Jakarta je pod vodou. Ničivé záplavy mají už 30 obětí, ulice se změnily v řeky

Při záplavách v indonéské metropoli Jakartě a jejím okolí přišlo podle nové bilance o život nejméně 30 lidí, informovala dnes s odvoláním na místní úřady agentura Reuters. Hlavní město zasáhly na Nový rok nejintenzivnější srážky za posledních 24 let. Meteorologové varují, že vydatné deště mohou oblast trápit do soboty.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Zaplavená auta
doporučujeme

Zaplavené silnice a ulice v Jakartě vážně komplikovaly dopravu, pod vodou byly i některé železniční tratě. Ve čtvrtek večer tamního času (odpoledne SEČ) však podle úřadů už většina vody opadla. Z původních 35.000 lidí, kteří vyhledali nouzové přístřeší, už zbývá pouze 5000.

Na východě hlavního města bylo znovu otevřeno letiště, které je využívané především pro vnitrostátní lety. Úřady ho dříve zavřely kvůli zaplavené ranveji, uzavírka zasáhla přes 20.000 cestujících. Indonéská Meteorologická, klimatická a geologická agentura (BMKG) na letišti naměřila 377 milimetrů srážek za den. Podle zpravodajského serveru BBC je to nejvíc od roku 1996, kdy agentura začala vést záznamy.

Na některých místech voda dosáhla výšky až 2,5 metru, poznamenává agentura Reuters.

Podle mluvčího národního agentury pro živelné pohromy počet obětí vystoupal na 30. Kromě metropole povodně stály život i osoby v regionu Lebak jižně od metropole. Úřady v Jakartě, kde i s aglomerací žije přes 26 milionů obyvatel, evakuovaly nejméně 62.000 lidí.

Někteří obyvatelé metropole strávili noc na střechách svých domů, kde čekali na záchranáře. "Vláda je příšerná a záchrana jim trvá příliš dlouho," uvedla žena, která se svým šestiměsíčním dítětem čekala v druhém patře domu na záchranu 36 hodin.

Voda podle místních obyvatel stoupala rychle. "Povodeň přišla bez varování," upozornil muž ze západního předměstí Jakarty. Lidé se utopili, zemřeli na podchlazení nebo při sesuvech půdy. Mezi oběti patří osmiletý chlapec nebo šestnáctiletý mladík, kterého zabil elektrický proud. Část Jakarty byla z bezpečnostních důvodů bez elektřiny, po opadnutí vody ji však úřady uvedly zpět do provozu.

Největší město jihovýchodní Asie v období dešťů čelí povodním pravidelně, úřady však nynější záplavy označují za nejhorší od roku 2007, kdy v Jakartě a okolí zahynulo 80 lidí a 320.000 obyvatel muselo opustit domovy.

Podle indonéského prezidenta Jokoa Widodoa je jednou z příčin povodní narušení ekosystému a znečištění řek odpadky, které následně ucpávají odtoky. Hlava státu v srpnu oznámila, že status hlavního města přesune z Jakarty, sužované stoupající hladinou oceánů, do méně obydlené provincie Východní Kalimantan na ostrově Borneo.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína hospitalizovala další pacienty se záhadnou nemocí

18.01.2020 08:11 Ve střední Číně se po týdnu klidu objevili další čtyři pacienti se zápalem plic způsobeným dosud…

Maledivám hrozí ztráta některých ostrovů

18.01.2020 07:12 Tropickému souostroví Maledivy hrozí, že přijde o některé ze svých ostrovů, pokud se mu rychle…

Zemřel nejmenší muž na světě, měřil jen 67 centimetrů

17.01.2020 22:05 Ve věku 27 let dnes v Nepálu zemřel Khágendra Thapa Magar, který byl považován za nejmenšího…

Spása pro Austrálii. Zemi zasáhly bouřky a silné lijáky

17.01.2020 12:51 Bouřky doprovázené intenzivními srážkami zasáhly dnes východní pobřeží Austrálie a potěšily hasiče…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama