Požáry v Austrálii už mají na kontě 24 obětí

Už čtyřiadvacet obětí si vyžádaly rozsáhlé požáry, které několik měsíců sužují hlavně jihovýchod Austrálie. Dnes si mohli díky nižším teplotám hasiči a obyvatelé postižených oblastí trochu vydechnout, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Děsivé snímky požáru buše v Austrálii (21. 12. 2019)
doporučujeme

Podle meteorologů se ale vysoké teploty na jihovýchod Austrálie brzy zase vrátí. Od loňského října oheň sežehl již více než pět milionů hektarů země. To je více než například rozloha celého Slovenska.

Čtyřiadvacátou obětí ničivých požárů se stal 47letý muž, který utrpěl infarkt, když se snažil před ohněm chránit dům svého přítele jihozápadně od hlavního města Canberry. Zranění utrpěli v sobotu při boji s plameny čtyři hasiči. Ve státě Viktoria se dál pohřešuje šest lidí. Bilance obětí by tak mohla dál stoupat.

Nižší teploty umožnily uhasit některé z požárů, podle úřadů se jich ale nadále mnoho nebezpečně šíří. Ohni již padly v Austrálii za oběť více než dva tisíce domů. Sobotní požáry zřejmě zničily stovky dalších, uvedl náčelník hasičů ve státu Nový Jižní Wales Shane Fitzsimmons, který sobotu označil za "strašlivý" a "velmi náročný" den.

V Novém Jižním Walesu dál zuří asi 170 požárů vegetace, v sousední Viktorii asi padesát. Po sobotě, kdy teploty v okolí Sydney dosahovaly téměř 50 stupňů, se mnohde díky větru ochladilo a na některých místech i mírně pršelo. V sobotu australská vláda povolala asi 3000 členů armádních záloh, aby hasičům s bojem proti ohni pomohli.

Hasičům v sobotu večer v prohlášení poděkovala i královna Alžběta II., která je na základě australské ústavy hlavou státu. Australany podpořili také další členové britské královské rodiny. Pozůstalým po obětech vyjádřili soustrast i princové William a Harry s rodinami.

Na pomoc lidem postiženým požáry peníze posílají i známé osobnosti, upozornila agentura Reuters. Například australská herečka Nicole Kidmanová dnes slíbila pomoci částkou půl milionu amerických dolarů (11,4 milionu Kč), stejnou částku přislíbila na pomoc v boji s tragickými lesními požáry také zpěvačka Pink.

Řada celebrit se snaží upozornit i na osud zvířat. Podle vědců už kvůli požárům v Austrálii zahynulo kolem půl miliardy volně žijících savců, ptáků a plazů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mela u čínské ambasády v Praze. Lidé házeli přes plot deštníky a krysy

25.01.2020 21:56 Aktualizováno Asi 15 lidí dnes přišlo demonstrovat k čínskému velvyslanectví v Praze proti režimu v této zemi. Na…

Uprchlický tábor Al-Húl je peklo. Syrští Kurdové z něj odvezli 21 sirotků

25.01.2020 21:30 Aktualizováno Kurdské úřady, které odpovídají za uprchlické tábory v severní Sýrii, dnes převezly 21 sirotků z…

Koronavirus už řádí po celé Číně, platí nejvyšší stav pohotovosti

25.01.2020 16:47 V Číně se podle posledních oficiálních údajů novým koronavirem nakazilo už 1372 lidí, 41 jich…

Lovci mešit v akci. Sčítači mají herkulovský úkol, nasadili i drony

25.01.2020 15:18 Aktualizováno Zatímco páteční modlitba pomalu končí, věřící pozorují Fakhryho Affana, jak řídí nad jejich hlavami…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama