Izraelský soud zakázal zveřejňovat informace o ropném úniku

Izraelský soud vydal zákaz publikovat informace o vyšetřování úniku ropy, která zamořila pobřeží Středozemního moře od jižního Libanonu po jih Izraele. Izraelská média hovoří o nejhorším znečištění moře za několik desítek let. Informovalo o tom dnes izraelské ministerstvo životního prostředí, podle nějž má vyšetřování mezinárodní charakter.

Ropa, ilustrační fotografie
doporučujeme

Soudní zákaz zveřejňování detailů o vyšetřování byl vydán na týden. Na veřejnost se nesmí dostat případné jméno lodě, z níž ropa unikla, ani informace o trase její plavby nebo majiteli.

Deník Haarec získal informaci, že zveřejnění těchto údajů by "mohlo poškodit vyšetřování, jež má mezinárodní charakter".

Znečištěné pobřeží bylo hlášeno minulý týden ve středu a tehdy se hovořilo jako o možné příčině o úniku ropy z tankeru. V sobotu ministerstvo životního prostředí oznámilo, že podle jeho informací je zdrojem znečištění ropná skvrna nacházející se asi 50 kilometrů od pobřeží. V neděli pak vláda vyzvala veřejnost, aby nechodila na pláže, do odvolání jsou nyní pro veřejnost zavřené. Ropa znečistila pláže o délce 170 kilometrů.

Velké záchranné operace se účastní tisíce dobrovolníků. Mají odstranit usazeninu a dělají to hlavně ručně. Agentura ochrany národních parků se domnívá, že vyčištění potrvá několik let. Od středy lidé nacházejí zvířata obalená mastnou ropou. Bylo mezi nimi devět želv, z nichž čtyři uhynuly a o záchranu ostatních se snaží v telavivském a haifském středisku pro záchranu želv.

Ve čtvrtek lidé našli na pláži na jihu Izraele tělo mrtvého plejtváka myšoka. Veterinář Roni King, který pracuje pro správu národních parků, řekl, že pitva ukázala, že v plejtvákových plicích byla černá tekutina. Zatím nebylo stanoveno, zda byla příčinou úhynu a zda souvisí s ropným únikem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael má 88 procent lidí 50 let očkovaných nebo vyléčených

03.03.2021 14:26 Osmaosmdesát procent Izraelců, kterým je 50 a více let, již bylo očkováno proti covidu-19 nebo…

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Netanjahu je v zemi terčem kritiky kvůli rozdávání vakcín

02.03.2021 15:02 Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit varoval premiéra Benjamina Netanjahua, že nemůže…

Snoubenka zavražděného novináře žádá trest pro saúdského prince

01.03.2021 20:47 Aktualizováno Snoubenka zavražděného novináře Džamála Chášukdžího dnes vyzvala k bezodkladnému potrestání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama