Chytí se Kim do vlastní pasti? Analytik nastínil Bidenův postoj ke KLDR

NÁZOR - Inaugurace pravděpodobně nově zvoleného amerického prezidenta Joe Bidena plánovaná na 20. ledna 2021 zahájí další kapitolu nebezpečných vztahů Spojených států s jadernými zbraněmi disponující Severní Koreou. Očekává to bezpečnostní analytik Malcolm Davis z Australského ústavu pro strategickou politiku. Svůj pohled prezentoval v komentáři pro server National Interest.

KLDR se jaderných zbraní nevzdá

Dosluhující americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa se pokoušela v letech 2018 a 2019 o "summitovou diplomacii" poté, co o rok dříve hrozila "ohněm a zlobou", v důsledku čehož došlo k vyhrocení jaderných tensí na alarmující úroveň, připomíná autor komentáře. Doplňuje, že "summitová diplomacie" dle očekávání nedokázala zvrátit trvalé odhodlání Pchjongjangu posilovat svůj atomový arzenál a rakety dlouhého dosahu.  

Pro prezidenta Bidena zůstává realitou, že KLDR se za žádných okolností svých jaderných zbraní nevzdá, bez ohledu na ústupky, jaké Spojené státy nabídnou v rámci budoucí "principiální diplomacie", soudí Davis. Domnívá se, že Biden bude muset postupovat dle východiska, že Severní Korea je jadernou mocností v každém smyslu tohoto termínu.

Zároveň analytik nepovažuje za jakkoliv pravděpodobný Bidenův návrat k přístupu "strategické trpělivosti", který realizovala administrativa prezidenta Baracka Obamy, už jen z důvodu, že ničeho nedosáhla a pouze poskytla Pchjongjangu čas získat účinnější jaderné prostředky.

"Biden ví, že Severní Korea nepřestane vyvíjet nové jaderné a raketové technologie," pokračuje expert. Míní, že po představení masivní rakety na kapalné palivo Hwasong-16 během říjnových oslav pětasedmdesátého výročí vzniku KLDR je na čele Kimovy agendy zisk z ponorek odpalovaných raket a mobilních mezikontinentálních střel na tuhé palivo.

Severokorejci nazývají Bidena "vzteklým psem", který by měl být "umlácen k smrti", tudíž se nezdá pravděpodobné, že mu severokorejský vůdce Kim Čong-un bude posílat láskyplné dopisy, jaké údajně psal Trumpovi, uvádí analytik. Místo toho očekává, že Kim otestuje Bidenovu administrativu novými raketovými testy, včetně návratu ke zkouškám střel dlouhého dosahu, možná i dalším jaderným výbuchem.

Pchjongjang chová naději, že Biden bude jednat slabě a uchýlí se k diplomacii, která povede k americkým ústupkům, za něž KLDR prakticky nic nenabídne, naznačuje Davis. Sám ale takový scénář neočekává, protože Biden nechová vůči Kimovi obdiv, jaký projevoval Trump během americko-severokorejských summitů.

Předčasné přehodnocení strategie

Další test severokorejské střely dlouhého dosahu by mohl vést k rychlé reakci Bidenových Spojených států, prudkému zvratu v oslabování americko-jihokorejských vztahů a posílení vazeb mezi Washingtonem a Tokiem, soudí odborník. Dodává, že jaderný test by pak posílil americké odhodlání zatlačit na Pchjongjang velmi tvrdě.  

"Cena za návrat k raketovým a jaderným zkouškám by měla být Bidenem Pchjongjangu jasně sdělena krátce po jeho inauguraci," pokračuje autor komentáře. Nový prezident by podle něj měl svou rétoriku naplnit rychlým potvrzením jaderných garancí Soulu a Tokiu, které by posílilo důvěru amerických spojenců, že Washington bere vážně hrozbu severokorejského atomového arzenálu, a zároveň vyslalo jasný signál Pchjongjangu, aby nejednal nezodpovědně.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Takový postup ale představuje pro Bidena výzvu, jelikož zatím nedefinoval postoj své administrativy k jaderným zbraním a potvrzení závazků jaderného odstrašení by mohlo jít proti aktuálním náladám v jeho Demokratické straně, přiznává Davis. Dodává ovšem, že americké konvenční síly rychlé reakce nedokážou poskytnout vůči jadernému odstrašení dostatečnou alternativu,  a tak Biden může zjistit, že přehodnocení amerického postoje k atomovým zbraním bylo tváří v tvář severokorejské jaderné a raketové hrozbě předčasné.

Za pravděpodobné tak analytik považuje posílení jaderného odstrašení Bidenovou administrativou a nápravu klíčového spojenectví s Jižní Koreou, které poškodila "přestřelka" o finanční aspekty přítomnosti amerických vojáků na jejím území. Díky tomu by Pchjongjang mohl pochopit, že čas na diplomacii končí, v platnosti zůstanou hospodářské sankce, nedojde k uzavření mírové smlouvy mezi korejskými státy ani ke stažení amerických jednotek z jihu Korejského poloostrova a Kimovi zbude v ruce jen jeho pomyslný jaderný klacek.

Kim se tak může chytit do vlastní pasti a místo toho, aby přistoupil na denuklearizaci výměnou za uvolnění sankcí, mírovou smlouvu snižující napětí na poloostrově a dlouhodobou perspektivu sjednocení Koreje, zatvrzele odmítá vzdát se atomových zbraní, poukazuje expert. Zdůrazňuje, že Spojené státy nemohou KLDR ustoupit a nic nezískat výměnou, přičemž prázdná gesta - například opětovná nabídka uzavření již dříve vyřazeného jaderného komplexu v Jongbjongu, kterou Kim loni přednesl na hanojském summitu - působí jako snaha prodat stejného koně dvakrát a nejde o podstatný krok směrem k denuklearizaci.  

Cestou, kterou by měl Kim zvážit ve vztahu k Bidenově administrativě, je postup krok za krokem založený na ověřitelné dohodě o postupné denuklearizaci, která povede k politickému a ekonomickému urovnání vztahu KLDR s USA a jejich spojenci, doporučuje Davis. Takovému vývoji ale nevěří a čeká, že nastane nové období vyostřeného napětí.

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Joe Biden Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 59 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy