Čína se podle americké diplomacie chová po světě jako násilník

Čína se v poslední době po celém světě nechová jako zodpovědný globální aktér, ale spíše jako násilník neznalý zákona. Podle agentury Reuters to dnes uvedl ve svých poznámkách připravených pro senátní zahraniční výbor šéf americké diplomacie pro východní Asii David Stilwell.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nejvýše postavený diplomat USA pro evropské záležitosti Phillip Reeker pak uvedl, že je Evropa centrem snah Pekingu o nahrazení USA v roli globálního lídra.

Stilwell prohlásil, že USA nechtějí nutit jiné země, aby se přidaly buď na stranu Washingtonu, či Pekingu. Spojené státy však usilují o to, aby se další státy postavily proti "škodlivému" jednání Číny a chránily svou suverenitu a ekonomické zájmy.

Spor mezi USA a Čínou však podle něj nemusí přerůst v konflikt a Spojené státy se budou snažit s Pekingem spolupracovat v oblastech, kde se jejich zájmy shodují, například ohledně Severní Koreje.

Stilwell rovněž prohlásil, že poslední měsíce přinesly "zvlášť nehorázné příklady chování Pekingu". Mezi ně podle něj patří násilnosti na hranicích s Indií, "agresivní" kroky v Jihočínském moři, kolem Tchaj-wanu a ve vodách, o něž vede Čína spory s Japonskem. Peking se podle něj také snaží vymýtit tibetskou a mongolskou kulturu, "pokračuje v kampani represí a nucených prací" v oblasti Sin-ťiang, kde žijí menšinoví Ujgurové, a prosadil kontroverzní bezpečnostní zákon v Hongkongu.

"Toto nejsou kroky zodpovědného globálního aktéra, ale násilníka neznalého zákona," řekl Stilwell.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních měsících stupňuje útoky na Peking, přičemž podle řady pozorovatelů se prezident snaží svým tvrdým postojem přesvědčit voliče před listopadovými volbami, ve kterých bojuje o druhý mandát.

Čína se tak stala hlavním zahraničněpolitickým tématem kampaně. Menšinoví demokraté v Senátu dnes představili vlastní zákony, které by měly pomoci USA čelit rostoucímu vlivu Číny, posílit americkou konkurenceschopnost a změnit způsob, jakým Spojené státy udržují diplomatické vztahy s Pekingem.

Nejvýše postavený americký diplomat pro evropské záležitosti Reeker dnes na stejném slyšení v Senátu prohlásil, že je Evropa hlavním působištěm Číny v její snaze o nahrazení USA v roli globální lídra. Primární vojenskou hrozbou pro starý kontinent je však podle něj nadále Rusko.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bomba explodovala v pákistánské škole. Zahynulo sedm studentů, desítky…

27.10.2020 09:32 Aktualizováno Dnešní výbuch bomby v náboženské škole ve městě Péšávar na severozápadě Pákistánu nepřežilo nejméně…

USA prodají Tchaj-wanu obranný systém Harpoon, 100 raket má chránit pobřeží

27.10.2020 08:18 Spojené státy jsou ochotné prodat Tchaj-wanu za 2,4 miliardy dolarů (55,5 miliardy Kč) systém na…

Stíhačky USA opět zaútočily na hnutí Tálibán, pět radikálů zabito

26.10.2020 14:36 Americké vojenské letectvo v neděli bombardovalo povstalce z hnutí Tálibán. Uvedl to dnes podle…

Na Filipínách se po tajfunu Molave pohřešuje 12 rybářů, Vietnam chystá…

26.10.2020 12:18 Na Filipínách pohřešují po úderu tajfunu Molave 12 rybářů. Tajfun udeřil v noci z neděle na dnešek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama