Izrael o týden prodloužil protiepidemickou uzávěru, ultraortodoxní židé se bouří

Izraelská vláda v úterý pozdě večer schválila prodloužení uzávěry, která mimo jiné omezuje počet lidí na demonstracích. Původně měla skončit dnes, teď ji ministři prodloužili do 13. října s tím, že může následovat ještě další týden. Podle nich v zemi nákazy koronavirem rychle přibývá.

Židé, ilustrační fotografie
doporučujeme

O prodloužení požádal ministr zdravotnictví Juli Edelstein. Podle izraelské televize je nyní počet lidí nemocných covidem-19 ve srovnání se začátkem září čtyřnásobný. V úterý oznámilo ministerstvo zdravotnictví za minulých 24 hodin 5680 nově nakažených. V Izraeli pracuje 1300 lidí na dohledávání kontaktů nově nemocných a každý z nich je schopen denně objasnit kontakty dvou lidí, což na pokrytí všech nových případů nestačí.

Omezení vyhlášená vládou znamenají, že Izraelci nemohou kromě nezbytných případů vycházet dál než jeden kilometr od domova. To se týká i účastníků demonstrací. Izraelci pořádají každý víkend protesty hlavně proti premiérovi v Jeruzalémě i jiných městech. Na akci mohou být pouze ve 20členných skupinách, které mezi sebou musejí dodržovat rozestupy a může jich být jenom tolik, jak to kapacita prostoru dovolí. Opatření omezuje také počet účastníků modliteb v synagogách i množství návštěvníků v soukromých domech.

Zastánci vládního rozhodnutí tvrdí, že demonstrace jsou semeništěm nákazy, zatímco opozice napadá vládu za to, že se snaží tímto způsobem znemožnit pravidelné početné demonstrace před rezidencí premiéra Benjamina Netanjahua.

O prodloužení ministři rozhodli těsně před úterní půlnocí, kdy v Tel Avivu skončil další z protestů proti premiérovi. Účastníci se neřídili policejními pokyny a městem jich pochodovalo několik set. Policisté přesto nepoužili sílu, pouze některým účastníkům rozdali tikety o porušení protiepidemických opatření.

Tři večery po sobě protestují v Jeruzalémě také lidé ze čtvrtí obývaných ultraortodoxními židy, informuje Times of Israel. Na policisty v úterý házeli kamení a tři byli zatčeni. Věřícím se nelíbí uzávěra zejména kvůli zákazu rodinných sešlostí, které se pořádají vždy o svátku sukot, který končí v pátek.

V devítimilionovém Izraeli se od začátku epidemie nakazilo koronavirem přes 277.000 lidí a 1797 zemřelo. V nemocnicích je ve vážném stavu 880 pacientů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Spojené arabské Emiráty uzavřely dohodu o bezvízovém styku

20.10.2020 13:44 Izrael a Spojené arabské emiráty se dohodly na bezvízovém styku. Oznámil to izraelský premiér…

Významný palestinský politik Irikát bojuje s covidem, jeho stav je kritický

19.10.2020 09:15 Stav palestinského politika Saíba Irikáta hospitalizovaného kvůli covidu-19 v Izraeli se zhoršil a…

Izrael a Bahrajn oficiálně navázaly diplomatické vztahy, USA chtějí val…

18.10.2020 21:26 Aktualizováno Izrael a Bahrajn dnes podepsaly dohodu o oficiálním navázání diplomatických styků. K podpisu dohody…

Islámský stát vyzval k útokům na západní cíle v Saúdské Arábii

18.10.2020 21:10 Mluvčí teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hamza Kurajší dnes vyzval stoupence k útokům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama