 lidí, a na Srí Lance, kde živel připravil o život přes 35.000 lidí.

Zemětřesení v Indickém oceánu v roce 2004 bylo zemětřesení, které postihlo v neděli ráno v 00:58:53 UTC (07:58:53 místního času) 26. 12. 2004 oblast Indonésie. Hypocentrum otřesu s magnitudo...u 9,1 - 9,3 se nacházelo v oblasti západního pobřeží severní Sumatry se souřadnicemi 3.316°N a 95.854°E v hloubce 30 km. Následná vlna tsunami, která zasáhla pobřeží Sumatry, Thajska, Nicobarských a Andamanských ostrovů, celé pobřeží Bengálského zálivu, ostrov Srí Lanka, Maledivy a s několikahodinovým zpožděním také východní pobřeží Afriky a Madagaskaru. Potvrzených obětí je 184 167, ale odhaduje se, že obětí bylo až 230 000.

Po hlavním otřesu došlo v celé oblasti na sever k dalším desítkám zemětřesení s amplitudou větší než 5 stupňů Richterovy stupnice. Tyto otřesy však již nevyvolaly ničivou vlnu tsunami.

184 167 úmrtí bylo potvrzeno, odhaduje se ale až 230 000 obětí. 1 075 350 obyvatel přišlo o přístřeší na jihu Asie a východu Afriky. Úmrtí jednotlivě podle států:

Indonésie - 130 736Srí Lanka - 35 322Indie - 12 405Thajsko - 5 395Maledivy - 82Somálsko - 78Malajsie - 68Myanmar - 61Tanzanie - 10Seychely - 3Bangladéš - 2Jižní Afrika - 2Jemen - 2Keňa - 1.

Způsobilo škodu na Madagaskaru a Mauritiu a také bylo zaznamenáno v Mozambiku, Jižní Africe, Austrálii a Antarktidě.

Ve vlnách tsunami zahynulo i osm Čechů.

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

indonésie Tsunami

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy