Svět děsí nový koronavirus. Země zavádějí opatření, první státy zavírají hranice

Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru prudce stoupá. V Číně se za poslední týden zvýšil o několik stovek a nemoc se nově objevila i v jiných státech. Nemocné eviduje například Japonsko nebo USA. Řada států proto posiluje kontroly na letištích a první země uzavírají hranice. Informuje o tom televizní stanice CNN.

Ebola, ilustrační fotografie
doporučujeme

Počet potvrzených případů nákazy stoupl v Číně na 440 a epidemie plicního onemocnění způsobeného virem si vyžádala už devět životů. Kvůli rychlému šíření nákazy dnes mimořádně zasedne Světová zdravotnická organizace (WHO).

Většina případů onemocnění pochází z provincie Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan, kde byla nákaza zaznamenána poprvé. Kromě Číny se přítomnost viru potvrdila ve třech případech v Thajsku a po jednom v USA, Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Vědci ale odhadují, že skutečný počet nemocných je nyní už více než 1700.

WHO má na dnešní krizové schůzce rozhodnout, zda vydá celosvětově závazná pravidla zacílená na zamezení dalšího šíření nákazy, včetně vyhlašování karantény, uzavírání hranic nebo omezení mezinárodního cestovního ruchu. 

Severní Korea však v reakci na sílící epidemii v Číně nejprve zakázala cestujícím z Číny vstupovat do země, poté uzavřela hranice pro všechny turisty. Preventivní opatření učinil i Tchajwan. Některé společnosti doporučily nenavštěvovat Čínu.

Letiště reagují na šíření viru

Letiště po celém světě posilují zdravotní prohlídky a zavádějí nové karanténní postupy. Úředníci podle televize CNN závodí s časem a snaží se zpomalit šíření koronaviru.

Čínská národní zdravotnická komise poté, co se nakazil i nemocniční personál, potvrdila, že se virus přenáší mezi lidmi. Některá letiště proto zavádějí povinné zdravotní kontroly pro cestující, kteří přiletěli z čínské oblasti Wuhan.

Ve Spojených státech se jedná například o letiště John F. Kennedyho, v New Yorku, Los Angeleské mezinárodní letiště a Mezinárodní letiště v San Franciscu.

Kontroly cestujících zavádějí také letiště v Thajsku, Japonsku nebo Hong Kong. Šíření viru se obává i Austrálie, která očekává šíření viru a je připravena zavést karanténní opatření.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

V Indii za poslední den přibylo 91.702 infikovaných koronavirem a 3403…

11.06.2021 09:26 Indie oznámila 91.702 nových případů nákazy koronavirem za poslední den a 3403 úmrtí v souvislosti…

V Indii přibylo za den přes 6000 obětí koronaviru, je to rekordní bilance

10.06.2021 08:12 V Indii přibylo za poslední den 6148 obětí covidu-19, což je podle agentury Reuters nejvyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama