Koronavirus: 88 tisíc nakažených v téměř 70 zemích, polovina uzdravených

Novým typem koronaviru šířícím se od prosince z Číny se nakazilo už přes 88.000 lidí v téměř sedmi desítkách zemí. Zhruba polovina z nich se z nemoci mající podobné příznaky jako chřipka a označované COVID-19 zotavila, na tři tisíce nakažených ale zemřely. Z evropských zemí hlásí nejvíce případů nákazy Itálie (téměř 1700), kde si koronavirus vyžádal už 34 obětí. První tři případy infekce dnes oznámila i Česká republika.

Drtivá většina nakažených byla zaznamenána v Číně, kde hlásí téměř 80.000 případů a asi 2870 obětí. Druhou nejvíce postiženou zemí je Jižní Korea (na 3740 nakažených a 21 obětí). Po ní následuje Itálie, která kvůli rozšíření nákazy zejména na severu země za poslední týden testovala na 18.500 lidí, což je podle tamní civilní ochrany mnohem více testů, než kolik jich udělali její evropští sousedé. Ti však neevidují takové rozšíření infekce, jako je tomu v Itálii.

V počtu obětí je po Číně druhý Írán, kde podle oficiálních údajů zemřelo 54 nakažených, podle neoficiálních zdrojů jich je ale přes dvě stovky. Třetí je v počtu obětí ve světě Itálie (34).

V Evropě hlásí po Itálii nejvíce případů nakažených Francie (130) a Německo (129), kde se od pátku počet potvrzených případů zdvojnásobil. Ve Francii dosud zemřeli dva infikovaní a v Německu žádný. Dvě desítky nových případů dnes oznámilo Španělsko, kde se dosud nakazilo 80 lidí. Nové případy hlásí i Británie, kde je 35 případů nákazy.

Země kvůli koronaviru přijímají další opatření, ruší letecká spojení s hodně postiženými zeměmi či kulturní a sportovní akce s větším počtem účastníků. Sahají k tomu i země, kde koronavirus zatím potvrzen nebyl, jako například Turecko či Maroko. Katar dnes oznámil, že se příští víkend při Velké ceně Kataru kvůli koronaviru neuskuteční kategorie MotoGP; nižších kategorií se zrušení nedotkne, protože týmy už v zemi jsou.

Také pařížské muzeum Louvre dnes zůstalo uzavřené, personál měl obavy, že by ho návštěvníci mohli infikovat. Francouzská vláda ale už v sobotu oznámila zákaz akcí na menších prostorách s účastí více než 5000 lidí, do Louvru denně přijdou desítky tisíc návštěvníků.

Epidemie ovlivňuje i akciové trhy a ekonomiku. Například italská vláda dnes oznámila, že v příštím týdnu představí opatření v hodnotě 3,6 miliard eur (91,7 miliardy Kč) na podporu ekonomiku. Částka odpovídá 0,2 procentům HDP a doplní balík 900 milionů eur určený pro nejvíce zasažené oblasti, který vláda oznámila v pátek. Nejnovější návrh má zahrnovat mimo jiné daňové úlevy pro firmy s poklesem tržeb o 25 procent.

Epidemie koronaviru a opatření, která kvůli ní země přijímají, má ale i jeden pozitivní účinek. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se v posledních týdneh výrazně snížilo znečištění ovzduší v Číně, a to zčásti kvůli zpomalení ekonomiky. Čína minulý měsíc kvůli koronaviru pozastavila život v řadě čínských měst i provoz v některých továrnách.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy