Australský soud odložil rozhodnutí o odvolání kardinála Pella

Australský nejvyšší soud odložil rozhodnutí o odvolání kardinála George Pella, který si odpykává šest let vězení za sexuální zneužití chlapců. Rozhodnutí by nemělo padnout dříve než za za několik měsíců, napsala dnes agentura AP.

George Pell
doporučujeme

Pell (78), který byl do loňského února jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu, je nejvýše postaveným katolickým duchovním odsouzeným za sexuální zneužívání.

Pell byl loni v březnu uznán vinným, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 13 let. Jeden z nich zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem, proti Pellovi tak během procesu vypovídal jen druhý z nich. Ten soudcům popsal, že Pell se v roce 1996 po nedělní mši před ním a před druhým hochem v sakristii melbournské katedrály obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval. Přinutil ho také k orálnímu sexu.

Pellovi obhájci dle agentury AP tvrdí, že prvoinstanční soud nerozhodl správně, když shledal Pella "bez důvodných pochybností vinným". Podle obhajoby není mimo jiné možné, že by tehdejší arcibiskup Pell zůstal s chlapci po nedělní mši v sakristii pět až šest minut sám a nikdo jiný tam za tu dobu nepřišel. Obhajoba tvrdí, že v danou dobu stál Pell před katedrálou a loučil se s věřícími.

Pell, který vinu popírá, se proti verdiktu odvolal nejprve k odvolacímu soudu ve státě Viktorie, který rozsudek ale loni v srpnu potvrdil. Následně se Pell obrátil na nejvyšší soud, který během středy a dneška vyslechl odvolání Pellova týmu právníků v plném rozsahu i argumenty prokuratury.

Podle dnešního oznámení citovaného agenturou Reuters sedm soudců nejvyššího soudu zatím nedospělo k rozhodnutí, zda je Pellovo odvolání legitimní. Pokud soudci dospějí k názoru, že je, pak mohou Pella osvobodit nebo naopak zamítnout jeho odvolání, případně poslat případ zpět k nižšímu odvolacímu soudu ve státě Viktorie.

Soudcům nejvyššího soudu trvá zpravidla tři až šest měsíců, než verdikt vynesou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí na čínsko-indické hranici trvá. Módí navštívil místo, kde se…

03.07.2020 17:04 Indický premiér Naréndra Módí dnes odletěl do oblasti himálajského Ladákhu, která je ohniskem…

Čína jmenovala šéfa bezpečnostního úřadu v Hongkongu, vlivný aktivista…

03.07.2020 16:31 Čína dnes jmenovala ředitele nového bezpečnostního úřadu v Hongkongu. Funkcionář zastával pozici…

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

Covid-19 opět trápí východní Asii: Rekordní nárůst infikovaných na…

03.07.2020 13:36 V Číně se za poslední den koronavirem nakazilo dalších pět lidí, o den dříve nejlidnatější země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy