Nepál zakázal výstupy na Mount Everest, Covid-19 už pronikl i do Kazachstánu

Nepál kvůli pandemii nového koronaviru zakázal výstupy na Mount Everest ze své strany, píše dnes agentura AFP. Na Mount Everest ležící v Himálaji na hranicích čínské Tibetské autonomní oblasti a Nepálu se lze vydat buď severní nebo jižní cestou. Vzhledem k tomu, že Čína tento týden také výstupy ze své strany zakázala, je nyní nejvyšší vrchol světa nepřístupný. Nepálská vláda ohlásila, že opatření se může změnit podle toho, jak se situace ve světě bude v nejbližší době vyvíjet.

Přidejte svůj názor

Mount Everest
doporučujeme

Samotný Nepál má zatím pouze jeden potvrzený případ koronaviru, obává se však jeho zavlečení zvenčí. "Chápeme, že rozšíření koronaviru v základním táboře na Mount Everestu by mělo hrozivé následky. Musíme tedy bohužel uznat, že jde o rozumný krok," okomentoval opatření horolezec a ředitel cestovní agentury, která se specializuje na vysokohorskou turistiku, Lukas Furtenbach. Místní ekonomika je ale na himálajské turistice do značné míry závislá a zákazem utrpí. Podle nepálského horolezeckého svazu je rozhodnutí vlády sice zodpovědné, pro ekonomiku země ale bude ničivé.

Vysokohorská turistika zde vytváří mnoho pracovních příležitostí. Navíc každý, kdo chce nejvyšší vrchol světa pokořit, musí zaplatit poplatek za povolení k výstupu ve výši 11.000 amerických dolarů (přibližně 256.000 korun). Na těchto poplatcích nepálský rozpočet v minulém roce získal 4,4 miliony dolarů (přes 102 milionů korun).

Nejvíce výstupů na Mount Everest je v dubnu a květnu, kdy na hoře s vrcholem v nadmořské výšce 8848 metrů panují o něco méně extrémní povětrnostní podmínky. Během hlavní sezony v minulém roce vystoupilo na vrchol rekordních 885 lidí. Přibližně tři čtvrtiny z nich začínaly na nepálské straně, jedna čtvrtina pak svůj výstup zahajovala z Číny, píše AFP.

První potvrzené případy nákazy novým koronavirem dnes oznámil Kazachstán. Podle tiskových agentur ministr zdravotnictví Jelžan Birtanov sdělil, že se jedná o dva kazašské občany, u nichž se infekce zjistila po návratu z Německa.

Ministr upřesnil na tiskové konferenci, že se nakažení vrátili jednotlivě, jeden 9. a druhý 12. března. Zatímco všichni lidé cestující s infikovaným ve čtvrtek jsou už v karanténě, v případě prvního nakaženého se spolucestující zjišťují.

Definitivní potvrzení infekce úřady podle Birtanova dostaly dnes ráno. Oba pacienti se nacházejí ve specializované nemocnici v největším kazašském městě Almaty.

Kazachstán přijal preventivní opatření proti šíření koronaviru už ve čtvrtek. Mimo jiné uzavřel všechny vzdělávací instituce a zrušil veškeré veřejné akce.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský Wu-chan se po dlouhých měsících otevřel světu. Do města přijel vlak

28.03.2020 11:53 Čínské velkoměsto Wu-chan, kde se na konci loňského roku poprvé objevil nový typ koronaviru, se…

Čína hlásí 54 nových případů koronaviru

28.03.2020 08:59 Pevninská Čína zaznamenala v pátek 54 nových případů nákazy koronavirem, což je o jeden méně než ve…

Hongkong má rekordní růst nakažených, více než pevninská Čína

27.03.2020 16:08 Aktualizováno Hongkong dnes ohlásil dalších 65 nakažených koronavirem, což je zatím největší zaznamenaný denní…

Čína neoznamuje reálné údaje o koronaviru. Existuje skrytá infekce,…

27.03.2020 12:09 Přestože čínská vláda již delší dobu potvrzuje poměrně nízká čísla nově infikovaných koronavirem na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama