10 vzácných památek, které svět ztratil v posledním století

V poslední době jsme byli svědky ničení památek v Sýrii, kde řádí Islámský stát. Džihádisté nejsou ale jediní, kteří ničí vzácné památky. Za posledních sto let už se toho stalo mnoho a svět tak často přišel o věci nebo místa, kde se psala historie, jak píše server Live Science.

1. Město Nimrud

Starobylé město bylo hlavním městem Novoasyrské říše za vlády Aššurnasirpala II. V letech 883 až 859 před naším letopočtem. Jeho říše se rozpínala od Perského zálivu až ke Středozemnímu moři, palác ve městě měl zdobený slonovinou a mnoha kamennými reliéfy.

V roce 2015 skupina džihádistů z IS zničila město kombinací výbušnin a buldozérů. Archeologové předtím dokázali vykopat pouze malou část. To co zbylo, se dá najít v muzeu v Londýně a New Yorku. Mnoho artefaktů už ale nikdy neuvidíme, protože byly zničeny společně s městem.

2. Chrámy v Palmýře

I druhé místo zničili džihádisté z IS. Město vyplenili a zničili řadu archeologických nalezišť, včetně starověkých chrámů věnovaných bohům Baalshamin a Bel, které patřily do světového dědictví UNESCO.

Chrámy byly zhruba 2 tisíce let staré, jejich předností byly masivní a jemně zdobené sloupy. V době výstavby byla Palmýra pod vládou Říma a jednalo se o obchodní centrum, čímž město zbohatlo.

3. Člověk pekinský

Řada fosilií Člověka vzpřímeného pekinského, který je také znám jako Člověk pekinský, byla vyhloubena v roce 1920 a 1930 v jeskyni v Číně. Když ale v roce 1937 napadli vojáci Japonska Čínu, byly fosilie zabaleny do beden a poslány do USA. A to je poslední zmínka o nich, už se nikdy nenašly a do USA nedorazily.

I přes ztrátu fosilií ale výzkum Člověka pekinského probíhá. Poslední zprávy hovoří o tom, že byli schopní rozdělat oheň, používat kopí, pracovat se dřevem a vyrábět jednoduché obleky proti zimě. Do Číny pravděpodobně přišly před 780 tisíci lety.

4. Strom v Teneré

Byla to ojedinělá akácie v saharské poušti. V okolí 400 kilometrů od ní, nebyl žádný jiný strom. Jednalo se tak o nejvíce izolovaný strom vůbec. Lidé používali strom jako orientační bod a Tuaregové ho dokonce uctívali jako svatý, věk akácie se odhaduje na více než 300 let.

A i když se jednalo o jeden jediný strom v obrovské oblasti, v roce 1973 do něj vrazil opilý řidič, který vyjel ze silnice. Dnes je na místě stromu kovová plastika od neznámého umělce.

5. Buddhové z Bámijánu

Jednalo se o dvě obří sochy, jedna byla 55 metrů vysoká, druhá pak 38 metrů. Ležely v údolí Bámiján v Afghánistánu. Byly více než 1500 let staré, kdy se staly součástí velkého komplexu buddhistických klášterů, kaplí a svatyní. Patřily do světového dědictví UNESCO.

V březnu 2001 Buddhy zničil Taliban, který měl v té době pod kontrolou většinu Afghánistánu. Jakmile byl vytlačen Taliban, archeologové byli schopni vykopat zbytky a vložit do nich kovové výztuže, aby nespadly úplně.

6. Chrám Mar Behnam

Chrám se nacházel v Iráku už od 4. století, blízko města Mosul. Obsahoval nápisy a architekturu posledních 1500 let. V roce 2014 vyhnal Islámský stát všechny mnichy a poté ho zničil.

Naštěstí byla několik let před zničením většina nápisů i architektury zdokumentována a zmapována. Univerzita v Torontu v čele s Amirem Harrakem nyní pracuje na digitalizaci fotografií a zveřejnění výzkumu z kláštera.

7. Mayská pyramida Nohmul

Jedna z největších mayských pyramid Nohmul byla srovnána buldozerem na prach. Jednalo se o obřadní místo Mayů z oblasti dnešní Belize, pyramidu používaly už více než před 2000 tisíci lety. I přes to, že zákony chrání ničení historických památek, stála pyramida na soukromém pozemku a zničena.

Důvod? Stavaři potřebovali drť do základů silničního projektu, který se stavěl nedaleko. „Je to neuvěřitelné, co způsobí nevědomost a neskutečná lenost, oni věděli, že se jedná o starověkou stavbu," říkal Jaime Awe, vedoucí archeologického ústavu v Belize.

8. Vesnice Huronů

V Kanadě i USA je stále větší tlak na výstavbu baráků a komerčních prostorů. Jedno takové stavění vedlo ke zničení indiánských archeologických nalezišť. Jedno z největších nalezišť bylo v Ontariu, kde se dochovalo téměř sto příbytku Huronů, což byl jeden z kmenů původních obyvatel Severní Ameriky.

Místo příbytků se v roce 2003 až 2005 místo vydláždilo. Archeologové většinu dřevěných baráčků odvezli pryč. Zákony, které zabraňují podobného ničení, byly v Kanadě zavedeny až nedávno.

9. Jantarová komnata

Jantarová místnost byla místnost, která byla bohatě zdobena jantarem. Nacházela se v Kateřinském paláci v Carském Selu. Postavena byla v 18. století. V místnosti byly mozaiky, drahé kameny, zrcadla, pozlacené řezby atd.

Při německé invazi do Ruska v roce 1941 byla místnost rozebrána a transportována na Západ. A ačkoliv archeologové a historici navrhli mnoho teorií, originál se už nikdy nenašel. Rekreace se dá nyní najít znovu v Kateřinském paláci.

10. Kostel Panny Marie v Drážďanech

Na svou dobu se jednalo o obrovské stavbu, která přinesla mnoho obtíží. Práce byly zahájeny v roce 1722 a trvalo to několik desítek let, než se kostel dostavěl, kopule vážila neuvěřitelných 12 tisíc tun, a jak se později ukázalo, jednalo se o jeden z největších problémů, kvůli velké váze nešlo kostel moc dobře stabilizovat.

O pár století později, v roce 1945 byly Drážďany mnohokrát terčem útoků spojeneckých bombardérů. V noci z 13. na 14. února byl kostel zničen, když pískovec nevydržel okolní teploty, které dosahovaly až 1200 stupňů a po dvou dnech v pekle, se zřítil. Dnes už znovu kostel stojí, samotná rekonstrukce, která je považována za jednu z nejkomplikovanějších v dějinách světové architektury, trvala 12 let.

Související

Více souvisejících

Islámský stát ničí památky v Palmýře památky historie

Aktuálně se děje

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy