Svět děsí nový koronavirus. Země zavádějí opatření, první státy zavírají hranice

Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru prudce stoupá. V Číně se za poslední týden zvýšil o několik stovek a nemoc se nově objevila i v jiných státech. Nemocné eviduje například Japonsko nebo USA. Řada států proto posiluje kontroly na letištích a první země uzavírají hranice. Informuje o tom televizní stanice CNN.

Počet potvrzených případů nákazy stoupl v Číně na 440 a epidemie plicního onemocnění způsobeného virem si vyžádala už devět životů. Kvůli rychlému šíření nákazy dnes mimořádně zasedne Světová zdravotnická organizace (WHO).

Většina případů onemocnění pochází z provincie Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan, kde byla nákaza zaznamenána poprvé. Kromě Číny se přítomnost viru potvrdila ve třech případech v Thajsku a po jednom v USA, Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Vědci ale odhadují, že skutečný počet nemocných je nyní už více než 1700.

WHO má na dnešní krizové schůzce rozhodnout, zda vydá celosvětově závazná pravidla zacílená na zamezení dalšího šíření nákazy, včetně vyhlašování karantény, uzavírání hranic nebo omezení mezinárodního cestovního ruchu. 

Severní Korea však v reakci na sílící epidemii v Číně nejprve zakázala cestujícím z Číny vstupovat do země, poté uzavřela hranice pro všechny turisty. Preventivní opatření učinil i Tchajwan. Některé společnosti doporučily nenavštěvovat Čínu.

Letiště reagují na šíření viru

Letiště po celém světě posilují zdravotní prohlídky a zavádějí nové karanténní postupy. Úředníci podle televize CNN závodí s časem a snaží se zpomalit šíření koronaviru.

Čínská národní zdravotnická komise poté, co se nakazil i nemocniční personál, potvrdila, že se virus přenáší mezi lidmi. Některá letiště proto zavádějí povinné zdravotní kontroly pro cestující, kteří přiletěli z čínské oblasti Wuhan.

Ve Spojených státech se jedná například o letiště John F. Kennedyho, v New Yorku, Los Angeleské mezinárodní letiště a Mezinárodní letiště v San Franciscu.

Kontroly cestujících zavádějí také letiště v Thajsku, Japonsku nebo Hong Kong. Šíření viru se obává i Austrálie, která očekává šíření viru a je připravena zavést karanténní opatření.

Související

Více souvisejících

nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy