Chytí se Kim do vlastní pasti? Analytik nastínil Bidenův postoj ke KLDR

NÁZOR - Inaugurace pravděpodobně nově zvoleného amerického prezidenta Joe Bidena plánovaná na 20. ledna 2021 zahájí další kapitolu nebezpečných vztahů Spojených států s jadernými zbraněmi disponující Severní Koreou. Očekává to bezpečnostní analytik Malcolm Davis z Australského ústavu pro strategickou politiku. Svůj pohled prezentoval v komentáři pro server National Interest.

Kim Jong Un prochází kolem raketového motor

KLDR se jaderných zbraní nevzdá

Dosluhující americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa se pokoušela v letech 2018 a 2019 o "summitovou diplomacii" poté, co o rok dříve hrozila "ohněm a zlobou", v důsledku čehož došlo k vyhrocení jaderných tensí na alarmující úroveň, připomíná autor komentáře. Doplňuje, že "summitová diplomacie" dle očekávání nedokázala zvrátit trvalé odhodlání Pchjongjangu posilovat svůj atomový arzenál a rakety dlouhého dosahu.  

Pro prezidenta Bidena zůstává realitou, že KLDR se za žádných okolností svých jaderných zbraní nevzdá, bez ohledu na ústupky, jaké Spojené státy nabídnou v rámci budoucí "principiální diplomacie", soudí Davis. Domnívá se, že Biden bude muset postupovat dle východiska, že Severní Korea je jadernou mocností v každém smyslu tohoto termínu.

Zároveň analytik nepovažuje za jakkoliv pravděpodobný Bidenův návrat k přístupu "strategické trpělivosti", který realizovala administrativa prezidenta Baracka Obamy, už jen z důvodu, že ničeho nedosáhla a pouze poskytla Pchjongjangu čas získat účinnější jaderné prostředky.

"Biden ví, že Severní Korea nepřestane vyvíjet nové jaderné a raketové technologie," pokračuje expert. Míní, že po představení masivní rakety na kapalné palivo Hwasong-16 během říjnových oslav pětasedmdesátého výročí vzniku KLDR je na čele Kimovy agendy zisk z ponorek odpalovaných raket a mobilních mezikontinentálních střel na tuhé palivo.

Severokorejci nazývají Bidena "vzteklým psem", který by měl být "umlácen k smrti", tudíž se nezdá pravděpodobné, že mu severokorejský vůdce Kim Čong-un bude posílat láskyplné dopisy, jaké údajně psal Trumpovi, uvádí analytik. Místo toho očekává, že Kim otestuje Bidenovu administrativu novými raketovými testy, včetně návratu ke zkouškám střel dlouhého dosahu, možná i dalším jaderným výbuchem.

Pchjongjang chová naději, že Biden bude jednat slabě a uchýlí se k diplomacii, která povede k americkým ústupkům, za něž KLDR prakticky nic nenabídne, naznačuje Davis. Sám ale takový scénář neočekává, protože Biden nechová vůči Kimovi obdiv, jaký projevoval Trump během americko-severokorejských summitů.

Předčasné přehodnocení strategie

Další test severokorejské střely dlouhého dosahu by mohl vést k rychlé reakci Bidenových Spojených států, prudkému zvratu v oslabování americko-jihokorejských vztahů a posílení vazeb mezi Washingtonem a Tokiem, soudí odborník. Dodává, že jaderný test by pak posílil americké odhodlání zatlačit na Pchjongjang velmi tvrdě.  

"Cena za návrat k raketovým a jaderným zkouškám by měla být Bidenem Pchjongjangu jasně sdělena krátce po jeho inauguraci," pokračuje autor komentáře. Nový prezident by podle něj měl svou rétoriku naplnit rychlým potvrzením jaderných garancí Soulu a Tokiu, které by posílilo důvěru amerických spojenců, že Washington bere vážně hrozbu severokorejského atomového arzenálu, a zároveň vyslalo jasný signál Pchjongjangu, aby nejednal nezodpovědně.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Takový postup ale představuje pro Bidena výzvu, jelikož zatím nedefinoval postoj své administrativy k jaderným zbraním a potvrzení závazků jaderného odstrašení by mohlo jít proti aktuálním náladám v jeho Demokratické straně, přiznává Davis. Dodává ovšem, že americké konvenční síly rychlé reakce nedokážou poskytnout vůči jadernému odstrašení dostatečnou alternativu,  a tak Biden může zjistit, že přehodnocení amerického postoje k atomovým zbraním bylo tváří v tvář severokorejské jaderné a raketové hrozbě předčasné.

Za pravděpodobné tak analytik považuje posílení jaderného odstrašení Bidenovou administrativou a nápravu klíčového spojenectví s Jižní Koreou, které poškodila "přestřelka" o finanční aspekty přítomnosti amerických vojáků na jejím území. Díky tomu by Pchjongjang mohl pochopit, že čas na diplomacii končí, v platnosti zůstanou hospodářské sankce, nedojde k uzavření mírové smlouvy mezi korejskými státy ani ke stažení amerických jednotek z jihu Korejského poloostrova a Kimovi zbude v ruce jen jeho pomyslný jaderný klacek.

Kim se tak může chytit do vlastní pasti a místo toho, aby přistoupil na denuklearizaci výměnou za uvolnění sankcí, mírovou smlouvu snižující napětí na poloostrově a dlouhodobou perspektivu sjednocení Koreje, zatvrzele odmítá vzdát se atomových zbraní, poukazuje expert. Zdůrazňuje, že Spojené státy nemohou KLDR ustoupit a nic nezískat výměnou, přičemž prázdná gesta - například opětovná nabídka uzavření již dříve vyřazeného jaderného komplexu v Jongbjongu, kterou Kim loni přednesl na hanojském summitu - působí jako snaha prodat stejného koně dvakrát a nejde o podstatný krok směrem k denuklearizaci.  

Cestou, kterou by měl Kim zvážit ve vztahu k Bidenově administrativě, je postup krok za krokem založený na ověřitelné dohodě o postupné denuklearizaci, která povede k politickému a ekonomickému urovnání vztahu KLDR s USA a jejich spojenci, doporučuje Davis. Takovému vývoji ale nevěří a čeká, že nastane nové období vyostřeného napětí.

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Související:

Právě se děje