Chytí se Kim do vlastní pasti? Analytik nastínil Bidenův postoj ke KLDR

NÁZOR - Inaugurace pravděpodobně nově zvoleného amerického prezidenta Joe Bidena plánovaná na 20. ledna 2021 zahájí další kapitolu nebezpečných vztahů Spojených států s jadernými zbraněmi disponující Severní Koreou. Očekává to bezpečnostní analytik Malcolm Davis z Australského ústavu pro strategickou politiku. Svůj pohled prezentoval v komentáři pro server National Interest.

Kim Jong Un prochází kolem raketového motor

KLDR se jaderných zbraní nevzdá

Dosluhující americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa se pokoušela v letech 2018 a 2019 o "summitovou diplomacii" poté, co o rok dříve hrozila "ohněm a zlobou", v důsledku čehož došlo k vyhrocení jaderných tensí na alarmující úroveň, připomíná autor komentáře. Doplňuje, že "summitová diplomacie" dle očekávání nedokázala zvrátit trvalé odhodlání Pchjongjangu posilovat svůj atomový arzenál a rakety dlouhého dosahu.  

Pro prezidenta Bidena zůstává realitou, že KLDR se za žádných okolností svých jaderných zbraní nevzdá, bez ohledu na ústupky, jaké Spojené státy nabídnou v rámci budoucí "principiální diplomacie", soudí Davis. Domnívá se, že Biden bude muset postupovat dle východiska, že Severní Korea je jadernou mocností v každém smyslu tohoto termínu.

Zároveň analytik nepovažuje za jakkoliv pravděpodobný Bidenův návrat k přístupu "strategické trpělivosti", který realizovala administrativa prezidenta Baracka Obamy, už jen z důvodu, že ničeho nedosáhla a pouze poskytla Pchjongjangu čas získat účinnější jaderné prostředky.

"Biden ví, že Severní Korea nepřestane vyvíjet nové jaderné a raketové technologie," pokračuje expert. Míní, že po představení masivní rakety na kapalné palivo Hwasong-16 během říjnových oslav pětasedmdesátého výročí vzniku KLDR je na čele Kimovy agendy zisk z ponorek odpalovaných raket a mobilních mezikontinentálních střel na tuhé palivo.

Severokorejci nazývají Bidena "vzteklým psem", který by měl být "umlácen k smrti", tudíž se nezdá pravděpodobné, že mu severokorejský vůdce Kim Čong-un bude posílat láskyplné dopisy, jaké údajně psal Trumpovi, uvádí analytik. Místo toho očekává, že Kim otestuje Bidenovu administrativu novými raketovými testy, včetně návratu ke zkouškám střel dlouhého dosahu, možná i dalším jaderným výbuchem.

Pchjongjang chová naději, že Biden bude jednat slabě a uchýlí se k diplomacii, která povede k americkým ústupkům, za něž KLDR prakticky nic nenabídne, naznačuje Davis. Sám ale takový scénář neočekává, protože Biden nechová vůči Kimovi obdiv, jaký projevoval Trump během americko-severokorejských summitů.

Předčasné přehodnocení strategie

Další test severokorejské střely dlouhého dosahu by mohl vést k rychlé reakci Bidenových Spojených států, prudkému zvratu v oslabování americko-jihokorejských vztahů a posílení vazeb mezi Washingtonem a Tokiem, soudí odborník. Dodává, že jaderný test by pak posílil americké odhodlání zatlačit na Pchjongjang velmi tvrdě.  

"Cena za návrat k raketovým a jaderným zkouškám by měla být Bidenem Pchjongjangu jasně sdělena krátce po jeho inauguraci," pokračuje autor komentáře. Nový prezident by podle něj měl svou rétoriku naplnit rychlým potvrzením jaderných garancí Soulu a Tokiu, které by posílilo důvěru amerických spojenců, že Washington bere vážně hrozbu severokorejského atomového arzenálu, a zároveň vyslalo jasný signál Pchjongjangu, aby nejednal nezodpovědně.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Takový postup ale představuje pro Bidena výzvu, jelikož zatím nedefinoval postoj své administrativy k jaderným zbraním a potvrzení závazků jaderného odstrašení by mohlo jít proti aktuálním náladám v jeho Demokratické straně, přiznává Davis. Dodává ovšem, že americké konvenční síly rychlé reakce nedokážou poskytnout vůči jadernému odstrašení dostatečnou alternativu,  a tak Biden může zjistit, že přehodnocení amerického postoje k atomovým zbraním bylo tváří v tvář severokorejské jaderné a raketové hrozbě předčasné.

Za pravděpodobné tak analytik považuje posílení jaderného odstrašení Bidenovou administrativou a nápravu klíčového spojenectví s Jižní Koreou, které poškodila "přestřelka" o finanční aspekty přítomnosti amerických vojáků na jejím území. Díky tomu by Pchjongjang mohl pochopit, že čas na diplomacii končí, v platnosti zůstanou hospodářské sankce, nedojde k uzavření mírové smlouvy mezi korejskými státy ani ke stažení amerických jednotek z jihu Korejského poloostrova a Kimovi zbude v ruce jen jeho pomyslný jaderný klacek.

Kim se tak může chytit do vlastní pasti a místo toho, aby přistoupil na denuklearizaci výměnou za uvolnění sankcí, mírovou smlouvu snižující napětí na poloostrově a dlouhodobou perspektivu sjednocení Koreje, zatvrzele odmítá vzdát se atomových zbraní, poukazuje expert. Zdůrazňuje, že Spojené státy nemohou KLDR ustoupit a nic nezískat výměnou, přičemž prázdná gesta - například opětovná nabídka uzavření již dříve vyřazeného jaderného komplexu v Jongbjongu, kterou Kim loni přednesl na hanojském summitu - působí jako snaha prodat stejného koně dvakrát a nejde o podstatný krok směrem k denuklearizaci.  

Cestou, kterou by měl Kim zvážit ve vztahu k Bidenově administrativě, je postup krok za krokem založený na ověřitelné dohodě o postupné denuklearizaci, která povede k politickému a ekonomickému urovnání vztahu KLDR s USA a jejich spojenci, doporučuje Davis. Takovému vývoji ale nevěří a čeká, že nastane nové období vyostřeného napětí.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Fotbalový zápas v Indonésii skončil tragédií. Násilnosti nepřežilo 125 lidí

02.10.2022 16:56 Aktualizováno Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě…

Severní Korea směrem na východ odpálila dvě balistické střely

29.09.2022 20:09 Aktualizováno Severní Korea dnes směrem na východ od Korejského poloostrova odpálila dvě balistické střely…

KLDR podle médií odpálila od východního pobřeží další střelu, dopadla do…

28.09.2022 12:50 Severní Korea odpálila východním směrem další balistickou střelu, dopadla zřejmě do Japonského moře…

Při požáru restaurace v Číně zemřelo 17 lidí

28.09.2022 11:29 Při požáru v restauraci ve městě Čchang-čchun na severovýchodě Číny zemřelo nejméně 17 lidí, tři…

Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku expremiéra Šinzóa…

27.09.2022 10:29 Aktualizováno Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel…

Americká viceprezidentka Harrisová navštíví demilitarizovanou zónu mezi…

27.09.2022 08:00 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová, která je nyní na návštěvě Japonska kvůli pohřbu tamního…

Japonsko zakázalo vývoz materiálů použitelných k výrobě chemických zbraní…

26.09.2022 18:09 Aktualizováno Japonsko oznámilo další zpřísnění sankcí vůči Rusku v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Nový…

Si Ťin-pching se dlouho neobjevil na veřejnosti, vyvolalo to spekulace o…

26.09.2022 12:12 Čínská komunistická strana před blížícím se sjezdem potvrdila, že "jádrem" strany je její vůdce a…

Kvůli počasí zemřelo za poslední den na severu Indie nejméně 36 lidí

24.09.2022 10:36 Kvůli počasí zemřelo za poslední den na severu Indie nejméně 36 lidí. Celkem 12 z nich zabily…

Čína: Spojené státy vysílají ohledně Tchaj-wanu "velmi chybné, nebezpečné"…

24.09.2022 08:36 Spojené státy vysílají ohledně Tchaj-wanu "velmi chybné, nebezpečné" signály. Uvedla to dnes čínská…

Související:

Právě se děje

reklama