Kim skončí jako Saddám a Kaddáfí? Profesor vysvětluje, v čem tkví problém KLDR

NÁZOR - Výzkum severokorejsko-amerických vztahů se většinou zaměřuje na nepředvídatelnost Severní Koreje, uvádí expert na mezinárodní vztahy Timo Kivimäki. Profesor z University of Bath situaci přiblížil v komentáři pro server National Interest.

Otázka za milion dolarů

Letos bude nicméně těžší předvídat také americký postup vůči Pchjongjangu, domnívá se odborník. Tvrdí, že tomu tak bude v důsledku blížících se prezidentských voleb ve Spojených státech i dopadů koronavirové krize.

"Použijí Spojené státy vojenskou sílu proti Severní Koreji před americkými prezidentskými volbami? To je otázka za milion dolarů," píše Kivimäki. Dodává však, že pokud se podíváme na historii amerických vojenských intervencí a prezidentských voleb v období po skončení studené války, zjistíme, že volby pravděpodobnost nasazení americké vojenské síly nezvyšují.

Mezi blížícími se prezidentskými volbami a americkými vojenskými operacemi neexistuje statistická souvislost, deklaruje profesor. Připomíná, že americká válka v Afghánistánu byla zahájena více než rok od zvolení George W. Bushe prezidentem, druhá válka v Perském zálivu pak necelý rok před jeho znovuzvolením, přičemž ani americké vojenské operace v Kosovu, Somálsku, Pákistánu, Jemenu, Libyi, Sýrii a Mali neměly žádnou vazbu na volební cyklus ve Spojených státech.

Expert nicméně nevylučuje, že prezidentství Donalda Trumpa by mohlo být odlišné, protože Trump je na rozdíl od svých předchůdců k vojenským akcím vybízen - a nasazení síly proti syrskému režimu prezidenta Bašára Asada bylo prakticky pojímáno jako měřítko jeho důvěryhodnosti.

"Navíc, Trump je zoufalý," pokračuje Kivimäki. Vysvětluje, že jeho pozice před vypuknutím koronavirové pandemie byla velmi silná - američtí prezidenti jsou zpravidla znovuzvoleni, pokud míra nezaměstnanosti nepřesahuje 8 % -, ale právě tato statistika se spolu s tím, jak se Spojenými státy prohnala nemoc covid-19, obrátila proti současnému šéfovi Bílého domu.  

Situace na Korejském poloostrově má také svá specifika, upozorňuje profesor. Konstatuje, že Trump chce Američanům ukázat, že dokáže vyřešit tamní problém, což se nepodařilo žádnému jeho předchůdci od poloviny 50. let.  

Původní progres v mírovém procesu na poloostrově z roku 2018 se změnil v politický přiliv a odliv, deklaruje odborník. Připomíná, že před olympijskými hrami v Jižní Koreji byl Trump široce obviňován, že se přátelí s diktátory Vladimirem Putinem, Si Ťin-pchingem a Kim Čong-unem a toto přátelství by snad i získalo na popularitě, kdyby ovšem dokázalo vyřešit existující problémy, nikoliv pouze přinášet pečlivě plánované spektakulární televizní záběry.

Podvolení se nepřináší bezpečí

Hlavním problémem ve snaze o smíření se Severní Koreou spočívá v tom, že tamní režim se nevzdá svých jaderných zbraní, vysvětluje Kivimäki s tím, že očekávat cokoliv jiného by nebylo prozíravé. Tato skutečnost podle něj zavedla americko-severokorejské vztahy do slepé uličky.  

"Pokud by Severokorejci dospěli k přesvědčení, že budou v bezpečí, i když se vzdají jaderných zbraní, mohli by tak učinit," spekuluje profesor. Pokládá ale otázku, proč by si to měli myslet.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Americká odstrašovací politika se zaměřuje na vyvolání dojmu, že "darebáci" budou potrestáni, ale z pohledu těch, kteří se podvolí, není přesvědčivá, míní expert. Konstatuje, že Severní Korea si může být jistá, že její úder na Spojené státy by nezůstal bez trestu, ale už není jisté, zda se trestu vyhne, když nezaútočí.

Írán se podvolil mezinárodnímu tlaku v roce 2015, stejně jako dříve irácký diktátor Saddám Husajn, který se vzdal se plánů na zbraně hromadného ničení, podobně jako předtím Libye, která upustila od jaderného programu, připomíná Kivimäki. Dodává, že následný osud Saddáma i libyjského diktátora Muammara Kaddáfího je všeobecně znám.    

Pokud nedojde k dramatické změně politického uspořádání, těžko lze očekávat, že KLDR přistoupí na jaderné odzbrojení, míní profesor. Podotýká, že Spojené státy nemohou vyvolat v Pchjongjangu důvěryhodný pocit, že s tamní režimem bude nakládáno vlídně, pokud v této otázce ustoupí.

Severní Korea by se mohla cítit bezpečně i bez schopnosti vést odvetný úder pouze v případě sjednocení obou korejských států, protože pak by případný americký útok směřoval také na Jižní Koreu, spojence Washingtonu, uvádí expert. Dodává, že nic z toho se v dohledné době nestane, a tak zůstává pouze na Trumpovi, zda v rámci předvolebního boje použije vůči severokorejskému režimu vojenskou sílu.

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 38 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy