"Krutý sebeklam" Donalda Trumpa. Jak efektivně ukončit blízkovýchodní konflikt?

NÁZOR – Náhlé oživení izraelsko-palestinského konfliktu a aktuální hrůzy jsou ostudnou připomínkou téměř trestuhodné lhostejnosti vůči této krizi ze strany mezinárodního společenství, deklaruje editorial serveru The Observer. Renomovaný britský týdeník připomíná, že již více než desetiletí neprobíhají podstatnější mírová jednání a „dohoda století“, o které mluvil předchozí americký prezident Donald Trump, je spíše krutým klamem.

Stávající snahy dojednat příměří, které je označováno za „udržitelný klid“, přirovnává The Observer k aplikaci náplasti na hlubokou a dlouho hnisající ránu. Výrazná lhostejnost, která posiluje panující nespravedlnosti a nerovnost táhnoucí se až k válce z roku 1948, pak učinila z nového výbuchu násilností nevyhnutelnou záležitost, tvrdí editorial.

Lhostejnost nahrává extremistům na obou stranách konfliktu, kteří usilují o vítězství, nikoliv o mír, nebere si servítky prestižní týdeník. Varuje, že situace ohrožuje budoucnost Izraele i Palestiny, stejně jako stabilitu celého regionu.

„Události uplynulého týdne vzdálily výhled na trvalejší urovnání více než kdy dříve,“ pokračuje britský server. Konstatuje, že poslední střety prolomily v mnoha směrech předchozí hranice, se vším negativním, co k tomu patří.

Masivní raketové salvy, které pálí Hamás ze své bašty v Gaze na Tel Aviv a další vzdálená izraelská města, zaskočily a vystrašily izraelské politiky, nastiňuje The Observer. Dodává, že tyto násilnosti také v mnoha městech štvou Araby a izraelské Židy proti sobě, přičemž toto štěpení může mít potenciálně hluboké a trvalé následky.

Jiné aspekty současné jsou naopak hrozivě známé, přiznává editorial. Připomíná, že stejně jako v přechozích válkách mezi Izraelem a Hamásem v letech 2009, 2012 a 2014 tvoří většinu obětí civilisté, včetně mnoha dětí.

„Vzhledem k výrazně větším zdrojům Izraele připadá disproporčně počet obětí a destrukce na Palestince,“ píše renomovaný týdeník. Doplňuje, že násilí podobně jako dříve prohlubuje politické rozdělení a polarizaci a živí nenávistný narativ extremistů.

Současný stav je podle editorialu nelidský, netolerovatelný, iracionální a zcela nepřijatelný. Uzavřený kruh teroru a utrpení nesmí v budoucnu pokračovat, burcuje The Observer. Věří, že Židé a Arabové, kteří žijí vedle sebe, dokážou jednat lépe a měli by tak činit.

Problém sám od sebe nezmizí

Aby se tak stalo, je nezbytná větší upřímnost, přičemž nemá smysl předstírat, jak činí mnoho lidí v Izraeli, Spojených státech, Evropě a arabském světě, že „palestinský problém“ sám od sebe nějak zmizí, vyzdvihuje The Observer. 

„Nezmizí. Takže buďme upřímní,“ apeluje prestižní týdeník. Konstatuje, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu není způsobilý pro další výkon funkce, jelikož ke stávající krizi výrazně přispěl svým odmítáním řešení v podobě dvou států podporované OSN, svou podporou záboru a anexi palestinských území na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě, svým diskriminačním postojem k izraelským Arabům, svou tolerance vůči neofašistickým náboženským a krajně pravicovým osadnickým skupinám i nedávným nevybíravým zásahem izraelské policie v mešitě al-Aksá.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

The Observer jedním dechem dodává, že ani Mahmúd Abbás, zdiskreditovaný předseda palestinské samosprávy, není způsobilý, aby dál vedl Palestince, především bez nových voleb. Zároveň si ale vůdčí roli mezi Palestinci nemůže nárokovat Hamás, násilná, agresivní organizace, která je závislá na Kataru a Íránu, odmítá právo Izraele na existenci a zjevně nemá žádný problém s využíváním vlastního obyvatelstva coby lidských štítů, zdůrazňuje editorial.

Měli bychom si přiznat, že otázky vyznání, etnického původu, rasy a dokonce i pozemků nakonec nejsou hlavním problémem, za který prestižní server označuje to, že Izrael i Palestina mají – politicky řečeno – překvapivě špatné vedení, tudíž společné naděje na mír, bezpečnost a prosperitu každým dnem podrývají zaslepení politici a ideologové, kteří upřednostňují vlastní zájmy a předsudky.

Také kroky i pasivita mnoha západních zemí, především Spojených států a Velké Británie, každým dnem přispívají k této historické konfrontaci, jejímuž vypuknutí samy napomohly, kritizuje The Observer. Deklaruje však, že Izrael i Palestina předně potřebují nové vedení oddané vizi míru, nikoliv války.

„Příměří je nezbytný první krok a je okamžitě potřeba. Ale přerušení (bojů) nesmí být signálem světu, aby odklonil svůj zrak ako v minulosti,“ britský týdeník. Soudí, že musí jít naopak o moment, kdy bude zahájeno nové, odhodlané mezinárodní diplomatické úsilí k trvalému urovnání na bázi dvou států, se kterým se oba národy pod novým vedením mohou sžít. To je podle editorialu jediná upřímná cesta. 

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy