Internet v KLDR na vzestupu. K čemu slouží, když se k němu nikdo nedostane?

NÁZOR - Využívání internetu v Severní Koreji za uplynulé tři roky skokově vzrostlo o tři sta procent a důvodem není to, že příslušníci elity tamního režimu stále více nakupují online, poukazuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník v něm upozorňuje, že na pořadu dne je nový přístup k darebáckým státům, jako je právě KLDR, které se stále více uchylují k elektronickým finančním transakcím.

Nový postup likviduje ty zavedené

Washington Post odkazuje na poslední zprávu, která potvrzuje předchozí zjištění, že severokorejský režim získal prostředky, které mu umožňují páchat zločiny v kybernetickém prostoru a zároveň obcházet mezinárodní sankce.

"Severní Korea zůstává odkázána na zahraniční měnu a především (americký) dolar, který je primárně tím, co činí ze sankcí efektivní mechanismus nátlaku," píše renomovaný deník. Zmiňuje ovšem studii v americkém státě Massachusetts sídlící společnosti Recorded Future zabývající se kybernetickou bezpečnostní, která ukazuje, že severokorejské vedení vyvinulo moderní metody, kterými krade kryptoměny a využívá technologii blockchain k nepozorovanému praní svých financí.  

Tento postup oslabuje vyzkoušené a zavedené způsoby, kterými se Západ snaží "postavit do latě" darebácké státy, upozorňuje editorial. Připomíná, že sankce se zpravidla soustředí na bankovní operace a omezení dodávek ropy, uhlí a dalšího zboží.

Některé ze severokorejských triků při získávání prostředků ze zahraničí jsou rafinované, ale zároveň relativně známé, nastiňuje washingtonský server. Vysvětluje, že jde o virové útoky tzv. ransomwarem, které jsou vedeny například skrze nabourávání se do celosvětového finančního terminálu, známého jako SWIFT.

Další severokorejské postupy jsou ale inovativní a zákeřnější, varuje prestižní deník. Řadí mezi ně krádeže části velkých transakcí v kryptoměnách, případně nabourávání se do osobních počítačů po celém světě, které jsou následně využity k nepozorované těžbě těchto kryptoměn.

Rada bezpečnosti OSN loni v létě potvrdila podezření, že Severokorejci takto získané prostředky následně převádějí přes počítače v mnoha zemích a mění je v kryptomince založené na mnohonásobném šifrování pomocí blockchainu, aby znemožnili vystopování jejich toku, konstatuje editorial.

Návod pro ostatní

"Neexistuje příliš důvodů proč očekávat, že tento postup nebudou následovat další," obává se americký deník. Připomíná, že se již objevují náznaky, že skrze kryptoměny posílá peníze Írán, přičemž o teroristických skupinách je zase známo, že při získávání příspěvků spoléhají na anonymní kryptomince jako Monero.      

Odpovědí Spojených států a jejich spojenců může být apelování na země, které pomáhají severokorejskému režimu, naznačuje Washington Post. Podotýká, že KLDR našla přátele v Číně, Rusku a Indii, kteří umožňují její internetové operace, a navíc k zakrytí svých podvratných aktivit zneužívá podniky v menších zemích, případně uzavírá smlouvy s tamním kvetoucím pojišťovacím odvětvím, aniž by o tom příslušné státy vůbec postřehly.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Inkriminované země lze k akci podnítit upozorňováním na severokorejské podvody, kybernetické zločiny páchané na běžných občanech nebo dokonce krádeže státních tajemství, věří vlivný deník. Vysvětluje, že KLDR musí veškeré kryptoměny nějak převést na tvrdou měnu, nebo si objednávat zboží v těchto špatně uplatnitelných prostředcích.

Právě na tuto fázi transakcí by se mělo zaměřit mezinárodní společenství, nabádá editorial. Podotýká, že v této oblasti bude třeba vést v budoucnu útoky. "Starý přístup k omezování Severní Koreje byl pouze o izolaci, ale izolace je internetovou anathemou, proto je čas na nový přístup," píše renomovaný server.

Severokorejský režim si uvědomuje, že bez virtuálního dosahu za své hranice nemůže přežít, konstatuje Washington Post. Dodává, že přesně to si musí uvědomit i zbytek světa.

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) kryptoměna internet Hackeři

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 39 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy