USA prodají Tchaj-wanu zbraně za dvě miliardy dolarů, včetně odpalovačů raket

Spojené státy schválily zbojní kontrakt s Tchaj-wanem za 1,8 miliardy dolarů (41 miliard korun). Podle Pentagonu prodají USA Tchaj-peji tři zbraňové systémy včetně odpalovačů raket, senzorů a dělostřeleckých systémů.

Ilustrační foto
doporučujeme

Jak dnes upozornila BBC, krok zřejmě přispěje k napětí panujícímu nyní mezi Washingtonem a Pekingem.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a proti podobným obchodům v minulosti vždy protestovala. USA sice s Tchaj-pejí oficiální vztahy přerušily v roce 1979, ale udržují s ní neoficiální styky a dodávají zbraně s odůvodněním zajištění obranyschopnosti ostrova.

Mluvčí čínské diplomacie Čao Li-ťien na dnešní tiskové konferenci řekl, že další prodej amerických zbraní Tchaj-wanu bude mít zásadní dopad na čínsko-americké vztahy. Čína podle něj bude reagovat podle vývoje situace.

Čína v minulosti nevyloučila vojenský zásah proti Tchaj-wanu, nedávno v oblasti uskutečnila vojenské cvičení. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Robert O'Brien v září řekl, že si nemyslí, že je Čína připravená k invazi na Tchaj-wan, ale ostrov se podle něj potřebuje "posílit" do budoucna.

Podle tchajwanského ministerstva obrany nové zbraně pomohou ostrovu "vybudovat spolehlivé bojové kapacity". Součástí kontraktu je 135 řízených střel, lehké mobilní odpalovací zařízení a monitorovací zařízení připojitelné ke stíhacím letounům.

Tchaj-wan v srpnu navštívil americký ministr zdravotnictví Alex Azar a v září pak náměstek amerického ministra obchodu Keith Krach. Azara přijala prezidentka Cchaj Jing-wen a Čína jejich setkání ostře kritizovala jako špatný příklad pro ty, kdo usilují o nezávislost Thchaj-wanu, a také jako poškozování čínsko-amerických vztahů.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie zvažuje stažení soudců z Hongkongu. Čína porušuje mezinárodní…

24.11.2020 14:51 Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že Británie zvažuje stažení svých soudců z…

Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci Ujgurů. Čína se…

24.11.2020 13:36 Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci ujgurské menšiny v Číně. Ve své nové knize…

Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska, má být zařazen mezi…

24.11.2020 08:20 Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska podivného, malého obojživelného savce, jenž…

Tálibán začal používat ke svým útokům bezpilotní prostředky, varuje…

23.11.2020 16:36 Povstalecká organizace Tálibán začala při svých útocích v Afghánistánu používat bezpilotní letouny.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama