Čína odsoudila občana Austrálie k trestu smrti, vztahy obou zemí na bodu mrazu

Australan Karm Gilespie byl v Číně odsouzen k trestu smrti za pašování drog. Potvrdila to dnes australská vláda. Ministerstvo zahraničí zároveň vydalo prohlášení, v němž se uvádí, že Austrálie neschvaluje trest smrti pro nikoho a za žádných okolností.

Trest smrti
doporučujeme

Gilespie byl podle listu The Sydney Morning Herald zadržen v Číně na letišti v Kantonu v roce 2013 a v jeho zavazadle se našlo 7,5 kilogramu metamfetaminu. Podle stanice BBC se chystal z Kantonu odcestovat. Čínská státní média uvedla, že rozsudek vynesl kantonský soud 10. června.

Stanice BBC připomíná současné napjaté vztahy mezi Austrálií a Čínou vyvolané obchodními spory a vzájemnou kritikou týkající se epidemie koronaviru. Čínu rozhořčil australský požadavek vyšetřit původ viru, který se loni začal šířit z čínského Wu-chanu. Peking varoval před cestami do Austrálie, protože tam podle něj přibývá rasistických útoků na Asiaty.

Čína rovněž zakázala dovoz hovězího masa z Austrálie a uvalila clo na její obilí. Australský premiér Scott Morrison řekl, že se jeho země nenechá hrozbami zastrašit.

O vykonávání trestů smrti Čína mlčí. Skupina Amnesty International odhaduje, že v zemi je každoročně vykonáno několik tisíc rozsudků smrti; používá se injekce nebo odsouzence zastřelí popravčí četa.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Primárky v Hongkongu mohly být nezákonné, tvrdí čínský styčný úřad

14.07.2020 11:52 Primární volby, které tento víkend v Hongkongu pořádalo prodemokratické hnutí, by mohly být podle…

Pompeo: USA odmítají nároky Pekingu na zdroje v Jihočínském moři

14.07.2020 07:18 Spojené státy ode dneška považují za nelegitimní takřka všechny významnější nároky Pekingu týkající…

V Kazachstánu řádí smrtelnější nemoc než covid, varuje Čína. Úřady to…

13.07.2020 22:28 Aktualizováno Svět zasáhla další vlna strachu, když čínská ambasáda v Kazachstánu varovala před neznámou nemocí.…

Indie hlásí rekordních 28 701 nakažených za den

13.07.2020 17:27 Indie zaznamenala za posledních 24 hodin rekordních 28.701 nově nakažených koronavirem. Celkem je v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy