U 130 cestujících z výletní lodi v Sydney byl zjištěn koronavirus, jedna žena zemřela

Již u zhruba 130 cestujících z výletní lodi Ruby Princess, která před pár dny zakotvila v australském městě Sydney, byla zjištěna nákaza koronavirem. Jedna žena infekci podlehla. Na palubě luxusního plavidla bylo 2700 pasažérů, kteří v Sydney 19. března vystoupili.

Australské úřady se nyní snaží co nejrychleji cestující z Ruby Princess vystopovat a podrobit testům, napsala dnes agentura Reuters.

Austrálie registruje 1984 případů nemoci COVID-19 a osm mrtvých, přičemž největším zdrojem nákazy je právě loď Ruby Princess. První obětí z plavidla se stala žena mezi 70 a 80 lety. Australské úřady původně plavidlo, které se vracelo z jedenáctidenní okružní cesty na Nový Zéland, označily za málo rizikové, přestože desítka lidí na palubě měla vážnější zdravotní problémy, včetně vysoké teploty a kašle.

Podle lodních záznamů byli pasažéři převážně Australané (60 procent), velkou část tvořili i Američané (20 procent). Řada cestujících po opuštění lodi v centru Sydney - přímo naproti slavné budově Opery - nasedla na vlak, autobus, či dokonce letadlo a vydala se do svých domovů. Úřady státu Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, o víkendu přiznaly, že vpuštění cestujících na břeh byla chyba.

Why are #GladysBerejiklian and #PeterDutton refusing to answer questions on how the #RubyPrincess debacle was allowed to happen? How many #coronavirus cases, how many deaths will they ultimately be responsible for? https://t.co/Hyvlphjau8

— David G (@WriteWithDave) March 23, 2020

Den po vylodění úřady oznámily, že u dvou cestujících a jednoho člena posádky, kteří vycházeli na břeh s příznaky nemoci COVID-19, se nákaza potvrdila. Ostatní pasažéři si stěžují, že o nemocných lidech na palubě nic netušili. "Jsem přesvědčen, že provozovatel výletní lodi o riziku věděl, ale nic cestujícím neřekl, protože chtěl mít všechny lidi pryč z paluby," řekl australské televizi ABC Australan Bill Beerens, u něhož testy později nákazu rovněž prokázaly.

Starší pár Rona a Michael Doubrinovi uvedli, že se u nich ke konci plavby začaly také projevovat symptomy choroby, ale nikdo je před ničím nevaroval. "Cestující se koupali v bazénu, opalovali se, jedli v restauraci, tančili," popsala Rona Doubrinová listu Daily Mail Australia. "Kdybychom o nebezpečí věděli, izolovali bychom se v kajutě," dodala.

Se zdravotními problémy se na lodi Ruby Princess potýkali již cestující z předchozí okružní plavby, která rovněž směřovala na Nový Zéland. Téměř 160 pasažérů při této plavbě mělo vysokou teplotu. Po připlutí do Sydney 8. března se devět cestujících podrobilo testům na koronavirus a u několika z nich vyšly testy pozitivní. Tou dobou už ale loď plula na Nový Zéland s novými cestujícími.

Australské úřady se staly v posledních dnech terčem kritiky, že opatření proti šíření nového koronaviru přijímají zdráhavěji než jiné země. Od pondělí jsou v Austrálii uzavřené bary, restaurace, kina, posilovny, bazény, muzea, kostely a další místa, kde se lidé shromažďují. O uzavírce škol se ale vedou spory. Podle premiéra Scotta Morrisona by vyučování mělo pokračovat, vlády některých států jsou ale proti.

Související

Čtyřicetiletý Joel Cauchi byl identifikován jako útočník v Bondi Junction.

Policie zná pachatele útoku v Sydney. Trpěl duševní poruchou

Australská policie identifikovala čtyřicetiletého muže, trpícího duševní poruchou, jako pachatele sobotního útoku nožem v nákupním centru Westfield Bondi Junction v Sydney, při kterém přišlo o život nejméně šest lidí. Uvedly to světové agentury s odvoláním na australskou policii. 
Sydney

Sydney zasáhly bleskové povodně, obešly se bez obětí

Silný déšť dnes vyvolal v Sydney na východním pobřeží Austrálie bleskové povodně. Před přívaly vody se jeho obyvatelé bránili vršením pytlů s pískem. Úřady před nepřízní počasí varovaly předem, přesto přijaly na 50 žádostí o pomoc s poškozenými střechami nebo vodou v domech, uvedla agentura Reuters.

Více souvisejících

Sydney Výletní lodě Austrálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy