William a Kate zahájili nejnáročnější zahraniční cestu, hlídá je přes tisíc policistů

Britský princ William s manželkou Kate v pondělí zahájili pětidenní návštěvu Pákistánu, který je součástí britského Společenství. Podle mluvčího páru jde o jejích zatím nejsložitější zahraniční cestu.

V zemi, která se stále potýká s příležitostnými útoky islámských radikálů, bylo na ochranu členů britské královské rodiny nasazeno více než 1000 pákistánských policistů a příslušníků polovojenských jednotek, informoval dnes list The Daily Telegraph.

Detailní program návštěvy nebyl z bezpečnostních důvodů zveřejněn, podle agentury DPA by se ale vévoda a vévodkyně z Cambridge měli dnes po návštěvě dívčí školy setkat s pákistánským premiérem Imranem Chánem a prezidentem Árifem Alvím.

V dalších dnech se William a Kate vydají z metropole Islámábádu do východopákistánského města Láhaur, kde si prohlédnou mešitu ze 17. století a pevnost. Podívají se i do města Čitrál v malebné podhorské oblasti na severu Pákistánu, kde se zaměří na to, jak místní komunity reagují na klimatické změny.

Posledními členy britské královské rodiny, kteří zavítali do Pákistánu, byli před 12 lety následník trůnu princ Charles s chotí Camillou. Při své cestě se tehdy setkali s přeživšími zemětřesení v pákistánské části Kašmíru. Britská královna a Williamova zesnulá matka, princezna Diana, navštívily Pákistán v 90. letech, než tuto jihoasijskou zemi pohltila vlna islamistického násilí.

Pákistán, který má 210 milionů obyvatel, dostává podle deníku The Daily Telegraph od Británie vůbec největší humanitární pomoc, z níž značná část jde na vzdělání. William s Kate, kteří jsou velkými propagátory vzdělávání dívek, dnes v metropoli Islámábádu navštívili dívčí školu. Podle OSN většina pákistánských studentek ukončí školní docházku základní školou. Pouze 27 procent dívek navštěvuje střední školu, zatímco u chlapců je to 50 procent.

Radikálové z řad pákistánského hnutí Tálibán nesouhlasí se vzděláváním žen a v minulosti postřelili mladou aktivistku za právo dívek na vzdělání Malalu Júsufzaiovou, která v roce 2014 získala Nobelovu cenu za mír. I v posledních letech byly pákistánské dívčí školy opakovaně poničeny útoky extremistů.

Kate a William dnes usedli s dětmi přímo v lavici ve třídě, kde se učí i několik chlapců. Vévodkyně si pro tuto příležitost oblékla tradiční pákistánský oděv od místního návrháře; vyšívanou tuniku doplněnou kalhotami v barvě královské modři. Tradiční oblečení - tentokrát světle modré - měla na sobě Kate i v pondělí, když manželé přistáli pozdě večer místního času na letecké základně poblíž hlavního města Pákistánu.

The Duke and Duchess of Cambridge attended an official meeting and lunch with Prime Minister @ImranKhanPTI in Islamabad. #RoyalVisitPakistan pic.twitter.com/d23kEdtBkx

— Kensington Palace (@KensingtonRoyal) October 15, 2019

Pákistán věří, že nynější návštěva prince Williama a jeho ženy Kate bude dokladem zlepšené bezpečnostní situace po sérii vojenských operací, při nichž bylo mnoho bojovníků fundamentalistického hnutí Tálibán vyhnáno přes hranice do Afghánistánu.

Množství násilných útoků v Pákistánu během posledního desetiletí významně kleslo a pákistánské úřady by rády zemi prezentovaly jako vhodnou turistickou destinaci.

Pákistán a Británie sdílejí dlouhou společnou historii. Pákistán, stejně jako Indie, vznikl rozpadem původní britské kolonie v roce 1947. V druhé polovině 20. století emigrovalo do Británie mnoho Pákistánců, kteří tam v současné době tvoří druhou nejpočetnější etnickou menšinu po imigrantech z Indie, uvádí DPA.

Související

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 
Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

Více souvisejících

Princ William Vévodkyně Kate Pákistán Imran Chán (Pákistán)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 50 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy