Svět děsí nový koronavirus. Země zavádějí opatření, první státy zavírají hranice

Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru prudce stoupá. V Číně se za poslední týden zvýšil o několik stovek a nemoc se nově objevila i v jiných státech. Nemocné eviduje například Japonsko nebo USA. Řada států proto posiluje kontroly na letištích a první země uzavírají hranice. Informuje o tom televizní stanice CNN.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ebola, ilustrační fotografie
doporučujeme

Počet potvrzených případů nákazy stoupl v Číně na 440 a epidemie plicního onemocnění způsobeného virem si vyžádala už devět životů. Kvůli rychlému šíření nákazy dnes mimořádně zasedne Světová zdravotnická organizace (WHO).

Většina případů onemocnění pochází z provincie Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan, kde byla nákaza zaznamenána poprvé. Kromě Číny se přítomnost viru potvrdila ve třech případech v Thajsku a po jednom v USA, Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Vědci ale odhadují, že skutečný počet nemocných je nyní už více než 1700.

WHO má na dnešní krizové schůzce rozhodnout, zda vydá celosvětově závazná pravidla zacílená na zamezení dalšího šíření nákazy, včetně vyhlašování karantény, uzavírání hranic nebo omezení mezinárodního cestovního ruchu. 

Severní Korea však v reakci na sílící epidemii v Číně nejprve zakázala cestujícím z Číny vstupovat do země, poté uzavřela hranice pro všechny turisty. Preventivní opatření učinil i Tchajwan. Některé společnosti doporučily nenavštěvovat Čínu.

Letiště reagují na šíření viru

Letiště po celém světě posilují zdravotní prohlídky a zavádějí nové karanténní postupy. Úředníci podle televize CNN závodí s časem a snaží se zpomalit šíření koronaviru.

Čínská národní zdravotnická komise poté, co se nakazil i nemocniční personál, potvrdila, že se virus přenáší mezi lidmi. Některá letiště proto zavádějí povinné zdravotní kontroly pro cestující, kteří přiletěli z čínské oblasti Wuhan.

Ve Spojených státech se jedná například o letiště John F. Kennedyho, v New Yorku, Los Angeleské mezinárodní letiště a Mezinárodní letiště v San Franciscu.

Kontroly cestujících zavádějí také letiště v Thajsku, Japonsku nebo Hong Kong. Šíření viru se obává i Austrálie, která očekává šíření viru a je připravena zavést karanténní opatření.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kancléř Mynář se v Číně setkal s vicepremiérem, řešila se humanitární pomoc

27.02.2020 17:41 Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář se dnes v Pekingu setkal s jedním z čínských…

Kvůli invazi kobylek Pákistán nasadí 100 tisíc čínských kachen

27.02.2020 16:55 Čína vyšle do boje proti kobylkám, jejichž hejna zaplavila sousední Pákistán, 100.000 kachen. Tito…

Počet obětí koronaviru v Číně klesá, celkem jich je 2744

27.02.2020 16:40 Aktualizováno V pevninské Číně stoupl ve středu počet případů nákazy novým typem koronaviru o 433, celkově se tak…

V Japonsku podlehlo koronaviru už osm lidí, kvůli nákaze jsou zavřené školy

27.02.2020 13:41 V Japonsku dnes novému typu koronaviru podlehl již osmý člověk, 80letý muž ze severu země. Japonské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama