Austrálie požádá EU o miliony dávek vakcíny od AstraZeneky

Austrálie dnes oznámila, že požádá Evropskou unii o dodání dalších tří milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca. Chce tím otestovat dřívější vyjádření Bruselu, který odmítl, že Canbeře blokuje dodávky, píše agentura Reuters. Evropská unie v úterý odmítla, že by bránila vývozu očkovací látky do Austrálie, která je s vakcinací výrazně pozadu oproti plánu. Podle Bruselu není evropský blok zodpovědný za to, že AstraZeneca není schopná dodržet závazky, která má vůči ostatním zemím.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Australský premiér Scott Morrison uvedl, že EU požádala Austrálii, aby stáhla žádosti o povolení k vývozu, a na další žádosti o vakcíny následně neodpověděla. Pokud nyní EU naznačuje ochotu vývoz umožnit, australská vláda požádá, aby bylo 3,1 milionu dávek, které měly do Austrálie původně dorazit koncem března, dodáno.

"Samozřejmě o ty miliony dávek stojíme," uvedl Morrison.

Podle australských úřadů je zpoždění dodávky důvodem, proč v zemi pomalu postupuje vakcinace. Dosud bylo v Austrálii naočkováno 670.000 lidí; podle vládního plánu měli injekci do konce března dostat čtyři miliony lidí.

Evropská unie se možností zakázat vývoz vakcín vyrobených na území bloku brání proti nedodržování smluvních závazků jednotlivých výrobců. Nejvíce vyostřený spor sedmadvacítka vede právě s britsko-švédskou společností AstraZeneca, která po registraci svého preparátu v lednu ohlásila výrazné snížení dodávek v prvním a druhém čtvrtletí letošního roku.

Austrálie na konci února dostala první dodávku 300.000 dávek vakcíny od AstraZeneky, která byla podle australských úřadů i prozatím poslední. EU na začátku března na žádost Itálie zamítla export 250.000 dávek do Austrálie, rozhodnutí odůvodnila nedostatkem vakcín pro unijní státy.

Austrálie, kde žije 25 milionů osob, od počátku epidemie zaznamenala zhruba 29.300 případů koronaviru a 909 souvisejících úmrtí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Cyklon na západě Austrálie ničil domy, přerušil dodávky elektřiny

12.04.2021 09:52 Desítky tisíc lidí zůstaly bez dodávek elektřiny na západě Austrálie poté, co se tudy v noci na…

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama