U pohraničního města Rás al-Ajn na severu Sýrie byla dnes dopoledne slyšet střelba a ostřelování. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) informovala, že ve vesnici Báb al-Chajr, kde Kurdové stále vzdorují turecké ofenzivě dnes přišlo o život nejméně pět civilistů.
Turecko ve čtvrtek po jednání s americkou delegací přistoupilo na pětidenní přerušení ofenzivy na severovýchodě Sýrie, aby se z oblasti mohly stáhnout milice syrských Kurdů. Mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF ale Turecko obvinil z porušení klidu zbraní, což Ankara odmítla.
Zvuk kulometů dnes podle Reuters vycházel z tureckého příhraničního města Ceylanpinar. Nad částí Rás al-Ajnu se mezitím vznášel hustý dým. "Navzdory dohodě o ukončení bojů, (Turecko) nadále podniká nálety a ostřeluje pozice (kurdských) bojovníků a civilní objekty," uvedl mluvčí SDF Mustafa Bali. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes naopak podle agentury Reuters řekl, že dohoda o příměří platí a na severovýchodě Sýrie se nebojuje. Doplnil, že turečtí a američtí činitelé budou v nepřetržitém kontaktu, aby dohlíželi na plnění dohody.
#Update on the Turkish offensive in northern #Syria.> As expected, #SDF/#YPG lines are quickly collapsing with the strategic towns of #RasalAyn and #TalAbyad falling to Turkish and allied troops in the next hours or days.> Also as expected, civilians are again getting harmed. pic.twitter.com/N9sAYX0EyG
— Julian Röpcke (@JulianRoepcke) October 10, 2019
Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek po setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem oznámil, že bylo v oblasti dohodnuto příměří a turecká strana svou operaci přeruší do 120 hodin. Americký prezident Donald Trump následně uvedl, že klid zbraní zachrání miliony životů.
Pokud bude dohoda o příměří dodržena, bude to pro Turecko podle Reuters znamenat, že se mu fakticky vyplnil cíl operace, kterou v severní Sýrii zahájilo 9. října poté, co Trump oznámil, že budou američtí vojáci z regionu staženi. Spojené státy ve čtvrteční dohodě o klidu zbraní souhlasily s tím, že Turecko bude mít pod kontrolou bezpečnostní zónu širokou 32 kilometrů, vedoucí východně od řeky Eufrat až k hranici s Irákem.
Někdejší spojenci USA- syrské kurdské milice- se z oblasti musí podle dohody stáhnout. Zda budou klid zbraní kurdské milice dodržovat a přenechají kontrolu nad rozsáhlým územím Turecku, ale podle Reuters stále není jasné.
Ankara od počátku tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje syrské kurdské milice. Chce tam také vytvořit pásmo, kam hodlá převézt z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků. Boje minulých dní vyhnaly z domovů desetitisíce lidí.
SOHR, která vede vlastní bilanci obětí, tvrdí, že od 9. října přišlo v bojích o život 72 civilistů, na straně arabsko-kurdských SDF je 203 mrtvých bojovníků, proturecké syrské milice ztratily 171 členů.
Prezident Trump na setkání se svými příznivci ve velké aréně v texaském Dallasu ve čtvrtek večer místního času přirovnal boje mezi syrskými Kurdy a Tureckem k dětské potyčce, informoval americký list The Washington Post. "Jako dvě děti v ohrádce, musíte je nechat se poprat, než je odtrhnete," řekl Trump. O ofenzivě pak prohlásil: "Bylo to docela surové... Bylo to zlé..Není legrace, když všude kolem létají kulky".
"Bez trochy tvrdé lásky - víte co je tvrdá láska, že? - by nikdy neuzavřeli dohodu," hájil Trump svůj postup ohledně Sýrie a následně označil Erdogana za "gentlemana" za to, že přistoupil na klid zbraní. Americký prezident, který v projevu také zmínil, že v ofenzivě na severovýchodě Sýrie, "nebyla prolita jediná kapka americké krve," se dočkal hlasitého potlesku zaplněné arény.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov mezitím podle agentury RIA Novosti uvedl, že Rusko očekává od Turecka bližší podrobnosti k vyjednanému příměří. Erdogan se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem setká v úterý v Soči.
Související
Mohou USA uspět v Sýrii? Zbývá jim prakticky jediná možnost
Kilicdaroglu zostřil rétoriku. Turecku slibuje, že ho zbaví migrantů
Kurdové , Sýrie , Turecká armáda , Turecko , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Recep Tayyip Erdogan , Mike Pence , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zelenskyj na MSC: Obětování Československa Evropu nezachránilo. Je iluzorní věřit, že rozdělení Ukrajiny přinese mír
před 2 hodinami
Finové si zlepšili chuť, Slováci zdolali domácí Italy. Kanada postupuje přímo do čtvrtfinále
před 2 hodinami
České hokejistky vysněnou olympijskou medaili nezískají. Ve čtvrtfinále nestačily na Švédky
před 2 hodinami
„Nevíme, jestli to Rusko myslí vážně.“ Rubio sklidil za projev na MSC potlesk ve stoje
před 3 hodinami
Macron na MSC: Nastal čas, aby Evropa uvažovala o vlastních jaderných zbraních
před 4 hodinami
Ukrajina mrzne. Proč jsou ruské údery na energetickou síť tak efektivní? V Česku by měly stejný účinek
před 5 hodinami
Cvičení jednotek NATO se zúčastnili i Ukrajinci. Výsledky byly otřesné, dva prapory rozmetali za jediný den
před 7 hodinami
Zimní počasí se znovu chopí otěží. Má sněžit i mrznout
včera
V metru proběhne další víkendová výluka. Lidé budou muset do tramvají
včera
Policie se snaží ztotožnit neznámou ženu. Tělo se našlo v lese u Říčan
včera
Čeští hokejisté ostudu nedopustili. S Francií otočili skóre z 2:3 na 6:3
včera
Benzin v posledních dnech zlevnil. Teď má spolu s naftou opět zdražovat
včera
Pod tlakem je i král Karel. Američané chtějí vyslechnout bývalého prince Andrewa
včera
Muž z jiné planety. Rychlobruslař Jílek získal zlato na deseti kilometrech
včera
Společně za Ukrajinu. Na shromáždění vystoupí prezident i osobnosti veřejného života
včera
Janatová se ani ve volné technice neztratila. Medaile se rozdávaly ve snowboardových disciplínách
včera
Potvrzeno. Předpověď počasí slibuje další nadílku, napadne až 15 cm sněhu
včera
Kallasová vyvrátila tvrzení USA. OSN podporuje Radu míru jinak, než Trumpovi lidé tvrdí
včera
Ledecká po snowboardu neuspěla ani na lyžích, super-G nedojela. Nováková senzačně čtrnáctá
včera
Waltz odráží kritiku USA: Pod vedením Trumpa vracíme svět zpět z okraje propasti
Americký velvyslanec při OSN Mike Waltz na Mnichovské bezpečnostní konferenci důrazně odmítl pesimistické vize o hroutícím se světě a postavil se proti závěrům konferenční zprávy, která současný stav označila za „svět v rozkladu“.
Zdroj: Libor Novák