Generál Haskel je na svobodě. Soud nařídil propustit lídra protestů proti Netanjahuovi

Soud v Jeruzalémě dnes ráno nařídil propustit zadrženého vůdce protestů proti vládě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Informovala o tom agentura AP. Zatčení penzionovaného generála Amira Haskela přimělo stovky lidí protestovat před premiérovým sídlem.

Haskel, který býval velitelem izraelského letectva, se stal symbolem protestního hnutí proti Netanjahuovi. Členové hnutí požadují, aby dlouholetý vůdce Izraele odstoupil a zodpovídal se kvůli obviněním z podvodu, porušení důvěry a přijímání úplatků. Haskela a několik dalších aktivistů policie zadržela v pátek za protest, který označila za nelegální, protože demonstranti zablokovali silnice.

Po celé zemi se pravidelně konají demonstrace, při kterých demonstranti požadují odstoupení premiéra, podle nich zločinného. "Nikdo nám nezabrání, abychom protestovali kdekoliv," řekl Haskel po dnešním propuštění. "Strávili jsme ve věznici 15 hodin. Nebylo to příjemné, ale nebylo to ani tak hrozné," dodal.

Zatčení vyvolalo rozhořčená vyjádření od předních izraelských osobností. V sobotu protestovaly stovky lidí před Netanjahuovou rezidencí, mnozí z nich kritizovali policii za to, co považovali za politicky motivované zatčení.

Policie podle AP uvedla, že nabídla Haskelovi a dalším dvěma aktivistům, že je okamžitě propustí, pokud se zdrží návratu na místo protestů. Haskel a jeho společníci to odmítli. Haskelova právní zástupkyně Gaby Laskyová izraelskému armádnímu rozhlasu řekla, že soud jejího klienta nakonec propustil bez podmínek. Poukázala přitom na to, že protesty jsou základem demokracie.

Policejní náčelník uvedl, že si pořádkové síly z incidentu vezmou poučení. "Úlohou policie je umožnit každému člověku svobodu projevu a protestu a zachovávat veřejný pořádek a bezpečnost, bez ohledu na důvod protestu, totožnost demonstrantů nebo jejich názory," řekl komisař Motti Cohen.

Netanjahu je souzen za řadu skandálů kolem štědrých darů od spřátelených miliardářů a poskytování laskavostí mediálním magnátům na oplátku za vykreslování politika a jeho ženy v příznivém světle. Soud má pokračovat příští měsíc.

Netanjahu odmítl tvrzení, že porušuje zákon, obvinění označil za hon na čarodějnice. Štvanici proti němu podle něj vedou znepřátelená média a podjatá justice.

Související

Více souvisejících

Izrael Benjamin Netanjahu Amir Haskel (generál) demonstrace v Izraeli

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 54 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy