Muslimové volají po podpoře Palestinců, papež František vyzývá ke klidu

Zástupci muslimských zemí dnes odsoudili izraelskou operaci v Pásmu Gazy, podle saúdskoarabského ministra zahraničí se tam Izrael dopouští "flagrantního porušování práv" Palestinců. Radikální hnutí Hamás, které Pásmo Gazy ovládá, od pondělka ostřeluje izraelské území raketami, Izrael v odvetě proti němu podniká letecké a dělostřelecké útoky.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Ministr zahraničí Saúdské Arábie princ Fajsal bin Farhán během on-line schůzky zemí Organizace islámské spolupráce (OIC) podle agentury Reuters odsoudil to, co je podle něj narušením posvátnosti klíčových míst pro islám v Jeruzalémě a "nucené" vystěhování Palestinců z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Násilnosti eskalovaly kvůli soudnímu procesu týkajícímu se vystěhování palestinských rodin ve východním Jeruzalémě. Hamás proti Izraeli začal odpalovat rakety také jako odplatu za potyčky izraelské policie s Palestinci poblíž mešity al-Aksá během ramadánu. Pro muslimy jde o třetí nejposvátnější místo.

Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí Izrael nazval "státem apartheidu", který "proti našim lidem v Gaze postupuje brutálně a zločinně". Dodal, že Palestinci se nenechají vyčerpat "izraelskou smrtící mašinérií". Vyzval muslimské země, aby Palestince podpořily všemi prostředky. Chce, aby proti Izraeli zavedly politické a ekonomické sankce.

Papež František v poselství před věřícími na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu řekl, že smrt tolika nevinných lidí z posledních dnů je nepřijatelná. "Vyzývám ke klidu. Ti, kdo nesou odpovědnost, by měli ukončit řinčení zbraní a vydat se cestou míru," uvedl.

Současné boje si vyžádaly životy nejméně 174 lidí v Pásmu Gazy, včetně 47 dětí a 29 žen, zraněných je přes 1200. Na izraelské straně je obětí na životě deset. Současná eskalace násilí je nejhorší od poslední války mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014.

Šéf německé diplomacie Heiko Maas v nedělníku Bild am Sonntag řekl, že nejprve je nutné "ukončit raketový teror", pak musí podle něho skončit násilí a následně se mají obnovit jednání o řešení v podobě existence dvou států - Izraele a Palestiny. Na twitteru dal později najevo, že mu dělají starosti zprávy "o pokračujícím násilí, strachu lidí a jejich zoufalství". Jde podle něho o "výbušnou směs, která může mít nepředvídatelné následky pro celý region".

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama