Severní Korea porušuje sankce OSN o dovozu ropy

Severní Korea loni porušila sankce OSN dovozem ropy, ale také tím, že za pomoci čínských lodí vyvezla uhlí za 370 milionů dolarů (asi 8,5 miliardy Kč). S odvoláním na důvěrnou zprávu světové organizace to dnes napsala agentura Reuters.

KLDR podle zprávy, určené pro potřeby Rady bezpečnosti OSN, také přes odmítavý postoj světového společenství a jeho sankční opatření dál posilovala svůj jaderný a raketový program. "KLDR v roce 2019 nezastavila své nedovolené programy jaderných a raketových zbraní, v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN," stojí v sedmašedesátistránkové zprávě, která má být zveřejněna příští měsíc. Dokument upozorňuje také na to, že Pchjongjang využívá i nedovolených externích zakázek na některé komponenty a technologie.

Severní Korea je od roku 2006 terčem sankcí OSN, které patnáctičlenná Rada bezpečnosti postupně ještě posílila ve snaze omezit financování jaderných a raketových programů totalitní KLDR.

Výbor monitorující uplatňování sankcí ve zprávě s odvoláním na poznatky od nejmenované členské země OSN upozornil, že KLDR ve snaze vyhnout se dopadu sankcí začala vyvážet miliony tun zboží za pomocí člunů. A to přes fakt, že podobný export má od roku 2017 zakázaný.

KLDR takto dokázala mezi loňským lednem až srpnem vyvézt 3,7 milionu tun uhlí v odhadované hodnotě 370 milionů dolarů. Většina - odhadem 2,8 milionu tun - se uskutečnila překládkou ze severokorejských na čínské čluny. Severní Korea také vyvezla do čínských přístavů nejméně milion tun písku v hodnotě asi 22 milionů dolarů.

Čína, která je hlavním spojencem KLDR, opakovaně tvrdí, že sankce OSN dodržuje.

Sankce od roku 2017 dovoz ropy do KLDR omezily na půl milionu barelů. Podle zprávy ale Spojené státy v minulých deseti měsících opakovaně hlásily, že dovoz ropy "mnohokrát" překročil povolené množství.

Sankce OSN sice nemají poškozovat severokorejské civilisty, nicméně zpráva připustila, že "nepochybně měly nezamýšlený dopad na humanitární situaci a poskytování pomoci, ačkoli přístup k údajům a důkazům je omezený a neexistuje žádná spolehlivá metoda, která by oddělila sankce OSN od jiných faktorů".

Rusko a Čína vyjádřily obavy, že sankce poškozují severokorejské civilisty, a vyjádřily naději, že uvolnění některých omezení by mohlo pomoci prolomit patovou situaci v jednáních o jaderných zbraních mezi Washingtonem a Pchjongjangem.

Další stálí členové RB OSN, Spojené státy, Francie a Británie ale usoudily, že ještě nenastal čas o zrušení sankcí uvažovat.

Severokorejský vůdce koncem loňského roku prohlásil, že KLDR už není vázána jednostranným závazkem zastavit jaderné a raketové zkoušky. Vytkl Spojeným státům, že nevyužily lhůty k pokroku v jednáních o jaderném odzbrojení 2019, a kritizoval je za "brutální a nelidské" sankce.

KLDR podle zprávy OSN v loňském roce provedla 13 raketových zkoušek a vypustila nejméně 25 raket, včetně nových typů raket krátkého doletu a raket odpalovaných z ponorek.

Zpráva vytýká KLDR také hackerské útoky na finanční instituce a kryptoměny ve světě. "Tyto útoky vedly k peněžním ztrátám a poskytly KLDR nedovolené příjmy, které porušovaly finanční sankce," uvedla zpráva. Pro tyto útoky je příznačné chabé riziko, vysoké výnosy a obtížná zjistitelnost.

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) OSN sankce

Aktuálně se děje

před 35 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy